"Baśnie Barda Beedle'a" - Joanne Kathleen Rowling

A gdyby historię o Kopciuszku, który gubi pantofelek zamienić na Baśń o garnku, który nosi bambosz? A może bajkę o trzech świnkach zamienimy na "Opowieść o trzech braciach"?
Bajki, które znają mugole niewątpliwie są ciekawe i skradają serca najmłodszych czytelników. Jednak te pochodzące ze świata czarodziejskiego są zdecydowanie bardziej ciekawe. Zawierają więcej magicznego uroku i nie zawsze kończą się szczęśliwie.

"Baśnie Barda Beedle'a" wśród czarodziejskich dzieci są bardzo dobrze znane, tak jak mugolskie bajki mugolskim dzieciom. Tym razem jednak czarodziejskie Baśnie zostały udostępnione mugolom, aby mogli zapoznać się z nimi.
Cała książka składa się z pięciu Baśni:
- "Czarodziej i skaczący garnek",
- "Fontanna Szczęśliwego Losu",
- "Włochate serce czarodzieja",
- "Czara Mara i jej gdaczący pieniek",
- "Opowieść o trzech braciach".
Musicie przyznać, że tytuły są zaskakująco interesujące i przyciągają uwagę. Jedną Baśń mogliście nawet poznać, oglądając chociażby film o przygodach Harrego. Pamiętacie, kiedy to w domu Luny Lovegood opowiadana była "Opowieść o trzech braciach"? Tutaj właśnie jak widzicie znajdziecie ją, a razem z nią cztery innej wspaniałe historie.
Dodatkiem specjalnym są komentarze Albusa Dumbledora, którymi opatrzył każdą Baśń przed swoją tragiczną śmiercią.


"Baśnie Barda Beedle'a" to niewątpliwie wspaniały dodatek do całej twórczości Rowling. Każdy, kto jest fanem przygód poświęconym światu czarodziejów, który wykreowała autorka, będzie zachwycony kolejną książką, która wyszła spod jej pióra.
Ja rozpłynęłam się podczas czytania Baśni, które szalenie spodobały się mi. Są niesamowicie interesujące, inne od tych, które już znam, pełne fantazji i co najważniejsze - nie są słodkie jak landrynki. Przewijają się tutaj choroby, śmierć, a bohaterowie sami stawiają czoła przeciwnościom losu, nie czekając na zbawienie, jak to ma miejsce w mugolskich bajkach.
Spodobało mi się, że nie wszystko jest tutaj takie kolorowe i proste, a główni bohaterowie potrafią być źli i okrutni. Uwielbiam pióro Rowling i ciągle mi mało!

Ale nie wszystko jest takie wspaniałe. Uważam, że komentarze Albusa Dumbledora są zbędne, nieco mnie nudziły. Wolałabym, aby było więcej Baśni, a mniej jego słów.
Oczywiście polecam książkę tym, którzy uwielbiają twórczość Rowling i mają już za sobą serię o przygodach Harrego. Takie osoby z całą pewnością odnajdą się w świecie czarodziejskim, a Baśnie spodobają się im. Gwarantuję, że przepadniecie podczas lektury.
Sądzę jednak, że jako osobna powieść, dla tych, którzy nie mieli styczności z poprzednimi książkami autorki, nie czują klimatu magicznego, nie są zafascynowani wykreowanym światem - będzie to książka, która niekoniecznie spodoba się.
Jak dla mnie jest to cudowne uzupełnienie całej serii Harrego Pottera. Jeśli więc czujecie, że to coś dla was, lubicie pióro Rowling, to śmiało sięgnijcie po książkę.

Ocena: 8/10

Wydawnictwo:

Liczba stron: 144
Data wydania: 15.03.2017

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo MediaRodzina.
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

10 komentarze:

 1. Kurdę, też chcę te książkę! To chyba najbardziej upragniony dodatek do serii z podręczników. Chociaż jak dla mnie podręcznikiem są tylko Fantastyczne zwierzęta :D No ale kiedyś jeszcze wszystkie 3 wpadną w moje rączki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze Quidditch można zaliczyć jako taki podręcznik, ale Baśni bym nie zaliczyła w sumie. Niemniej jednak dodatki cudowne <3

   Usuń
 2. Pamiętam jak udało mi się kupić tą książkę parę lat temu. Jaka radość była ;p W szczególności że później, nie było łatwo jej zdobyć. Osobiście mi się podobała, choć żałuje że nie ma w niej więcej baśni, bo byłoby jeszcze lepiej ;)
  swiatrico.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam niecierpliwa i kupiłam sobie anglojęzyczne wydanie wszystkich trzech dodatków do HP i teraz trochę żałuję, bo to nowe z Media Rodziny jest przecudowne! *.* Jestem ciekawa innych baśni, bo tą o trzech braciach znam bardzo dobrze z siódmej części, szkoda, że jest tylko 5 opowiadań..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, wielka szkoda, bo są przyjemne w odbiorze.

   Usuń
 4. Zakochałam się w tej książeczce! Jest cudowna. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi mega ciekawie! Chętnie sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam ;) http://prostoprzezksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń