"Legenda o Sally Jones" - Jakob Wegelius

" Ta opowieść ma swój początek w tropikalną burzową noc przed stu laty. Wtedy to, głęboko w afrykańskiej dżungli, urodziła się gorylica. Tamtej nocy nie świecił ani gwiazdy, ani księżyc. Dlatego nestor stada wywróżył, że małpę dotknie w przyszłości wiele nieszczęść. "

Znalezione obrazy dla zapytania legenda o sally jonesSally Jones jest gorylicą, która została schwyta będąc dzieckiem. Brutalnie zabrana od matki przez kłusowników trafiła w ręce ludzi. I tak oto od jednego miejsca sprzedawano ją do kolejnego. Była traktowana przedmiotowo. Nikt jednak nie wziął pod uwagę tego, że jest ona bardzo mądrym zwierzęciem, które potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji.
Wiele nieszczęść i kilka małych chwil szczęścia. Na tyle mogła liczyć.

" Po sześciu długich latach Sally Jones nie miała już czego wspominać. I dawno straciła nadzieję. "

"Legenda o Sally Jones" to z pozoru niewielka książeczka, która wydaje się być kolejną, zwyczajną historyjką. A jednak pozory potrafią mylić.
Sally Jones jest gorylicą, która chociaż fizycznie jest zwierzęciem, to pod zewnętrzną skorupą skrywa ludzkie cechy. Jest przede wszystkim mądra, uzdolniona i niezwykła. Potrafi czytać, pisać oraz wykonywać przeróżne pracę, bo ją tego nauczyli. Ale tak naprawdę jest to iluzja obrazująca ludzkie życie.
Mierząc się z wieloma trudnościami losu, złym oraz przedmiotowym traktowaniem, poznawała świat, i jego oblicze. Bita, poniżana, wykorzystywana, bez pracy, jedzenia. Tak właśnie zobrazował wszystko autor. Sally, pokazuje jednocześnie życie zwierząt, które są bardzo źle traktowane, trzymane na łańcuchach, w klatach, a także tę ludzką stronę. Bo czym różni się zwierzę od człowieka? Oboje mają uczucia i przeżywają wszystko tak samo, tylko na swój sposób.

" Nocami spała bezpiecznie otulona ciepłym mrokiem. Nie wiedziała jeszcze, co to strach i troski. "

Znalezione obrazy dla zapytania legenda o sally jones

Sposób, w jaki Jakob Wegelius zobrazował wszystko jest naprawdę niesamowity. Nie skupiał się na zbędnych opisach, tylko przedstawiał to, co najważniejsze. Ciągle pędził z akcją, przeskakiwał z jednej na drugą, dzięki czemu bardzo przyjemnie się czytało, a życie Sally, było niesamowicie mocno przepełnione przeróżnymi wydarzeniami.
Czasami zdarzały się powtórzenia w zdaniach, bardzo często powtarzało się imię gorylicy, co było mocno zauważalne, aczkolwiek nie wpłynęło to znacząco na treść.

" Minęło parę miesięcy i nadeszła zima. Nikt nie chciał jej kupić. Ali Kazdim zaczął się zastanawiać, czy nie powinien uśmiercić feralnego zwierzęcia. "


Znalezione obrazy dla zapytania legenda o sally jones

Ta niepozorna, drobna książeczka pokazuje przeróżnych ludzi, tych dobrych, jak również złych. Obrazuje świat, w którym wszyscy gonią za korzyściami majątkowymi, będącymi ich najwyższą życiową wartością. Legenda przedstawia także przyjaźń, miłość, zranione serce oraz codzienne życie, które na każdym kroku skrywa dla nas niespodzianki. Podwójne oblicze ludzi jest tutaj idealnie pokazane.
Uzupełnieniem całości są wspaniałe ilustracje, które wywierają ciepłe uczucia. Moja wyobraźnia podczas czytania działała na pełnych obrotach. Cudownie było ponownie poczuć się jak dziecko i czerpać mądrości z tej książeczki.
Zachęcam każdego do jej poznania. Naprawdę warto. I koniecznie przekażcie tę perełkę maluchom, one będą zachwycone, a ich małe serduszka zostaną poruszone, a w kącikach oczu pojawią się łzy.

Ocena: 9/10

Wydawnictwo
Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki wydawnictwo
Liczba stron: 108
Data wydania: 12.05.2015

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Zakamarki.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

12 komentarze:

 1. Mojej młodszej siostrzyczce się na pewno bardzo spodoba :) z chęcią ją z nią zapoznam.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra decyzja. Twoja siostra powinna być zachwycona!

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja :)

  Pozdrawiam, Natalia z bloga https://ksiazkomoaniaczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku moją uwagę przykuła okładka, ale bardzo zainteresowało mnie to, że głównym bohaterem jest zwierzę. Intrygujące :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ksiązeczka jest cudowna, więc koniecznie po nią sięgnij.

   Usuń
 4. Dla młodszych to z pewnością będzie ciekawa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Materializm, zmora dzisiejszych czasów, niestety. Trzeba uczulać na najważniejsze wartości w życiu człowieka, już od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Aż bym miała ochotę na takie coś bardziej dziecięcego

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń