"Demon" - Łukasz Henel                Czas jest pojęciem wieloznacznym i wyjaśnienie jego istoty byłoby zadaniem zdecydowanie wymagającym. Jednakże jest coś, co o czasie wiemy na pewno, a dokładnie to, że przemija. Co było, to było i nie jesteśmy w stanie do tego wrócić. Tak jak największe tragedie ludzkości już minęły, pozostały po nich jedynie wspomnienie ludzi, którzy brali w nich udział lub same o nich pamiętają. Ale to już nie wróci. 

                Teoretycznie. 

[źródło]
                Pogrążony w rozpaczy Jan Piołun postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Świadomy swojej nieuleczalnej i strasznej choroby, postanawia stawić czoło śmierci i po raz ostatni mieć na cokolwiek wpływ. Jeżeli ma umrzeć, to on chce wyznaczyć datę spotkania. Stracił wszystko, dom, rodzinę, karierę, pieniądze, pogrążając się w niekończącej się rozpaczy. Wyjeżdża z Poznania, by objąć pieczę nad tajemniczym pensjonatem Wilczyca, budynkiem, w którym najwidoczniej nikt od dawna nie mieszkał i w którym dzieją się dziwne rzeczy...

                Mieszkańcy wsi ostrzegają, uciekaj póki możesz. O zmroku pojawia się tajemnicza postać kobiety, która terroryzuje mieszkańców wspomnieniem przerażającej historii. W międzyczasie okazuje się, że Piołun nie jest w Wilczycy sam...                 Jednocześnie poznajemy także losy Lamberta, który w tak zwanej "rzezi niewiniątek" w lokalnym kościele traci ukochaną żonę i synka. Odurzony rządzą zemsty i bezgraniczną tęsknotą za najbliższymi policjant postanawia rozpocząć poszukiwania mordercy na własną rękę. Okazuje się, że zbrodnia w kościele jest jedynie elementem tragicznej układanki. 

[źródło]


                "Demon" Łukasza Henela to horror bardzo niepokojący. Czytając tego typu powieści zwykle dochodzę do wniosku, że opisy krwawych rzezi nie do końca straszą, choć w horrorach często mamy z nimi do czynienia. Tutaj, oczywiście, krew leje się także, jednakże elementem najbardziej przerażającym jest perspektywa istnienia bezgranicznego zła, które w postaci nazistowskiego lekarza i zbrodniarza wojennego otacza bohaterów niczym mgła. Manipulacja, oddanie się złu w zamian za najskrytsze marzenia. Słabość ludzkiej psychiki. Chęć szczęścia. Ale za jaką cenę?

"Możesz napisać słowo >>śmierć<< tysiąc razy na kartce papieru i nie zbliży cię to w żaden sposób do zrozumienia, czym ona rzeczywiście jest". 

                Jestem szczerze zaskoczona tą powieścią, bo myślałam, że w literaturze grozy niewiele może mnie zaskoczyć. A tutaj wciągająca historia, która, przyznaję, rozwija się trochę wolno. Ale warto przebrnąć przez niektóre fragmenty, bo później otrzymamy zaskakujące wydarzenia, których ciężko się wcześniej spodziewać. Dodatkowym atutem tej powieści są zbrodnie II wojny światowej w tle, a szczególnie niewyobrażalne eksperymenty medyczne na ludziach. Ciężko uwierzyć, co nazistowscy lekarze czynili "dla nauki", biorąc sobie za obiekty doświadczalne więźniów obozów koncentracyjnych. 

                 Dodatkowo mamy tutaj elementy okultystyczne, czyste zło w postaci demona, który potrafi poznać najgłębsze pragnienia i obawy ludzi. I co z tym wspólnego ma tajemnicza wampirzyca? 

                To prawdziwa gratka dla miłośników literatury grozy. Niepokój, zagłębienie się w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Ile jesteśmy w stanie poświęcić, aby otrzymać to, czego pragniemy? I ile jesteśmy w stanie poświęcić, aby dowieść prawdy? Zdecydowanie nie żałuję ani chwili spędzonej nad tą książką!

                Nie polecam (a może polecam?) czytać tej książki w nocy, bo po zgaszeniu światła wyobraźnia może podsuwać nam dziwne myśli... 

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

www.zysk.com.pl

~Monika Majorke
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Potwierdzam. Fenomenalna lektura. Odłożyłam dosłownie na chwilę i musiałam przeczytać do końca, taka wciągająca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja bardzo dziękuję za świetną, przemyślaną recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę. Ostatnio mam ochotę na coś strasznego a to do tego ma bardzo intrygującą fabułę.
  Pozdrawiam!
  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń