"Odważona" - Danuta Awolusi

Znalezione obrazy dla zapytania odważona danuta awolusiWyszydzana, wytykana palcami, z kompleksami.
Smutna, otyła, z problemami.
Podjęła działanie i stała się nowym człowiekiem.
Otrzymała nowe życie.


Wielu ludzi boryka się w swoim życiu z nadwagą i zbędnymi kilogramami. Część z nich narzeka na swój stan i nic nie robi, a inni biorą się za siebie i stają się nowym człowiekiem. I tak właśnie postąpiła Danuta Awolusi, która potrafiła zrzucić mnóstwo kilogramów i stać się kobietą, która nie ma kompleksu nadwagi.

Pierwsza myśl, jaka mnie dopadła, gdy do rąk wzięłam książkę, to "No ładnie, kolejny nudny poradnik". A jednak okazało się, że to wcale nie jest poradnik, a wartościowa historia kobiety, która postanowiła wziąć życie w swoje ręce. Ważąc aż 140 kilogramów miała ogromne kompleksy, wstydziła się swojego ciała i siebie, nie chciała, żeby ktokolwiek ją widział. Stała się więźniem własnego ciała, w którym nie czuła się wcale dobrze.

Bohaterka książki, którą jest oczywiście autorka opowiada swoją niezwykłą historię. Wyśmiewana w szkole ciągle nabywała nowe kompleksy, nie wierzyła w siebie i z czasem to wszystko nawarstwiło się. Spacerując po mieście, idąc do sklepu ludzie wytykali ją palcami, no bo przecież jest gruba, tłusta i obleśna. Daję sobie rękę uciąć, że większość z was, którzy teraz to czytają wielokrotnie naśmiewali się z grubszych osób, czy to w szkole, na mieście ze znajomymi, w restauracji. Tylko, że nikt nie bierze pod uwagę uczuć drugiej osoby i tego, że ona doskonale o tym wie, że to z niej śmiejecie się.
I szczerze mówią z jednej strony jest to dobre, bo daje motywację do działania i pozbycia się zbędnych kilogramów, ale z drugiej strony psychika mocno cierpi. Niewielu ludzi dzięki takim szyderstwom zrzuca kilogramy.
Autorka bardzo dobrze pokazała to, co czują osoby, z których ludzie śmieją się. Nie jest to wcale przyjemne uczucie, tym bardziej, że odbija to piętno w ludzkim umyśle. I z czasem każdego człowieka, który chociaż rzuci okiem na taką osobę, posądza się o to, że w duchu wyśmiewa się z niej, tak zaczynają właśnie myśleć otyłe osoby, tak myślała autorka. Żyła w strachu przed ludźmi, bo miała sporo kilogramów.

Znalezione obrazy dla zapytania odważona danuta awolusi

Znalezione obrazy dla zapytania odważona danuta awolusiAutorka przyznaje się, że uwielbiała od zawsze sporo jeść, jadła wszystko co smaczne i niezdrowe, nieważne, że to ją rozpychało. Po prostu lubiła jeść i to robiła, a później przyszedł płacz, bo jest za gruba.
A przecież nie trzeba jeść tylko kurczaków z KFC, czy też frytek z MCDonald's, prawda? Można najeść się warzywami, owocami, zdrowym jedzeniem. Przecież to wszystko jest smaczne, jeśli podamy to w odpowiedni sposób.
I autorka zrozumiała to, podjęła działanie, chciała pozbyć się swoich kompleksów i zrzucić te kilogramy. Ale sprawa nie jest taka łatwa. Bo chociaż kilogramy zaczynają uciekać, to psychika jest już nadszarpnięta i nad nią należy popracować i uświadomić sobie swoją wartość. Trzeba pokochać swoje ciało.
Bohaterka zmieniła swoje nastawienie do świata, poprawiła dietę, ćwiczyła, ale pozostała jej skóra, której nie pozbędzie się już. Jednak jest ona dumna z tego, że ją posiada. Kiedy ją widzi, to jest dla niej zwycięstwo. To taka blizna, która przypomina dawne, przykre życie i pokazuje, że to, co osiągnęła jest tego wszystkiego warte, a szyderstwa ze strony ludzi na dobre się skończyły.

Autorka w niesamowity sposób, bo opowiadając swoją historię, przedstawia bardzo wiele ważnych spraw i nie tylko otyłość. Dzięki swojej książce motywuje do działa i pokazuje, że warto walczyć o siebie i swoje życie, a wysiłek, który w to włożymy opłaci nam się ze zdwojoną siłą.
I chociaż z pozoru książka wydaje się być banalna, to wcale taka nie jest. Może nie jest to lektura, która porwie nas w nieznany świat, a emocje wypełniają każdą stronę, niemniej jednak warto po nią sięgnąć.
Ogromnym plusem książki jest język autorki, dzięki któremu czytało się historię niesamowicie szybko i lekko.


Ocena: 8/10

Wydawnictwo:
Logo
Liczba stron: 304
Data wydania: 15.02.2017

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Pascal.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

18 komentarze:

 1. Mam tę książkę. Będę ją niebawem czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musi być to bardzo ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyda mi się taka ksiażka na podniesienie na duchu po zimowych obżarstwach xd

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie mój gust tego typu książki, ale fajnie, że tobie się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta okładka jest albo bardzo Wattpadowa, albo wszystko już kojarzy mi się z tym portalem, i to wyraźna oznaka, abym przestała co chwile odświeżać portal, patrząc czy jest nowy ff tematyki, która mnie interesuje :p
  Co do samej książce. o odchudzaniu było już tyle w tych książkach, że nikt chyba już nic innowacyjnego w tym wieku nie wymyśli. Książka nie dla mnie.

  Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha nie powiem, okładka szału nie robi. A co do treści, to masz rację, odkryć nie ma, ale fajnie czyta się.

   Usuń
 6. Coś czuję, że książka spodobałaby się mojej mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam takie osoby ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze myślę, że otyła osoba musi być nieszczęśliwa, bo wszyscy się na nią krytycznie gapią - a tymczasem może ona mieć np. problemy, które 'zajada', albo w dzieciństwie wprowadzono jej złe nawyki żywieniowe itd.

  OdpowiedzUsuń
 9. raczej odpuszczam sobie tego typu historie ale podziwiam za samozaparcie :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń