Książkowa mapa Polski - część II

Nadeszła  pora na kolejny wpis z przygotowanej przeze mnie serii. Na nowo przemierzymy Polskę szlakiem książek. Niewielu czytelników zdaje sobie sprawę, że akcja konkretnej powieści toczy się właśnie w ich mieście.Być może dzisiaj odkryjecie wraz ze mną tajemnicę znanych Wam miejsc?

       Tak jak ostatnim razem swoją przygodę zaczynamy na północy kraju. Znajdujemy się w  Gdańsku, gdzie rozgrywają się wydarzenia opisane przez Emmę Popik w powieści "Złota ćma". Autorka ukazała piękno tamtejszych zabytków przemycając je w tle ciekawej historii. Bursztyn z zatopionym owadem - jeden ze znaków charakterystycznych nadmorskiego miasta umieszczony w miejskim muzeum kusi kolekcjonerów. Czy któryś z nich tak bardzo  go pożąda, że jest gotowy do popełnienia zbrodni?
       W dzisiejszym zestawieniu zdecydowałam się przedstawić w skrócie twórczość Zygmunta Miłoszewskiego. Publicysta i współautor scenariuszy to także, a może przede wszystkim autor kilku powieści. Wśród nich odnaleźć możemy trylogię o prokuratorze Teodorze Szackim. Składa się na nią "Uwikłanie" - akcja toczy się w Warszawie, "Ziarno prawy" - Sandomierz oraz ostatnia część "Gniew" w którym poznajemy Olsztyn.Ten ostatni tytuł w zapowiedziach wydawniczych początkowo przedstawiany był jako " Na czerwonej ziemi".Warto wspomnieć, że za dwa pierwsze tytuły Miłoszewski otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru w ramach uznania za najlepszą polską powieść kryminalną. A co znajdziemy na jej kartach ? Makabryczne zbrodnie, nierozwiązane zagadki, intrygujące motywy zbrodni, a wszystko to podane wraz z dawką ironii. 

 Łódź ukochała sobie także Katarzyna Bonda umiejscawiając ją w swojej powieści 'Lampiony". Jest to jednak stosunkowo nowa pozycja na rynku i znana szerszemu gronu niż np. kolejna trylogia tym razem spod pióra Krzysztofa Beśki."Trzeci brzeg Styksu", "Pozdrowienia z Londynu" oraz "Dolina popiołów" określone zostały retrothrillerami, a ich akcja toczy się właśnie we wspomnianym wcześniej mieście.Mężczyzna z największą starannością odzwierciedlił  topografię opisywanych miejsc, a dodatkowo zadbał także o spójne tło historyczne.Wątek następcy Kuby Rozpruwacza osobiście bardzo mnie ciekawi.
     Nie mogę w tym zestawieniu nie wspomnieć o osobie i twórczości Stefana Dardy. Autor pochodzący z Lubelszczyzny, obecnie zamieszkały w Przemyślu nazywany jest polskim Stephenem Kingiem. Jego powieści grozy zachwyciły niejednego czytelnika. W końcu mamy coś klimatycznego z akcją rozgrywającą się w Polsce. Autor ma na swoim koncie kilka wydań, ale dzisiaj chciałabym wspomnieć o jakże przyjemnie brzmiącym tytule- "Słoneczna dolina"Roztocze-okolice Zwierzyńca,  a pośród tego pięknego miesca dziennikarz który poznaje przerażającą prawdę na temat pobliskiej wioski. Opowieść nieznajomego szokuje, pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. I dopiero prywatne śledztwo może zweryfikować prawdziwość jego słów.
     Sanok, kolejne bliskie mi miasto,  do niedawna występowało  w poezji Janusza Szubera. Sytuacja ta uległa zmianie za sprawą Bartłomieja Rychtera i jego thrillera "Złoty wilk". Wkraczamy do XIX miasta, gdzie  dochodzi do zbrodni. Pod klasztornym murem odnalezione zostaje ciało. Wszystko wskazuje na to, że ofiara została zaatakowana przez dzikie zwierze. Zastanawiające są jednak odciski ludzkich dłoni na nadgarstkach denata. Może śmierć mężczyzny wcale nie jest tak oczywista jaką się wydaje?

Z chęcią poznam Wasze propozycje. Ciekawa jestem również czy macie ochotę przeczytać coś z przygotowanego przeze mnie zestawienia? A może tytuły są Wam już znane?


~Mariola Mazur
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. "Gniew" zrobił na mnie wielkie wrażenie, moja ulubiona książka z tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nadal tak mało osób zna te propozycje.

   Usuń