"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem" - Martin Widmark


"Liść na drzewie jest jak ludzkie życie, pomyślałem. Rozwija się, zielenieje, żółknie, aż w końcu opada na ziemię. Liście umierają, ale drzewo żyje dalej. Podobnie jak ludzie - umierają, ale ludzkość żyje nadal i jest coraz potężniejsza tak jak pień drzewa."

Książki skierowane dla dzieci i młodszej młodzieży zawsze wywołują u mnie wiele zachwytu.  Bardzo lubię po nie sięgać, ponieważ przenoszą mnie do niewinnego świata, w którym wszystko jest łagodne i proste do rozwiązania, a bohaterowie, którymi są nastolatkowie zawsze wykazują się niebywałą inteligencją.
Takie książeczki mają w sobie pewną magię, ciekawą fabułę, która zawsze podoba się mi, a także wyjątkową akcję.

"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem", to wyjątkowa książka, opowiadają jedną z przygód Dawida i Larisy. Jest to początek ich znajomości oraz przyszłości, która ich czeka. Oboje poznają się w gimnazjum, na jednej z lekcji, podczas której Larisa od razu zwróciła uwagę Dawida.
Chłopak, chociaż nieśmiały postanawia porozmawiać z nią i tak oto rozpoczyna się ich wielka przygoda. Niedługo po tym, jak się poznali, Melchior, opiekun Dawida znika, pozostawiając po sobie jedynie szyfr z liczb. Para próbuje rozwiązać go, a to doprowadza ich do odkrycia wielu tajemnic, które okazują się być zaskakujące, jak również niebezpieczne.


Dawid od zawsze był nieśmiały chłopcem, który nie rozmawiał z nikim. Wolał marzyć i obserwować otaczający go świat. Rozmowy nie podobały mu się, nie czuł, że potrzebuje tego. Aż w końcu poznał Larisę, przed którą otworzył się.
Jego rodzice są biologami, którzy wyjechali do Nigerii. Chłopiec nie chciał zmieniać miejsca zamieszkania, ponieważ nie lubi zmian, a więc został pod opieką Melchiora, w Antykwariacie pod Błękitnym Lustrem.

Larisa pochodzi z Rosji, ale potrafi posługiwać się szwedzkim językiem, którego nauczyła ją babcia. Jest dziewczyną odważoną i pewną siebie, która nie ugina się przed innymi, a nawet przed nauczycielami, wie czego chce i do tego dąży. Zawsze dba o swój interes.


Larisa, jak zarówno Dawid są wyjątkowo inteligentni i bardzo szybko przyswajają wiedzę. Oboje świetnie bawią się w swoim towarzystwie i wzbudzili moją sympatię. Ciekawi świata i głodni wiedzy. Bardzo polubiłam ich za styl bycia, charakter oraz zachowanie, które jak na ich młody wiek jest wyjątkowo dojrzałe.
Poznawanie razem z nimi tajemnic oraz przeżywanie przygód było naprawdę fantastyczną przygodą. Wczułam się w lekturę i bardzo szybko ją przeczytałam. Jest to z całą pewnością historia, którą powinniśmy wszyscy poznać. Niewinne oderwanie od rzeczywistości i świat prosty, w którym problemy można szybko rozwiązać.
Z przyjemnością poznam kolejne losy bohaterów, które jestem pewna, że tak samo jak i te pochłoną mnie w całości.
Zachęcam was zatem do przeczytania "Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem". Jest to wyjątkowa i krótka historia młodszej młodzieży, która wywołuje uśmiech na twarzy oraz przywołuje ciepłe uczucia w sercu. Poznacie Darwina, a także odkryjecie sposób na bycie wiecznie młodymi. A dodatkowym uzupełnieniem całości są ilustracje, które przykuwają uwagę.

Ocena: 9/10

Wydawnictwo:
Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki wydawnictwo
Liczba stron: 172
Data wydania: 29.09.2014

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Zakamarki.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

6 komentarze:

 1. Wszystko, co ma związek z antykwariatem, mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę to przeczytać! Napiszę jutro do tego wydawnictwa i kto wie? Może zgodzą się nawiązać ze mną współpracę, a jeśli nie to sam sobie kupię :D
  http://maasonpl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Już sam tytuł działa na mnie tak, że mam wielką chęć sięgnąć po książkę, jestem jak najbardziej na tak. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń