"Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych"                Pamiętasz niezapomniane wycieczki do lasu w szkole podstawowej? Kiedy na początku swojej edukacji poznałeś niesamowite tajemnice otaczającego świata? Kiedy przyroda okazała się fascynującym, ale jednocześnie trochę tajemniczym i nieokiełznanym aspektem życia? W głowie zaczęły pojawiać się pytania, na które dość ciężko było odpowiedzieć. Jak, dlaczego, co z tego będzie?


                Książka "Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych" jest pozycją niezbędną na długiej i zawiłej drodze w poznawaniu tajemnic natury. Poznajemy tutaj sympatycznego detektywa Eugeniusza Łodygę, miłośnika przyrody i kogoś, kto stanie się przewodnikiem w tych historiach zarówno czytelnika, jak i pozostałych bohaterów, takich jak pięcioletnia Zosia, ośmioletnia Amelka czy siedemnastoletni Hubert. 

                Książka pełna jest krótkich historyjek, w których nasi młodzi bohaterowie przeżywają najróżniejsze przygody, poznajemy ich codzienne życie i codzienne problemy. Między innymi o górze foliowych torebek czy recyklingu. Brzmi dziwnie? Otóż "Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych" to nie tylko niesamowite ciekawostki dla najmłodszych, ale także i proste spojrzenie na zagadnienie ochrony środowiska. 

 
                W dodatku, książka posiada mnóstwo miejsca na rysunki młodego czytelnika, kolorowych stron, na których może on dawać upust własnej wyobraźni. Ale jest także okazja do przetestowania swoich umiejętności technicznych! Książka pokazuje nam krok po kroku np. jak wykonać jeża z plastikowej torebki, papierowego żółwia jako pojemniczek na drobiazgi lub polarnego niedźwiedzia z butelki po mleku. 

               Pozycja ta jest moim zdaniem świetnym pomysłem zarówno na prezent, jak i wspaniałym czasoumilaczem dla najbliższych najmłodszych. Historie, choć proste, posiadają morał, który powinien być wpajany dzieciom jak najwcześniej: jak bardzo ważne jest dbanie o planetę i szanowanie jej zasobów. Dzięki Detektywowi Łodydze dzieci poznają na własnej skórze, co znaczy recykling i że tak zwane rzeczy "z odzysku" mogą otrzymać drugie życie i być tam samo użyteczne, jak wcześniej. Mogą zyskać nowe cechy, które pozwolą na wykorzystanie ich w zupełnie nowym celu. Czyż to nie inspirujące i pobudzające wyobraźnię dla młodego człowieka? 

                Warto zwrócić uwagę także na piękną oprawę graficzną książki. Kolorowe strony, jednakże w przeważającej części zielone, przywodzące na myśl las. Sympatyczny detektyw z czapką Sherlocka Holmesa na głowie, jednakże przyozdobioną pokaźną ilością...liści. A jakże. 

                Dzięki "Detektywowi Łodydze na tropie zagadek przyrodniczych" dziecko otrzyma odpowiedzi na znaczną część nurtujących go pytań. Pozwoli mu to na poznanie otaczającej go natury i zaprzyjaźnienie się z nią. Utwierdzi w przekonaniu, jak ważnym jest dbanie o środowisko i działanie na korzyść, a nie szkodę naszej planety. Są to podstawowe wartości, o których dorastający młody człowiek powinien mieć świadomość. Zarówno intelektualne, jak i kreatywne spędzenie czasu. Młodzi bohaterowie, z którymi czytelnicy mogą się utożsamić, niemal za rękę poprowadzą po tajemniczym świecie, który wspólnie staramy się poznać niemal bez przerwy. 


Ocena: 9/10

Za możliwość poznania książki bardzo dziękuję SwobodaPR.
http://www.swobodapr.pl/

~Monika Majorke

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Publikowanie komentarza