"Sekrety dawnych zbrodni" - Philippe Charlier

Znalezione obrazy dla zapytania sekrety dawnych zbrodni lubimyPhilippe Charlier jest słynnym, francuskim patologiem i archeologiem. Wielu ludzi nadało mu miano Indiana Jonesa z cmentarza.
W "Sekretach dawnych zbrodni" Philippe ponownie zakłada swoje rękawiczki, których używa do sekcji zwłok i pokazuje naszą historię, przedstawioną okiem naukowca i detektywa.
Charlier zabiera nas w podróż, podczas której poznajemy tajemnice śmierci wielkich ludzi, którzy umarli lub zostali zabić w różnych epokach. Otrucia, morderstwa, ekshumacje, to wszystko tutaj jest. Znajdziemy w niej również miłość, nienawiść, czyny, które oparte były na silnych emocjach ludzi, zbrodniarzy.
Podczas czytanie przenosimy się w przeszłość. Poznajemy tajniki medycyny sądowej i jej historię oraz poznajemy rąbek historii.
Ale nie jest to lektura lekka. Trzeba poświęcić jej trochę czasu, czytać kawałkami, aby nie przegrzać mózgownicy nadmiarem wiedzy, uwierzcie, że głowa boli, gdy za długo się ją czyta. Jednak jest to naprawdę wartościowa książka, która pokazuje prawdę.
Może i nie jest to emocjonująca, pełna wrażeń lektura, bo jest to zbiór informacji, ale naprawdę warto ją przeczytać.
Słowa naukowca często popierane są różnymi naukowymi materiałami, które wprowadzają nas w cały świat. Są chwile, gdy możemy czuć się jak odkrywcy, detektywi, którzy badają sprawę. I to jest naprawdę fajne w tej książce.
I nie jest to kolejna książka z gatunku kryminał/thriller. Ona jest idealnym ich uzupełnieniem, a kryminałoholicy powinni być nią zachwyceni.

Początku były nudne, związane z samym kościołem, a ja nie bardzo lubię czytać książki z nim związane, ale później było już o wiele lepiej.

Cudownym uzupełnieniem tej książki są fotografie, które przedstawiają różne oblicza śmierci, które chciałabym wam przybliżyć.


Znalezione obrazy dla zapytania abraham lincoln na łożu smierci
Abraham Lincoln na łożu śmierci.

Dzięki historii Abrahama Lincolna możemy poznać przebieg jego choroby i metody, jakimi próbowano go leczyć i mu ulżyć. Niektóre z nich są dość drastyczne i w pewien sposób obrzydliwe, biorąc pod uwagę to, jak słaby był wówczas rozwój medycy.Szczątki Karola XII.

"Głowa króla wygląda na balsamowaną, jest wysuszona. Włosy zachowały się jedynie z tyłu sklepienia czaszki. [...] Usta są pożółkłe, a oczy zapadnięte w oczodoły."
Trochę zszokowała mnie ta fotografia i opis ciała. Autor bez żadnych skrupułów opisuje wszystko takie, jakim było. Ale za to historia Karola XII była genialna. Został postrzelony i tajemnica  zabójstwa była odkrywana. Wszystko jest dokładnie opisane, a pocisk, którego użyto zrobił na mnie ogromne wrażenie i w życiu nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.Śmiertelnie ranny Trocki.

Trocki, założyciel ZSRR i bohater rewolucji bolszewickiej. Jego śmierć nie była delikatna. Uderzony łopatką czekana usiłował przeżyć, najlepszy neurochirurg nie był w stanie jemu pomóc.
W tym rozdziale dowiadujemy się o przyczynie jego śmierci, sprawcy oraz prawdopodobnej metodzie leczenia, która mogłaby go uratować.
Czyli mnóstwo informacji, o których nigdy nie słyszałam.

To zaledwie trzy fotografie z tej książki, jest ich o wiele więcej, jednak te wywołały na mnie największe wrażenie, a historie z nimi związane najbardziej zaciekawiły.


Podsumowując:
Książka jest naprawdę wartościową lekturą, dzięki której mamy okazje poznać:
-przyczyny śmierci wielkich ludzi, którzy żyli w różnych epokach,
- leczenie, dzięki któremu mogliby przeżyć,
- kawałek historii,
- raporty sporządzane podczas zgonów,
- morderców.

Kilka historii jest naprawdę interesujących, inne są mniej ciekawe, głównie te, które związane są z kościołem, niemniej jednak fajnie jest poczytać taką książkę, wzbogacić swoją wiedzę, dlatego też zachęcam do sięgnięcia po nią.

Ocena: 7,5/10

Wydawnictwo:

Liczba stron: 296
Data wydania: 16.09.2016

Za możliwość przeczytania dziękuje Wydawnictwo Esprit.  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

18 komentarze:

 1. Na początku mnie zainteresowałaś ten detektyw i te sprawy, ale później było już trochę gorzej. Sama nie wiem czy chce poznać te wszystkie myślę dramatyczne rzeczy. Może i takie nie są aczkolwiek ja jakoś nie jestem przekonana do tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz, to Ci ją pożyczę do przeczytania :D

   Usuń
 2. Wow, brzmi świetnie. :D Nie słyszałam o tej książce, ale z czystej ciekawości bym ją przeczytała. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Szalenie mnie zaintrygowałaś tą pozycją, od teraz to dla mnie tytuł obowiązkowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się Ciebie do niej przekonać <3

   Usuń
 4. Hej:) Słysze o tej ksiazce pierwszy raz i bardzo mnie ona zainteresowala. Lubie od czasu do czasu poczytac takie ksiazki, ktore nie są przyjemna, odstresowującą lekturą, a ktore zmuszaja do refleksji i skupienia. No i przede wszystkim takie, ktore coś wnosza do zycia i czegos ucza.
  Pozdrawiam;)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam Cię do zapoznania się z nią. Jeśli nie znajdziesz u siebie w bibliotece, czy coś w ten deseń, to chętnie Ci ją wyślę ;)

   Usuń
 5. Rany. Jestem na nie. Za dużo obrzydliwości.
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawi mnie ta książka. Na pewno po nią sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może to mój lekko makabryczny gust, ale chętnie bym to przeczytała. Z jednej strony nie lubię zbyt brutalnych scen, z drugiej takie naukowe podejście zawsze bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli takie powieści Cię interesują, to koniecznie po nią sięgnij :D

   Usuń
 8. Nie do końca jestem przekona do tej książki, ale może kiedyś ją przeczytam.
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno kiedyś się z nią zapoznam!
  Mnie też zagadnienia związane z kościołem niezbyt ciekawią, ale dla tych fotografii i mocnych opisów myślę, że warto sięgnąć po tę książkę.
  Będzie to dobra lekcja historii, medycyny, ale na pewno też świetna lektura!
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń