"Opowieści ze złotą wstążką. Najpiękniejsze Bajki o zwierzętach" - Hans Christian Andersen, Bracia Grimm, Ezop


"Najpiękniejsze Bajki o zwierzętach", to kolejna książeczka z serii "Opowieści ze złotą wstążką". Miałam przyjemność czytać już z tej samej serii "Najpiękniejsze Baśnie Andersena" i nadal nie mogę wyjść z zachwytu nad pięknem tych książeczek.
Ta książeczka, jak i jej poprzedniczka wyróżnia się niesamowitymi ilustracjami, które przykuwają wzrok.

Od zawsze lubiłam zwierzęta, lubiłam to w sumie mało powiedziane. Kochałam i tak pozostało do dziś. Uwielbiałam czytać książki o zwierzętach, oglądać bajki, filmy, programy przyrodnicze. Wszystko, co było z nimi związane. Moja miłość do nich nigdy nie zgasła, zawsze rosła i rosła, a teraz jestem w stanie poświęcić dla naszych małych przyjaciół wiele.
Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Zielona Sowa wydało "Najpiękniejsze bajki o zwierzętach", byłam zachwycona i musiałam je posiąść. Wiedziałam, że ta książeczka zachwyci mnie i tak oczywiście jest. Jestem bardzo zadowolona z możliwości przeczytania tych siedemnastu bajek, które się tutaj znajdują.

"Lis i kruk", to przepiękna bajka, opowiadająca o przygodzie, dzięki której poznajemy sprytnego lisa oraz kruka, który przez swoją próżność stracił jedzenie.

"Lew idzie na wojnę", przecudowna historia o wyjątkowo mądrym lwie, który udowodnił, że każdy ma jakieś zdolności i jest w czymś dobry, a cała tajemnica tkwi w tym, żeby dojrzeć i dobrze wykorzystać te umiejętności.

"Kruk i dzban" - inteligentny i spragniony kruk, swoją zaradnością i pomysłowością ocalił swoje życie i zdobył wodę za pomocą kamyczków.


"Jeleń i jelonek", to piękna historia syna i ojca. Młody jelonek uwielbiał swojego tatę, który był mądry i odważny, a także pokazał, że czasami warto schować dumę, aby przetrwać. Pokazał także, że bycie odważnym oznacza bycie świadomym swoich słabości, a poddanie się tym, którzy są silniejsi od nas, to oznaka pokory i mądrości.

"Lis i winogrona" historia o dumie, która czasami potrafi być silniejsza od głodu. Lis swoją postawą przedstawił obraz osoby, zadufanej w sobie, która nie potrafi poprosić o pomoc.

"Zając i żółw" oba zwierzątka zaprezentowały codzienne życie. Należy doceniać swoich przeciwników i nigdy nie myśleć, że ktoś jest gorszy od nas, a wyśmiewanie powinno się zachować dla siebie, bowiem jest to niewłaściwe zachowanie.


"Mysz spod spichlerza" - kiedy mała myszka przechwalała się innym swoimi dobrobytem, los odwrócił się od niej, a mądrość z tego jest taka, że chciwy dwa razy płaci.

"Konik polny i mrówka" - z pewnością każdy z was zna przysłowie "praca popłaca", a ta bajka jest idealnym tego przykładem. Kiedy mrówki ciężko pracowały, aby mieć zapasy na zimę, konik śpiewał, przez co musiał głodować i marznąć aż do wiosny.

"Pchła i wół", przepiękna historia woła, który kocha swoją pracę i właściciela. Wół czerpie radość z tego co robi i cieszy się ze swojej ciężkiej pracy.


"Wilk i owca" - mówi się, że owca jest głupia, a wilk inteligentny. Ta bajka to idealny dowód na to, że wielu się myli. Owca zaprezentowała sobą postawę godną podziwu. Chociaż bała się wilka, szczerze wyznała, że życzy wszystkim wilkom źle, za krzywdy, które wyrządzili jej przyjaciołom.

"Rada myszy" bajka opowiada o grupie myszy, które przez lęk przed kotem nie potrafiły poprawić swojego życia, przez co głodowały i żyły ukryte w cieniu, bo zabrakło im odwagi.

"Zachłanny drozd" - zbytnia zachłanność może kosztować życie, okrutne, ale prawdziwe, a bajka o przygodach małego drozda jest idealnym potwierdzeniem tych słów.


"Lis i drwal" - lis uciekając przed myśliwymi poprosił o schronienie drwala, który chociaż zapewniał mu bezpieczeństwo, chciał zdradzić lisa, jednak ten był inteligentniejszy i przechytrzył przebiegłego drwala.

"Osioł i wilk" - niby osioł taki głupi, a wilk taki mądry, a jednak bycie pazernym przegrywa z inteligencją. Osioł pokazał wilkowi jego miejsce i na dobre zadbał o to, aby ten nigdy więcej nie polował.

"Mysz z miasta i mysz ze wsi" - luksus i wygoda ponad wszystko. Czyżby? Wiejska myszka udowodniła swojemu miejskiemu kuzynowi, że miasto nie jest takie wspaniałe, jeśli nie ma się ciszy i spokoju.


"Osioł i lew" historia osła, któremu namieszało się w głowie od przechwałek. Przez swoje wielkie ego myślał, że jest drapieżnikiem i tym samy wprowadził zwierzynę prosto w paszczę lwa.

"Próżny kruk" - arogancja może zniszczyć przyjaźń. I właśnie przez swoją próżność kruk stracił przyjaciół, bo myślał, że jest lepszy od innych.

Każda z tych bajek przepełniona jest niesamowitymi mądrościami, które z pewnością powinien poznać każdy człowiek, bez względu na wiek. Wszystkie przygody zwierząt odzwierciedlają codzienne życie, w którym wielu ludzi nie zważa na drugiego człowieka, a próżność i arogancja przesłaniają codzienne życie.
Bajki pokazują, jak wiele tracą ludzie poprzez swoje niewłaściwe zachowanie i nastawienie do życia.
Zwierzęta o cechach ludzkich są idealnym początkiem dla dzieci, do wprowadzenia ich w świat, który jest okrutny, a także wspaniały. Poprzez wiele mądrości małe umysły z pewnością wzbogacą się w wiedzę.


"Najpiękniejsze bajki o zwierzętach", chociaż są streszczeniem pełnych bajek, to powinny trafić w ręce młodych czytelników. Ja, chociaż jestem pełnoletnia, bardzo fajnie bawiłam się podczas ich czytania.
Idealnym dopełnieniem całości są niesamowite ilustracje, które łagodzą znaczenie wielu słów oraz przesłań, jakie niosą ze sobą bajki.
Gorąco zachęcam was do zaopatrzenia się w te bajki, a także podarowania ich młodszym czytelnikom. Z pewnością będą idealnym prezentem, z którego wiele osób się ucieszy.

Ocena: 10/10

Wydawnictwo:

Liczba stron: 128
Data wydania: 2016

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Zielona Sowa.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

13 komentarze:

 1. Jakie śliczne wydanie! *.*

  OdpowiedzUsuń
 2. A myślałam, że już nie ma tak pięknych wydań :) A tu coraz piękniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak Wydawnictwo Zielona Sowa potrafi zaskoczyć.

   Usuń
 3. No to już wiem co kupię siostrze w prezencie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam inne wydanie "Braci Grimm" itd. Musze je sobie odświeżyć i na chwilę wrócić do dzieciństwa :D
  http://maasonpl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam bajki! Kocham bajki mojego dzieciństwa :) i nowe też!
  Bajki są dla mnie takim rodzajem odskoczni i relaksu jakiego nie daje mi żaden inny rodzaj książek czy filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja się ostatnio zastanawiałam jaką książkę by tu synkowi podsunąć - to mam 😊 i sama z chęcią przeczytam.
  Pozdrawiam serdecznie.

  http://cojaczytuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń