"Lato Eden" - Liz Flanagan

"I jest o tym, że trudno sobie wyobrazić, że można nie żyć, kiedy się tu jest i kiedy ktoś ma tyle życia w sobie."

Można kogoś znać, a jednocześnie nic o nim nie wiedzieć. Człowiek ma niebywałą zdolność kamuflowania się. W świetle dziennym, pod spojrzeniami bliskich osób ujawnia tylko tyle ile inni powinni w jego odczuciu widzieć. Każdego ranka nakładamy na twarz maski, dzięki którym nie wylewa się na bruk nasz żal, rozgoryczenie czy samotność. Liz Flanagan w książce " Lato Eden" przedstawia nam losy dwóch przyjaciółek- od serca. Jaką prawdę o nich samych odkryją dramatyczne wydarzenia? " Może musicie całkiem się zepsuć, żeby zbudować coś nowego."Początek lata wiąże się dla większości młodych osób z oczekiwaniem na odrobinę wolności.Każdy skrycie odlicza do rozpoczęcia wakacji. Nie inaczej było z Jess i Eden. Obie dziewczyny miały za sobą naprawdę ciężki okres. Jess po brutalnym napadzie nadal bała się ludzi, a  Eden borykała  z wyrzutami sumienia powstałymi po śmierci siostry za którą skrycie się obwiniała. Strata odcisnęła piętno na całej rodzinie. Funkcjonowanie w niej przerosło z czasem dziewczynę i podjęła ona decyzję o odejściu...   Z pozoru pewna siebie i wygadana  skrywała tajemnicę o której istnieniu nie wiedział nikt. Swoim zachowaniem starała się zwrócić uwagę na toczące się wewnątrz niej problemy- bezskutecznie.Dopiero swoim zniknięciem otworzyła oczy ludziom ze swojego otoczenia. Zrozpaczeni po stracie starszej córki rodzice, przyjaciółka i chłopak - oni wszyscy dostrzegli problem zbyt późno. Pożegnalny sms wysłany do matki mobilizuje wszystkich do poszukiwań. Kawałek po kawałku wraz z postępującymi poszukiwaniami  odkrywamy emocjonalny stan bohaterki. Ostatecznie jawi nam się obraz zagubionej dziewczyny nie umiejącej poradzić sobie z uczuciami. Czy pomoc dla niej dojdzie na czas?  Zaginięcie głównej bohaterki nie jest jedynym wątkiem na jakim skupiła się pisarka. Czytelnik może zaobserwować rozwijające się między młodymi ludźmi uczucie, które przysparza im dodatkowych problemów. Co okaże się silniejsze : wieloletnia przyjaźń czy zauroczenie? 


"Tańczę i znów jestem cała. Przeżyję. Przeżyłam. Nie zniszczyli mnie, chociaż niewiele brakowało."


"Lato Eden" jest książką w której pomimo, że bardzo dużo się dzieje, czytelnik nie ma możliwości pogubić się w przekazywanych mu faktach. Autorka zadbała o przejrzystość wątków, a prosty język sprawia, że czytanie przychodzi z niebywałą łatwością. Same wydarzenia następują bardzo szybko po sobie, dzięki czemu podczas lektury nie ma czasu na nudę. Bardzo fajnym zabiegiem zastosowanym w powieści  jest przeplatanie teraźniejszości z przeszłością widzianą oczami konkretnych bohaterów. Tytuł sugeruje, że podczas lektury dość dobrze poznamy Eden. Tak też jest, chociaż bez wątpienia jej osoba wyłania się ze wspomnień i przemyśleń najbliższej przyjaciółki. To Jess narzuca tor myślenia czytelnika. Szczęśliwie jednak jej przemyślenia są składne, a wnioski właściwe.Mimo dramatyzmu wylewającego się z kart znalazło się tam również miejsce na wiele innych spraw na których normalnie skupiają się nastolatki: pierwsza skryta miłość czy tak przyziemne a znane nam wszystkim z autopsji dylematy dotyczące wyboru stroju. Całość składa się na  dobrą książkę młodzieżową, chociaż myślę że i dla starszych czytelników okaże się zadowalającą lekturą.  Utrzymana w idyllicznym klimacie okładka jest tylko "przykrywką" dla smutnej historii. Całość skłania ku przemyśleniom o tym czy aby na pewno my sami dostrzegamy to co istotne w życiu bliskich nam osób?! 

Ocena7/10


Za możliwość przeczytania dziękuję wyd. IUVI.~Mariola Mazur
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

6 komentarze:

 1. Lovely post dear, I'm also in love with the photos ♥
  I'm following you, would you like to follow me back, I would be glad and we can become good blog friends? ^_^
  www.limitededitionlady.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno miałam większą cheć po sięgnięcie tej ksiązki, i mimo iż czytam dobre opinie o niej, to jakoś chęć ta zmalała, nie wiem czemu właściwie. No, ale kiedyś i tak po nia sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobają mi się te cytaty ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz książki tego typu jak najbardziej polecam jej lekturę.

   Usuń