Literatura faktu - majowe zapowiedzi książkowe.

Literatura faktu, znana też pod określeniem dokumentalna, jest jednym z tych gatunków literackich, które albo się kocha albo nienawidzi. Ze względu na ilość informacji docierających do nas podczas lektury, nie jest ona najłatwiejsza. Wymaga od czytelnika całkowitego skupienia, ale wynagradza ten trud obrazując bardzo ciekawe i często poruszające zagadnienia. Staje się jednak coraz bardziej popularna wśród czytelników, co można zauważyć śledząc kolejne premiery. 

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić kilka tytułów, które jeszcze w maju trafią na półki. Zestawienie to idealnie zobrazuje różnorodność w ramach jednego gatunku. Być może okaże się, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.  Nadal utrzymuje się trend zapoczątkowany kilka miesięcy temu, w myśl którego człowiek zwraca większą uwagę na otaczający go świat. Tym razem w centrum nie stoimy my, a przyroda. 

Już za kilka dni swoją premierę będzie miała książka " Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli" - Nathanael Johnson ( wyd. Vivante). Początkowo pomysł dotyczył wyłącznie autora, który chcąc przekazać swojej córce wiedzę na temat drzew, uczył ją ich nazw w drodze do przedszkola. Z czasem potrzeba poznania świata miejskiej przyrody była tak silna a informacji tak dużo, że znalazły one swoje miejsce właśnie w tej publikacji. Jakie fakty zostały w niej zawarte? Autor przekazuje czytelnikowi wiedzę z zakresu miejskiej flory i fauny.Znajdziemy tam informacje na temat jadalnych roślin, na które można trafić podczas spaceru, ale także ciekawostki z życia ptaków i zwierząt. Czy wiecie, że wrony potrafią zapamiętywać ludzkie twarze? 

datapremiery.pl
Drugą propozycją o zbliżonej tematyce jest "Ukryte życie lasu" - David Haskell ( Wyd. Feeria). Biolog przez rok czasu obserwował zmiany zachodzące na jednym małym skrawku lasu. Swoje spostrzeżenia z ogromnym  zaangażowaniem przekazuje  w barwny sposób na kartach książki. W naszym kraju jej premiera ma miejsce stosunkowo późno. Na świecie spotkała się z pozytywnym odbiorem, a wysiłek autora został nagrodzony udziałem w finale Nagrody Pulitzera, przyznawanej za wybitne dokonania w zakresie literatury, dziennikarstwa i muzyki. 
  W drugiej połowie miesiąca światło dzienne ujrzy zbiór rozmów " Góry na opak 2, czyli rozmowy z tymi, co zostają" - Olga Puncewicz ( Wyd.Burda NG Polska). Jest to kontynuacja wydanej w 2011r. książki " Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu" w której to autorka zawarła rozmowy z rodzinami himalaistów. Czując niedosyt z  czasem narodził się w jej głowie  pomysł na przeprowadzenie kolejnych. Tym razem rozmówcy opowiadają o stracie.Jak to jest czekać  wiedząc, że nie ma już na co? 

Góry są nieodgadnione, na własnej skórze przekonał się o tym wspinacz Gordon Staiforth - " Fiva. Przekroczyć granicę strachu" ( Wyd. Poznańskie). Autor opisuje w niej wydarzenia, które miały miejsce blisko 40 lat temu. Wówczas wraz z bratem zdecydowali się na wspinaczkę  na najwyższą a zarazem jedną z najbardziej pionowych skał w Europie. Wyprawa mająca zająć jedno popołudnie przerodziła się w 50 godzinną walkę  o życie. Osobista i nietypowa relacja powoduje, że czytelnik czuje się towarzyszem ich wędrówki. O tym jak dramatyczne były to wydarzenia świadczy fakt, że musiało upłynąć tyle czasu, by autor mógł o tym  na nowo mówić. 

Nierzadko każdy z nas zastanawia się jak wyglądałoby nasze życie gdy podjęlibyśmy inne decyzję i obrali nową drogę. Jeśli jak ja myśleliście o życiu na Islandii ta książka może się okazać strzałem w dziesiątkę. Mówię tu o  pozycji  " Rekin i Baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów" - Marta Biernat, Adam Biernat ( Wyd.Poznańskie) w której to autorzy poruszają zagadnienia dotyczące egzystencji w tym miejscu. Oprócz ciekawostek na temat samego miejsca w publikacji tej możemy znaleźć odpowiedzi na niecodzienne pytania np. o to dlaczego na Islandii nie należy  pukać do drzwi więcej niż trzy razy?

Moją uwagę zwróciła w szczególności intrygująca okładka kolejnej z książek " Dybuk. Opowieść o nieważności świata" - Anna Sajewicz, Krzysztof Kopczyński ( Wyd. Agora). To niecodzienne przedstawienie miasta Humań, znajdującego się  w sercu świętej ziemi Kozaków.To tam zjeżdżają się rokrocznie tysiące religijnych Żydów, by świętować Nowy Rok przy grobie cadyka Nachmana. Niewątpliwym atutem tego wydania jest to, że dołączono do niego płytę z filmem Krzysztofa Kopczyńskiego "Dybuk. Rzecz o wędrowce dusz".

datapremiery.pl

Kilka z nowości  tego miesiąca odnosi się do polityki i działań przeprowadzanych w naszym kraju. Zacznę od książki " Emigracja ambicji" - Edyta Hołdyńska  ( Wyd. Zysk i -ska" w której to autorka skupia się na problemach związanych z emigracją młodych Polaków. Pisze ona o tym dlaczego ludzie nierzadko muszą chować swoje ambicje do kieszeni i podejmować się zajęć niezgodnych ze zdobytym przez nich wykształceniem. Wykorzystuje historie obrazujące dwie strony medalu życia na emigracji. 

W odstępie zaledwie kilku dni pojawi się kolejna książka polskiego autorstwa "Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle"- Iwona Szpala, Małgorzata Zubik ( Wyd. Angora). Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że reportaż o reprywatyzacji jest tematem jak najbardziej na czasie w świetle wydarzeń które nadal mają miejsce w naszym kraju. Autorki wyciągają na światło dzienne sprawy w których jak się okazuje dozwolone były wszelkie chwyty : od zmartwychwstałych właścicieli, po kuratorów rodem z Karaibów. Dziennikarki "Gazety Wyborczej" za cykl swoich reportaży zostały wielokrotnie nagrodzone m.in nagrodą Grand Press.

Jedną z ciekawszych i wyczekiwanych przeze mnie osobiście książek jest "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza" - Cezary Łazarewicz ( Wyd. Czarne). Większość zamieszczonych w niej testów pochodzi z lat dziewięćdziesiątych, co nie oznacza , że straciły one na ważności. Jak rozwija się życie z dala od stolicy? Jakie dramaty rozgrywają się w nieco zapomnianej części kraju? Możemy tu znaleźć historię, które z trudem jest sobie w stanie wyobrazić przeciętny obywatel. Ludzkie dramaty : nauczycielka popełniająca samobójstwo przez rygorystyczne zachowanie dyrektor szkoły, nagrodzony policjant, który ma na sumieniu zakatowane dziecko i wiele podobnych im spraw.Nierzadko prawo jest nadal bezsilne wobec problemów tamtejszej ludności. 

datapremiery.pl
Równie mocną propozycję stanowi książka autora bestsellerów o świadku koronnym , Masie. Nowa książka "Cyngiel. Jak zostałem zabójcą na zlecenie polskiej mafii"  - Artur Górski ( Wyd. Burda Publishing Polska) na pewno będzie się cieszyła równie dużym i ile nie większym zainteresowaniem jak poprzednie publikacje autora. Oparta na faktach historia wprowadza nas w brudny świat polskiej mafii. Dzięki lekturze krok po kroku śledzimy nabór na to nietypowe stanowisko. Zagłębiając się w temat znajdujemy odpowiedź na pytanie kto i dlaczego korzysta z usług płatnego zabójcy oraz jakie wymagania stoją przed człowiekiem wybranym do realizacji takiego zadania. 


"Na krawędzi. Amerykański wywiad w epoce terroryzmu" - Michael V. Hayden ( Wyd.Prószyński i S-ka) to historia opowiedziana przez człowieka, który  obejmował stanowisko dyrektora NSA i CIA. Relacjonuje on wojny wywiadowcze prowadzone przez jego kraj. Zwraca uwagę na to, że wywiad stanowi pierwszą linię obrony. A cel zostanie osiągnięty przy użyciu wszelkich dostępnych narzędzi i źródeł. 

Nie trzeba jednak należeć do wywiadu , by móc zebrać informacje z życia innych osób. Nawet tego intymnego, o czym przekonać możemy się na kartach książki  "Zapiski podglądacza " Gay Talese (Wyd.Czarna Owca). Autor przygotowując się do jednej ze swoich publikacji otrzymuje anonimowy list od człowieka , który twierdzi, że ma informacje o życiu intymnym innych ludzi. Już podczas spotkania okazuje się, że jest on właścicielem motelu, w którym to oddaje się ulubionemu zajęciu - obserwacji. Prowadzone dzienniki pozwalają na odkrycie zmian społecznych i seksualnych w społeczeństwie amerykańskim.  


W dzisiejszym wpisie przedstawiłam wam zaledwie część z tego co mają nam do zaoferowania wydawnictwa. Ciekawa jestem jednak czy wśród tych propozycji znajduje się taka po którą wiedzeni ciekawością sięgniecie?                                                                                                                                    ~Mariola Mazur
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Ostatnia książka to idealna propozycja dla mojego męża.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadna z tych książek jakoś specjalnie mnie nie zainteresowała, ale wiem, że jest dużo innych, które mają teraz swoje premiery, które chętnie bym przygarnęła. ;)

  Buziaki. :**

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, maj jest obfity w premiery. Ja starałam się wybrać kilka tytułów ze swojego ulubionego gatunku :)

   Usuń