Seria z Joanną Chyłką [Kasacja, Zaginięcie, Rewizja, Immunitet, Inwigilacja] - Remigiusz Mróz                Nazwisko Remigiusza Mroza jest z pewnością znane każdemu książkoholikowi, nawet jeżeli nie miał okazji czytać żadnej powieści tego autora. Liczba fanów kolejnych serii wciąż rośnie i z tej okazji chciałabym przybliżyć jedną z nich. Popularna seria o charyzmatycznej prawniczce Joannie Chyłce składa się obecnie z pięciu tomów: "Kasacji", "Zaginięcia", "Rewizji", Immunitetu" i "Inwigilacji". Dla każdego, kto nie miał jeszcze okazji poznać tej serii, a chciałby zacząć, kilka słów o poszczególnych tomach. 

WINNY CZY NIEWINNY - KASACJA

                Kordian Oryński właśnie rozpoczyna aplikację w znanej kancelarii w Warszawie, "Żelazny&McVay". Otrzymuje za mentorkę prawniczkę prawdziwie inną niż wszystkie. Wielbicielka ciężkich brzmień, miłośniczka ostrego jedzenia i pewna siebie kobieta wzbudza w nim niemal fascynację. Bo jak ktoś taki jak ona może osiągać takie sukcesy na sali sądowej? Młody aplikant miał bardzo szybko mieć okazję zobaczyć Joannę Chyłkę w akcji. Prawnicy stają przed trudnym zadaniem. Syn znanego biznesmena zostaje oskarżony o zabójstwo. Sprawa wydaje się jednoznaczna, gdyż oskarżony spędził z ciałami swoich ofiar aż dziesięć dni w swoim mieszkaniu. W dodatku sam potencjalny morderca nie wykazuje większych chęci do współpracy, a w sprawę wplątują się szemrane typy. Joanna otrzymuje prawdziwe wyzwanie, za to Kordian poznaje na własne oczy, że praca obrońcy karnego nie jest dokładnie taka, jak uczyli go na studiach. Czy Piotr Langer okaże się winny? 

UPROWADZENIE Z ZAMKNIĘTEGO DOMU? - ZAGINIĘCIE

                Z domku letniskowego bogatego małżeństwa znika ich trzyletnia córeczka. I mimo że posesja była zamknięta, alarm włączony, dziecko tajemniczo znika. Joanna Chyłka i Kordian Oryński podejmują się zadania obrony małżeństwa przez zarzutem zabójstwa dziecka. Wraz z kolejnymi zeznaniami sprawa wydaje się coraz bardziej zawiła i na światło dzienne wychodzą kolejne zaskakujące fakty, które każą patrzeć na sprawę zniknięcia dziewczynki pod zupełnie innym kątem. Przed prawnikami staje także problem natury etycznej - czy pozostać wiernymi zasadom rządzącym pracy prawnika i dążyć choćby nie wiadomo co do zwycięstwa w sprawie, czy mieć na uwadze dobro osoby najbardziej narażonej na niebezpieczeństwo, czyli samej zaginionej? Jakie sekrety kryje małżeństwo Szlezyngierów? I czy motywy Joanny i Kordiana rzeczywiście idą w tym samym kierunku? 

WALKA O SPRAWIEDLIWOŚĆ - REWIZJA

                Joanna Chyłka stara się zawrócić swoje życie na poprzednie, znane tory. Jednakże na jej drodze staje mężczyzna rozpaczliwie potrzebujący pomocy i prawniczka widzi w tym swoją szansę na odkupienie. Oskarżony o zabójstwo żony i córki ma poważny motyw, jakim jest wypłacenie olbrzymiego odszkodowania. Firma ubezpieczeniowa odmawia i rozpoczyna się prawdziwa batalia o sprawiedliwość i ocalenie chociażby resztek własnego dobrego imienia. Sprawa staje się wyjątkowo trudna także ze względu na to, że oskarżony jest Romem. Społeczeństwo ocenia samo, a najtrudniejszym jest odnalezienie prawdy i dowiedzenie jej w sądzie. Po stronie przeciwnej staje stary znajomy Joanny Chyłki, którego ona sama nigdy nie chciała już oglądać. A w życiu Kordiana rozpoczyna się konflikt z samym sobą i przemyślenia, czy aby na pewno wybrał właściwą ścieżkę kariery.

NIETYKALNOŚĆ - IMMUNITET

                Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje oskarżony o morderstwo. Zwraca się z pomocą do znajomej ze studiów, czyli oczywiście Joanny Chyłki. I mimo problemów osobistych i życiowych zakrętów, prawniczka postanawia podjąć się obrony Sebastiana Sendala. Najtrudniejszym zadaniem będzie przekonanie sędziów, by nie uchylali młodemu sędziemu immunitetu. Jednakże dowody się mnożą, pojawiają się kolejni świadkowie, który utwierdzają w przekonaniu oskarżycieli i obrońców, że Sendal jest winny. Jaka jednak jest prawda? Skąd oskarżony wziął się na drugim końcu Polski? I jakie sekrety skrywa jest z pozoru idealne życie? To historia o tym, jak bardzo mylące mogą być pozory. A prawda okazuje się zaskakująca i kompletnie niezgodna z tym, co wszyscy myśleli. 

SPOŁECZNY SKANDAL? ­- INWIGILACJA


                Zaginiony przed laty w Egipcie chłopiec powraca do Polski, oskarżony o planowaniu ataku terrorystycznego z Warszawie. Upiera się, że nie ma nic wspólnego ze swoimi dawnymi rodzicami i jest niewinny. Sprawa okazuje się prawdziwą szansą dla Joanny, która próbuje odbudować swoją reputację w prawniczym środowisku. Jednakże obrona mężczyzny rozrasta się do prawdziwego skandalu społecznego. Dlaczego? Gdyż oskarżony jest gorliwym wyznawcą islamu i udowodniono mu powiązania z ISIS. W dodatku w grę wchodzą także polityczne zagrywki i spisek na szczeblach władzy w Polsce. Służby mają coraz więcej tajemnic, a Joanna Chyłka wprost uwielbia odkrywać kolejne z nich. W międzyczasie relacje Kordiana i Joanny przybierają nieoczekiwany obrót, duchy z przeszłości powracają i zmuszają bohaterów do stawienia im czoła po raz kolejny. Najgorsze jest jednak to, że duet prawników boleśnie dowiaduje się o tym, że to nie oskarżyciele są ich prawdziwymi wrogami, a społeczeństwo. 

                Seria z Joanną Chyłką to historia wciągająca i pełna akcji. Spójna od początku do końca, z fascynującymi bohaterami. Niezłomny duet, jaki stanowią Joanna i Kordian, nie jeden raz wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Słowne przepychanki, kontrast pomiędzy nimi, chociażby w kwestii kawy czy tego, jak każde z nich definiuje prawdziwy posiłek. A problemy, naprzeciw którym stają są intrygami utkanymi w sposób prawie niemożliwy do przewidzenia. I coś, czego moim zdaniem Remigiusz Mróz jest prawdziwym mistrzem, czyli zakończenia. Pozostawiającą zabójczy apetyt na więcej, wbijające w fotel, szokujące. Potrzeba większej zachęty? 

                Na ten moment na rynku dostępnych jest pięć tomów cyklu, choć wierzę, że pojawi się więcej. Historia rozwija się w zastraszającym tempie, a losy bohaterów stają się tak zawiłe, że ciekawość może doprowadzić czytelnika do obłędu. Czekam na kolejne odsłony serii!

                Jeżeli czytaliście serię z Chyłką lub inne powieści Remigiusza Mroza, piszcie! Chętnie poznamy Wasze opinie.

~Monika Majorke
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

6 komentarze:

 1. Póki co przeczytałam Behawiorystę. Z serii z Chyłką mam za sobą Kasację i kończę właśnie Zaginięcie. Świetny cykl, jestem niesamowicie ciekawa kolejnych tomów! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja po tylu pozytywnych opiniach w końcu się skusiłam i jestem zachwycona! Bardzo polubiłam ten duet, naprawdę świetnie się o nich czyta. :) A obecnie jestem przed trzecią częścią, za którą mam nadzieję, że się niedługo zabiorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się w końcu zabieram za "Kasację", bo już tak próbowałam kilka razy i zawsze odkładałam ją w kąt, jednakże teraz muszę w końcu spiąć się w sobie i ją przeczytać w całości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora... Ale planuję to wkrótce nadrobić :) widzę że warto!

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy tom czeka cierpliwie na półce na lepszy czas, tj. gdy już dłuższą chwilę nie będę czytała Mroza. Co za dużo, to nie zdrowo. :D A coś czuję, że jak zacznę serię z Chyłką, to szybko będę musiała dokupić kolejne tomy. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tylko "Kasację" i dwie książki z innych serii. Świetnie czyta się książki autora, na pewno w końcu nadrobię wszystkie jego powieści :)

  OdpowiedzUsuń