NA DZIEŃ MATKI - TRZY KSIĄŻKI O RELACJACH MATKI I CÓRKI


Już za trzy dni wyjątkowe święto, w którym to w sposób szczególny będziemy okazywać miłość i wdzięczność najważniejszej kobiecie w Naszym życiu – mamie. Mamie, która to po nocach wstawała by Nas uspokoić i ukołysać do snu. Która dzielnie walczyła z potworami z szafy czy innymi wytworami dziecięcej wyobraźni. Mamie, która gotowała rosół i zajmowała się Nami w czasie choroby, nawet gdy sama nie czuła się najlepiej. Za to wszystko i wiele innych przejawów matczynej miłości powinniśmy dziękować codziennie, a w sposób szczególny 26 maja. 

Wraz z zbliżającym się świętem, w sieci pełno zestawień i propozycji na książkowe prezenty dla różnych typów mam. By nie powielać schematów, postanowiłam podejść do tematu w nieco inny sposób, czego wynikiem jest zestawienie trzech książek w których to relacje matki – dziecka grają pierwsze skrzypce. Nie zawsze będą to pozycje wesołe, nie zawsze przyjemne i łatwe, ale miłość i wzajemne relacje przybierają różne kolory tęczy. 

"Bez mojej zgody" Jodi Picoult 

źródło

Poruszająca opowieść o walce matki o dziecko i z dzieckiem. Kate od wielu lat choruje na ostrą białaczkę promielocytową, w wyniku czego z każdym dniem czuje się coraz gorzej. Ratunkiem dla niej jest młodsza siostra – Anna, która została poczęta metodą in vitro, by jej komórki wykazywały idealną zgodność z tkankami Kate. Jednak dziewczyna ma dość życia w cieniu choroby starszej siostry i być dla niej „magazynem części zamiennych”. Gdy Kate potrzebuje nowej nerki, Anna buntuje się i odmawia przeszczepu. Sara – matka obu dziewczynek, nie chce jednak o tym słyszeć i za wszelką cenę pragnie ratować życie starszej córki. Rozpoczyna się batalia sądowa, po której życie rodziny Fitzgeraldów nigdy nie będzie takie samo.

"Julia i jej córki" Colleen Faulkner  
źródło

W jednej chwili życie Julii Maxton rozpada się na kawałki, gdy w wypadku spowodowanym przez starszą córkę Haley ginie jej młodsza siostra Caitlin. Julia stara się nie okazywać wrogości i żalu córce, mimo że chowa do niej głęboką urazę. Mąż i ojciec, staje się obojętny,  najmłodsza z sióstr nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, a Haley stara się zachowywać pozory, chociaż w środku płacze z rozpaczy. By ratować rodzinę Julia zabiera Haley w podróż, by na nowo odkryć siebie, odpowiedzieć na pytanie czy obie potrafią sobie wybaczyć i czy są w stanie z nadzieją spojrzeć w przyszłość. 

"Nella. Piękno nieoczekiwanego" Kelle Hampton 
źródło 

Gdy Kelly trzyma na rękach swoje nowo narodzone dziecko nie może powstrzymać łez. Nie są to jednak łzy radości, a strachu i przerażenia. Nella, druga córka Bretta i Kelle Hamptonów przychodzi na świat z zespołem wad wrodzonych. Ideał, który kobieta tak skrzętnie sobie wyobrażała, runął jak domek z kart. Kelly nie potrafi wyobrazić sobie życia z chorym dzieckiem. Dzięki wsparciu najbliższych, kobieta postanawia zawalczyć o swoje dziecko i pokochać je całą sobą. Dać jej ciepło i miłość, być idealną mamą dla idealnej córki. 

A Wy czytaliście, którąś z wymienionych pozycji? I jakie wrażenia na Was wywarła? 

Anna Pawłowska 
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Ja na swojej liście do przeczytania mam "Bez mojej zgody"
  agnieszka-gromek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. "Bez mojej zgody" wywołuje wiele emocji. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam tylko o ,,Bez mojej zgody". Właściwie to nawet ją czytałam i jest naprawdę dobra. Warto nad nią usiąść i pomyśleć o swojej relacji z mamą. :)

  OdpowiedzUsuń