"Zakazane życzenie" - Jessica Khoury

[...] kochać znaczy niszczyć.

Zapewne wielu z was zna baśń o Aladynie. Ale co byście zrobili, gdyby okazało się, że istnieje nowa,  podobna, nietuzinkowa i zdecydowanie wyjątkowa historia tego chłopca?

Kiedy jesteś dżinem, na wieki pozostajesz uwięziony w lampie.
Nie masz serca, jesteś kupką dymu.
Nie możesz nikogo pokochać, jesteś sam.
Ale zawsze jest ta nadzieja, a na świecie zdarzają się cuda.


Było kiedyś przepiękne miasto, w którym żyła królowa Neruby. Królowa ta zaprzyjaźniła się z dżinem, było to jedno z jej życzeń. Obie spędziły ze sobą kilka wspaniałych lat, ale los miał wobec nich swoje plany. Piękne miasto zostało tylko stertą ruin, a dżin na pięćset lat został uwięziony.

"Karą za każde kłamstwo jest prawda, która prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw."

Dżin jest nikim, nie ma prawdziwej postaci, jest kupką dymu. Nie może kochać, obdarzać uczuciem drugiej osoby, jest niczym. Jego zadaniem jest spełnianie życzeń.
I taki los spotkał Zahre, dżina z lampy, którą znalazł Aladyn.
Wydawałoby się, że jest ona silna, nie posiada uczuć, bo jak kupka dymu może je posiadać? Bezwzględna i czekająca, aż życzenia zostaną spełnione, a ona znów trafi do lampy. Ale tak nie jest.
Zahra jest kobietą, która skrywa w sobie mnóstwo uczuć. Nałożyła na siebie chłodną maskę, ale tak naprawdę jest wrażliwa i silna. Cierpi z powodu swojego losu, nienawidzi swojego życia.
Większość uważa ją za samolubną i okrutną, za potwora, który chce wykorzystać głupotę innych. Jednak w życiu zdarzają się wyjątki, a takim wyjątkiem jest Aladyn. I kiedy Zahra myślała, że na zawsze zostanie przysypana piaskiem, na ratunek przybył chłopiec, który wyzwolił ją z przeznaczonego losu oraz pokazał nowe życie.
Zahra jest bohaterką, którą bardzo mocno polubiłam. Jej charakter i siła jaką dysponuje, robią ogromne wrażenie. Wielu ludzi jej nienawidzi, ale ona sprytem pozostaje przez nich niezauważona. Przybiera przeróżne kształty, kryje się. Jest dziewczyną, która została skazana na setki lat życia w lampie. Tym razem pięćset lat temu trafiła znów do swojej lampy, a jej jedynym marzeniem było ujrzenie promieni słońca i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Aladyn, to chłopiec, który jest wyjątkowo inteligentny i pokazuje to na każdym kroku. Nie wykorzystuje swoich życzeń, chociaż ma taką możliwość już na samy początku. Jest wyjątkowo sprytny i pomysłowy.
Wydawałoby się, że to właśnie on odegra główną rolę w całej powieści, a jednak tak nie jest. Ta rola przypadła Zahrze.
Aladyn, to ten typ, który jest w stanie rozkochać wiele serc czytelniczek, które będą wzdychać do niego z każdą stroną lektury.
Bardzo polubiłam jego postać, za charakter, intelekt, po prostu całokształt. Niesamowicie przyjemnie czytało się o nim, jak również dżinie, którego posiadał.

"Miłość rzadko ma coś wspólnego z wyborem."

"Zakazane życzenie", to książka, która przykuwa wzrok już od samego początku swoim pięknym zdobieniem. Szata graficzna jest wyjątkowo piękna, ale nie ocenia się książki po okładce, bo to często prowadzi do zawodu.
Ale nie w tym wypadku. W tej książce wszystko jest idealne i na swoim miejscu.

Zacznijmy najpierw od narracji, która odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Przez całą powieść prowadzi nas Zahra. Opisuje swoje życie teraźniejsze, jak również napotykamy wspomnienia z jej przeszłości, która jest wyjątkowo bogata. Bardzo często w momencie jej przemyśleń, zwraca się do Habibo, pięknej przyjaciółki, którą poznała bardzo dawno. Czytając miałam wrażenie, jakby Zahra zwracała się do przyjaciółki z ogromnym szacunkiem, jakby chciała oddać jej cześć za spędzone wspólnie lata.
I cóż, bardzo podobało się mi, że mogłam poznać dżina z dwóch stron. Dało to ogromny i szeroki pogląd na jej postać.

"[...] każdy kolejny dzień to nie dar, lecz nagroda, o którą trzeba się postarać."

Kiedy tylko zaczęłam czytać, zostałam porwana od samego początku w wir niesamowitych wspomnień oraz przygód. Nietuzinkowa fabuła sprawiła, że czytałam z zapartym tchem, błagając o brak zakończenia powieści. Nie mogłam poradzić sobie z myślą, że w końcu będę musiała skończyć czytanie. Dobijało mnie to, ale na szczęście całość ratowała przepiękna fabuła, która jest jednocześnie moim zachwytem i smutkiem. Tak wspaniałe książki nie powinny kończyć się nigdy, powinny mieć niekończącą się historię, a my moglibyśmy czytać je ciągle i ciągle.
Przygody, które spotykają Aladyna i Zahre są rewelacyjne i oczarowują za każdym razem. Ale jak to w życiu bywa, wszystko lubi komplikować się.
Zahra jest w kropce, bowiem Aladyn jest jej Panem, do którego zaczyna żywić uczucia, stopniowo zakochuje się w nim. Jednak życie jest okrutne, a potężny król dżinów proponuje jej wolność od życia w lampie. Nie wie, jaki los ma wybrać, bo jeśli wybierze życie, zdradzi ukochanego i swojego Pana.
Jednak Zahra jest mądra i wie, że nie wolno jej zakochać się, bowiem przynosi to bardzo przykre skutki, a niewinni cierpią. Kiedyś zakochała się i skończyło się to okrutnie. Ale uczucia są silne i ciężko opierać się im.
Rozstrzygając walkę ze sobą, Zahra wybierze los, który zaskoczy. Musi wybrać między wolnością, a miłością. Jak postąpi dżin? Czy wybierze miłość? A może wolność jest dla niej ważniejsza?

"[...] nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą."

Od samego początku wiedziałam, że ta książka będzie czymś, co będzie miało w sobie wspaniały baśniowy klimat, a także moc, która pochłonie każdego. Te wszystkie piękne i barwne opisy zachwycały mnie za każdym razem. A warto wiedzieć, że ja nie przepadam za książkami, które mają ich sporo. Jednak "Zakazane życzenie" jest tym wyjątkiem, które wręcz kocham za ogromną ilość opisów. Jest po prostu rewelacyjna, a styl jakim posługuje się autorka przypadł mi do gustu.
Bohaterowie to postaci o zróżnicowanym charakterze, ale jednak są do siebie podobni. Oboje inteligentni i sprytni. Nie ma opcji, żeby nie lubiło się ich. Są naprawdę świetnymi postaciami.

"Zakazane życzenie", to książka, która zawiera barwną historię. Akcja powieści toczy się i nie ustępuje nawet na moment. O nudzie nie można tutaj mówić. Przepiękna i magiczna fabuła oraz baśniowy klimat porwą każdego. Na nowo poznacie smak miłości oraz przyjaźni, które zawsze wygrają ze złem. Jest to książka, którą powinien poznać każdy.

Ocena: 10/10

Wydawnictwo:

Liczba stron: 352
Data premiery: 01.03.2017

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo SQN Wydawnictwo.

Kiedy zaproponowano mi patronat nad "Zakazanym życzeniem", nie mogłam uwierzyć w to, co zobaczyłam. Od razu zaczęłam zadawać sobie pytania "Ale jak to ja?! Nad tym cudem?! To niemożliwe!". A jednak marzenia się spełniają i mam przyjemność patronować tej książce.
Dziękuję bardzo za to <3!

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

12 komentarze:

 1. Lubię baśniowe klimaty. Mam wielką ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała, prawda? :)
  Tyle magiczności w tak niewielkiej formie! Książka jest niesamowita :)
  Właśnie organizuję Book Tour z Zakazanym życzeniem w roli głównej! Chciałabym podzielić się nią z innymi ;)
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. To zdecydowanie moje numer 1 na liście "Must read" w marcu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta okładka jest urzekająca! :D A środek, jak się okazuje nie jest pod tym względem gorszy. Z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję patronatu ;) Ja wczoraj skończyłam czytać "Zakazane życzenie" i jestem po ogromnym wrażeniem tej powieści. Całkowicie zakochałam się w klimacie tej książki i już teraz pragnę do niej wrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny blog!
  Obserwuję i zapraszam do mnie. :)
  http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. coraz więcej dobrego czytam o tej książce :)Chyba czas wpisać ją na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam, świetna jest :D I ta przepiękna okładka *.*

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tam książki oceniam po okładce wtedy gdy kupuję je na półkę do domu :D Według mnie ta konkretna nie jest jakaś szczególna, ale brzydka też nie jest. A jak przeczytałam o tym Aladynie to totalnie mnie odrzuciło.

  OdpowiedzUsuń