Czytanie leczy duszę!


Czytanie książek to temat, który od kilku miesięcy zrobił się głośny wśród mediów, jak i internautów. Głoszone jest wiele spekulacji na temat tego, czy powinno się czytać, czy też nie. Wiele ludzi uważa, że książki to nie tylko strata czasu, ale także niszczenie płuc naszej ziemi - drzew. Swoje racje popierają argumentem braku czasu. Toczą odwieczną bitwę z zagorzałymi czytelnikami mówiąc, że zamiast biernego siedzenia i poznawania wielu historii wolą przeżyć je w rzeczywistości zwiedzając coraz, to nowsze i ciekawsze miejsca. Nie brakuje również tych, dla których książki to nieodłączny element życia. Każdy swój dzień opierają na przeczytaniu choć kilku stron, a ich półki uginają się pod coraz większą liczbą znajdujących się na nich książek. Buntują się przeciwko statystykom, jakie zostają przeprowadzone w zaledwie kilku miastach pisząc, o tym, że Polacy to społeczeństwo, które nie czyta. Jak się okazuje w naszej blogosferze powstaje coraz więcej miejsc, gdzie wielu z nas dzieli się swoimi doświadczeniami z przeczytanych lektur. Ta wojna prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięta, jednak ja mam dziś za zadanie udowodnić, że czytanie leczy duszę! 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

Badania dowodzą, że czytanie nie tylko rozwija walory myślowe, ale także poszerza zakres naszej wyobraźni. Osoby, które regularnie sięgają po książkę nie mają problemów z pamięcią, a co za tym idzie ich umysł szybciej pracuję przyswajając wiedzę. Wiele przebadanych uważa, że dzięki książkom są bardziej otwarci, lepiej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Dodatkowe korzyści z czytania to między innymi lepsza poprawność językowa, jak i ortograficzna podczas pisania. Czytając kształtuję się także nasza pamieć fotograficzna, która pozwala odtwarzać zobaczone wcześniej obrazy. 

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"

Billie Joe

W 1916 roku Samuel Mc.Crothers po raz pierwszy użył określenia "biblioterapia", które funkcjonuje do dziś. Biblioterapia to dział terapii używający w swej pracy tekstów czytelniczych, jako pomoc w dziale medycyny i psychologii. Terapia ta ma za zadanie regulacje psychiki oraz układu nerwowego człowieka. Istnieje również odłam biblioterapii- bajkoterapia. Ta z kolei poprzez opowieści, bajki pomaga dzieciom w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych związanych, np: niekorzystną sytuacją w szkole bądź, w domu rodzinnym. Badania dowodzą, że u dzieci poddanym terapii znikają stany lękowe, są bardziej empatyczne.

Fundacją wspierając czytelnictwo, siejąca zalążek już od małego w dzieciach jest "Cała Polska czyta dzieciom". Założona została w 1998 roku przez Irene Koźmińską. Za cel fundacja postawiła sobie wspieranie zdrowia zarówno psychicznego oraz moralnego i umysłowego dzieci w rożnym wieku. Każdy posiadający dzieci codziennie powinien znaleźć czas, który poświęci najmłodszym, jednak nie poprzez oglądanie telewizji lecz czytanie. Wystarczy łóżko, fotel, dobra książka i miła atmosfera, która przeniesie was do świata smoków i czarnoksiężników. Ta chwila sprawi, że wasze dziecko poczuję się kochane i bezpieczne. Fundacja organizuje spotkania w szkołach oraz bibliotekach, gdzie zostają czytane bajki przez sławne osoby m.in aktorów,
Wielka wymiana książkowa "Przeczytaj, podaj dalej" to akcja prowadzona najczęściej przez blogerów nie tylko książkowych.  Na celu ma promowanie czytelnictwa, oraz pozbycie się zakurzonych książek. Pomaga zdobyć nowe lektury i poznać masę wspaniałych ludzi, którzy lubią czytać. Gdy oddajemy na akcję książki, które niegdyś zakupiliśmy, jednak nie skradły naszego serca w zamian możemy otrzymać inne może nawet te, które od dawna znajdowały się w naszych planach. Podobną akcję stanowi także Book Tour - "wędrująca książka". Każdy uczestnik pozostawia w niej kilka miłych słów kolejnej osobie, wszystkim uczestnikom bądź autorowi. Zazwyczaj zostawia się też drobny upominek i zaznacza ulubione cytaty. 
Patrycja Łazowska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Publikowanie komentarza