"Seks teoria i praktyka" - Hanna Bakuła, Zbigniew Izdebski

„Seks teoria i praktyka” to nie poradnik dla znudzonych w łóżku kochanków. Jest to zapis rozmowy dwóch skrajnych osobowości. Wypowiedzi prowadzących konwersację autorów są lekkie, poruszają jednak bardzo ważne kwestie, jakim jest stosunek polaków do seksu.

Hanna Bakuła to znana polska malarka i publicystka. Zamieszkiwała w Stanach od 1981 do 1989 roku. Projektowała tam m.im. kostiumy i scenografię do spektakli off- Broadway. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1990 roku rozpoczęła współprace z miesięcznikiem Playboy, do którego pisała felietony przez 17 lat. Wydała 22 książki. Na przeciwko niej zasiadł Zbigniew Izdebski polski pedagog i seksuolog, specjalista w zakresie poradnictwa rodzinnego. est autorem badań stanowiących część międzynarodowego projektu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia - Evaluation of National Programme of AIDS. Badania dotyczą zachowań seksualnych Polaków, ich wiedzy i przekonań o HIV/AIDS oraz zachowań zdrowotnych. Jest autorem podręczników i książek adresowanych do młodzieży z zakresu problematyki seksualnej. 

Jak widzimy naprzeciw siebie usiadły dwie skrajności – podejście naukowe oraz artystyczne. Czasami więc wiedza, wynikająca z badań profesora nie pokrywa się z doświadczeniami artystki.
Książka podzielona jest na rozdziały, które szeregują nam poruszane przez parę autorów tematy. Są to zagadnienie niekiedy dla nas tak wstydliwe, że wrzucamy je w osobista strefę tabu i zamiatamy problemy łóżkowe pod dywan. Możemy dowiedzieć się, że według badań 87% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Zaskakujące? Wydaje mi się bardzo, biorąc pod uwagę, że większość z nas ma opory przed porozmawianiem ze swoim partnerem/ką, kiedy pojawia się jakiś niewygodny problem w seksie. Przed stosunkiem zazwyczaj hamuje nas stres i zmęczenie, a powinien to być akt miłości i zaufania – a nie odbębnienia nocnego obowiązku. Hanna Bakuła odwołując się do swoich doświadczeń i obserwacji wystosowuje w książce nie jeden apel do polskiego mężczyzny. Przy czytaniu takich tekstów, jak niektóre wywody Pani Bakuły, zawsze się zastanawiam dlaczego w niektórych mądrych i wykształconych kobietach tyle wszechogarniającej pretensji do mężczyzn? Skąd taka jednopłciowa ślepota niepozwalająca dostrzec, że problem seksualnego niewyedukowania Polaków dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zresztą nie tylko seksualnego.

„Uwaga! Większość dziewczyn, z którymi rozmawiam, ma orgazmy łechtaczkowe. Legendy o orgazmie pochwowym i wielkim kiju samobiju to jest bzdura wymyślona przez producentów filmów porno. Kobieta ma piersi, ma sutki, ma pośladki, ma szyję, ma uszy i to proponuje. Mężczyźni w ogóle nie biorą pod uwagę, że ten ich wielki czy mały, sztywny czy miękki ptaszek, nie jest najistotniejszy w seksie.”Książka „Seks teoria i praktyka” jest więc doskonałym źródłem wiedzy o seksie, dla osób które boją się o nim rozmawiać. Wyniki badań pana Izdebskiego pokazują, że społeczeństwo jest aktualnie bardziej otwarte, jednak mimo rozwoju farmakologii i różnorodnych środków antykoncepcji, najbardziej boimy się nieplanowanej ciąży. Książka ta może więc być traktowana nie tylko jako zapis wywiadu, ale również jako swoisty poradnik, ponieważ czytając mamy wrażenie siedzenia pomiędzy rozmówcami. W swojej głowie możemy więc odpowiedzieć na zadane w tekście pytania, według swojego sumienia, a później posłuchać porad pana Izdebskiego oraz Pani Bakuły.


OCENA 7/10Za seksualną edukację dziękuję Wydawnictwu Edipresse.

~Katarzyna Matlak
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Publikowanie komentarza