"Diamentowa Góra" - Cecily Wong


Pewnego wieczoru młody chłopiec spotyka starszego człowieka, którym jest  Yue Xia Lao, starożytny bóg lunarny, opiekun swatek i małżeństw. Lao tłumaczy chłopcu, że każdy mężczyzna jest związany ze swoją przyszłą żoną za pomocą czerwonej nici, która może się rozciągać i plątać, ale nigdy się nie zerwie. Potem Leo wskazuję na dziewczynkę, która przechodzi ulicą i mówi chłopcu, że jest ona jego prawdziwą miłością, że jest mu przeznaczona na żonę. Chłopiec jest zbyt młody, żeby interesować się żoną, więc podnosi kamień i rzuca nim w dziewczynkę. Kamień trafia ją w twarz, a dziewczynka z płaczem ucieka do domu.

Źródło
Wiele lat później, kiedy chłopiec wyrasta na zamożnego mężczyznę, rodzice aranżują dla niego małżeństwo. W noc poślubną mężczyzna spotyka się z panną młodą, której twarz ukryta jest za ślubnym welonem. Mężczyzna unosi welon i odkrywa, że jego żoną została miejscowa piękność. Jej twarz jest bez skazy, gdyby nie ozdoba, którą kobieta nosi na brwi. Mężczyzna pyta żonę, dlaczego nosi ozdobę, a ta wyjaśnia mu , że gdy była mała, jakiś chłopiec rzucił w nią kamieniem. Kamień trawił ją w twarz i pozostawił bliznę. Teraz kobieta musi nosić ozdobę, żeby ukryć tę skazę.

Jego nowa poślubiona żona to ta sama dziewczynka, którą przed piętnastu laty wskazał mu Yue Xia Lao. Jest z nim związana czerwoną nicią, złączona przeznaczeniem. *

To właśnie ta stara, chińska legenda, stała się inspiracją dla Cecily Wong, młodej, obiecującej pisarki, która zadebiutowała w 2015 roku powieścią Diamentowa Góra, którą to dziś recenzuję dla was we współpracy z Wydawnictwem Kobiece.

Źródło 
Pod koniec XIX wieku zamożny przedsiębiorca – Frank Leong opuszcza Chiny i wraz z rodziną udaje się na jedną z hawajskich wysp. Tam, wiedzie szczęśliwe i dostatnie życie w przepięknej rezydencji u podnóża stóp wulkanu. Jednak stare grzechy rzucają długie cienie, a widmo starożytnej klątwy na zawsze odmienia los rodziny Leongów.

Pochodząca z niezamożnej rodziny Amy, jako jedna z dwanaściorga rodzeństwa, nigdy nie zaznała dostatku. Gdy pada propozycja małżeństwa z Bohainem Leongiem, cichym i nieśmiałym potomkiem bogatego klanu Leongów, kobieta widzi w tym szansę na zapewnienie sobie i rodzinie lepszego bytu. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem, a ślub pociąga za sobą serie tragicznych zdarzeń.

Życie Theresy zmienia się w trakcie jednej chwili, na tylnym siedzeniu auta, nowo poznanego znajomego. Dodatkowo, dziewczyna odkrywa list z wyznaniem, którego treść, może na zawsze zniszczyć jej rodzinę. Od teraz, to na jej barkach spoczywa obowiązek rozplątania wszelkich supłów na czerwonej nici klanu Leongów.

Diamentowa Góra to fenomenalna saga rodzinna, w której narratorami, w głównej mierze  są trzy, niezwykłe kobiety, a życie każdej z nich to historia pełna cierpienia i straty, ale także wielkiej miłości i  nadziei. 

 Źródło 
W powieści spotkamy się z zapierającymi dech krajobrazami i opisami rajskiej przyrody hawajskiej wyspy Oahu. Autorka w niezwykle realistyczny sposób przenosi czytelnika na piaszczyste plaże, by na własnej skórze mógł poczuć orzeźwiającą, oceaniczną bryzę. Z drugiej strony, otrzymujemy opis starożytnych, a jednak wciąż aktualnych chińskich tradycji i legend. Bardzo podoba mi się zastosowanie kontrastu między starym, a nowym. Między restrykcyjnymi i tradycyjnymi Chinami, a swobodą i wolnością hawajskich plaż.

Jeżeli chodzi o bohaterów, są oni skomponowani w sposób prawidłowy i realistyczny. Nie obce są im ludzkie słabości i grzechy, a wybory i trudności, które los stawia im na drodze, mogą spotkać każdego z nas. Żałuję jednak, że autorka nie skupiła się bardziej na postaci Hong, na jej uczuciach i życiu w służbie rodziny Leongów. Jest ona postacią niezwykle intrygująca, a fabuła na pewno zyskałaby, wzbogacona o jej wspomnienia i świeże spojrzenie. 

Diamentowa Góra, to niezwykle udany debiut, który z czystym sercem mogę polecić każdemu fanowi powieści obyczajowej i sag rodzinnych.  Jest to przepiękna opowieść o zawiłych losach pewnej chińskiej rodziny, a wszystko to w rajskim otoczeniu hawajskich krajobrazów.  Z wielką uwagą będę śledzić karierę Cecily Wong, ponieważ widzę w niej ogromny potencjał, który tylko czeka, aby go spożytkować.

Ocena 8,5/10

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiece

* Zmodyfikowany fragment opowieści o czerwonej nici z powieści Cecily Wong "Diamentowa Góra". 

~Anna Pawłowska 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Publikowanie komentarza