"Eksplozje" - Janusz L. Wiśniewski

" Zabił mi go i wyjechał jak gdyby nigdy nic na urlop. Do Grecji. W dwa dni po zabiegu. Zakończył jedną igłą dwa życia i spokojnie poleciał się opalać. "

Szesnaście opowiadań.
Dziewięciu autorów.

Życiowe problemy.
Przemyślenia i wspomnienia.


"Eksplozje" są zbiorem opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego uzupełnionymi i wzbogaconymi o komentarze ośmiu mężczyzn: Tomasza Jastrun, Daniela Odija, A.J. Gabryel, Alka Rogoziński, Igora Brejdygant, Jacka Melchior, Pawła Paliński oraz Ahsana Ridha Hassan.
Każdy z nich dodał od siebie słowa od serca, zobrazował sytuację na nowo, dał na nią dodatkowy pogląd i włożył w dzieło Pana Wiśniewskiego kawałek siebie. Cała dziewiątka wspólnymi siłami przyczyniła się do powstania nietypowej książki.

Na ponad trzystu stronach możemy znaleźć aż szesnaście opowieści, z których osiem należy do samego autora. Wszystkie przedstawią smutne historie, rozpadające się związki, zdrady, przemoc.
Każde opowiadanie skonstruowane jest jako wspomnienie z życia, które przeplatane jest z teraźniejszością. Po każdym z nich następuje komentarz innego autora, w postaci opowiadania, które pokazuje, że wiele wydarzeń może mieć miejsce z różnych przyczyn i przeciwności losu.
Przypatrzmy się chociaż pierwszym dwóm opowiadaniom.
W "Arytmii" Janusza L. Wiśniewskiego poznajemy parę, która wiedzie szczęśliwe życie, ale jedno z nich ukrywa przed drugim swoją chorobę, z którą mierzy się od wielu lat. Kobieta, która wspomina swoją miłość, opowiada o trudnych przeżyciach i momencie, w którym dowiedziała się o chorobie ukochanej osoby i chwili, gdy ją straciła, przez jeden błąd. Te opowiadanie idealnie obrazuje szczęście, które w każdym momencie życia może pokrzyżować marzenia oraz plany. Przedstawia lekarzy, którzy nie przejmują się losem pacjentów. Po prostu nasza codzienność. Jedna chwila, która potrafi zniszczyć wszystko.

W odpowiedzi na "Arytmię" poznajemy opowiadanie "Metronom" Daniela Odija. Tutaj poznajemy kolejną zakochaną parę, której związek jak poprzedniej rozpada się również przez chorobę, ale psychiczną.
Dzięki takiemu zobrazowaniu dwóch sytuacji, które prowadzą do jednego celu, podczas czytania uświadamiamy sobie, że tak naprawdę mamy wrażenie, jakbyśmy już gdzieś o tym słyszeli. No właśnie, wszyscy o takich sprawach słyszeliśmy. One dzieją się codziennie, gdzieś na świecie. Mówi się o nich w wiadomościach.


" Odtąd bosman jest jak kotwica na tym statku. I wie już raz na zawsze, że kobiety to ból. "

I pomyślcie sobie, że przez szesnaście opowiadań poznajecie sytuacje z życia wzięte. Wkradacie się w umysły innych ludzi, w wymyślone wspomnienia, które okazują się być prawdziwe.
Nieprawdopodobne? A jednak!
"Eksplozje" to nietypowa lektura, którą czyta się przyjemnie, aczkolwiek jest chaotyczna i z pewnością ten chaos nie wszystkim się spodoba. Wiele opowiadań jest wartościowych, inne są mniej interesujące, ale razem tworzą ciekawą całość.
Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę i poznać wszystkie opowiadania. Z pewnością wiele wniosą do waszego życia i sprawią, że pomyślicie nad sensem życia. Niektóre z nich was wzruszą, inne zdenerwują, kolejne sprawią, że będziecie się śmiać.
Ogromnym minusem tej książki jest to, że większość opowiadań skupia się na seksie. Sprawiało to, że stawały się one mniej wartościowe. Te, które skupiały się na relacjach damsko - męskich (miłość, drobne uczynki, słowa, poznawanie siebie) były jak najbardziej przyjemne w odbiorze, ale czytanie przez większość czasu o seksie jest mdłe. ALE! Musimy wybaczyć to autorom, w końcu to sami mężczyźni, więc nie ma się co dziwić.
Większość opowiadań szybko ulatuje w niepamięć, ale są też takie, które z pewnością zapamiętam.

"Eksplozje" to książka, skierowana głównie do osób, które lubią opowiadania i potrafią się w nich odnaleźć. Sięgając po nią, należy nastawić się na lekturę, którą będzie czytało się raz szybko, a raz powoli. Wszystko zależy od naszych upodobań. Niemniej jednak ja zachęcam do sięgnięcia po książkę, ponieważ można wynieść z niej wartościowe informacje.
Znalezione obrazy dla zapytania namiętność i pożądanie gif

Ocena: 8/10

Wydawnictwo:
Znalezione obrazy dla zapytania wielka litera
Liczba stron: 352
Data wydania: 01.02.2017

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Wielka Litera.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

22 komentarze:

 1. Nie przepadam za opowiadaniami, dlatego zapewne nie sięgnę po tę pozycję. Może kiedyś, gdy przekonam się do tej formy wrócę do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbyt często sięgam po opowiadania, acz tym razem mam chęć sięgnąć. Punkt widzenia ze strony męskiej mnie zainteresował :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam opowiadania i wszystkie są bardzo smutne w odbiorze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, chociaż czasami pojawia się uśmiech.

   Usuń
 4. Chętnie przeczytam ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. chętnie ją przeczytam :) Szczególnie że już dawno nie czytałam nic Wiśniewskiego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba skuszę się na zakup ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co prawda nie sięgam po takie zbiory opowiadań, ale na tą książkę bym się skusiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach ten zbiór, gdyż chcę przeczytać opowiadanie Alka Rogozińskiego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Opowiadań nie lubię więc raczej sobie odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, niemniej jednak zachęcam do sięgnięcia po nie.

   Usuń
 10. Nie słyszałam o tej książce i nie sądzę, żebym się na nią zdecydowała. Styl autora nie przypadł mi jakoś szczególnie do gustu.

  Pozdrawiam, Natalia z bloga https://ksiazkomoaniaczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest kilku autorów, więc może akurat się spodoba?

   Usuń
 11. Coś ostatnio nie po drodze mi z opowiadaniami, więc chyba nie tym razem :(

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń