"Juiceman" - Andrew Cooper


źródło
W ciągu kilku ostatnich lat, ludzi na całym świecie ogarnęła prawdziwa gorączka związana ze zdrowym odżywianiem. Coraz więcej osób decyduje się na zakup produktów bezglutenowych czy z hodowli ekologicznych, które mają mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. I chociaż sama nie jestem zwolenniczką żadnego rodzaju diet, a modę na bezglutenowe produktu, uważam za wymysł mediów i marketingowców, to cieszy mnie coraz większa świadomość konsumentów w wyborze posiłków. W końcu zdrowie mamy jedno i należy o nie szczególnie dbać.

Idealnym sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki i dostarczenie organizmowi odpowiedniej dziennej dawki witamin i minerałów są soki i koktajle. Sama je uwielbiam i staram się pić każdego dnia, jednak do tej pory miałam problem ze skomponowaniem smaków. Standardowe soki zawierające jabłko, marchew, pomarańcze czy banany już mi nie wystarczały, więc szukałam pomysłów na nowe przepisy. Z pomocą przyszedł mi Andrew Cooper, brytyjski model i aktor, który od wielu lat propaguje zdrowy styl życia, którego integralną cechą są świeże, własnoręcznie robione i ultrazdrowe  soki i koktajle. Jego ostatnia książka Juiceman zawiera ponad 100 przepisów, których przygotowanie jest banalnie proste a smak nie do ocenienia.

"Staliśmy się, niestety, społeczeństwem zafascynowanym modnymi dietami i odchudzaniem, podczas gdy powinniśmy skupiać się na zdrowiu." Andrew Cooper
Książka podzielona jest na kilka, niezwykle kolorowych rozdziałów. W pierwszym słowem wstępu Andrew Cooper wspomina swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze, w których to owoce i warzywa były nieodłącznym składnikiem każdego posiłku. Również w dorosłym życiu, nie zrezygnował on z płynnej porcji witamin, a jego zamiłowanie do zdrowej żywności przerodziło się w kilka książek i prężnie działającą firmę produkującą tłoczone na zimno soki i koktajle. W tym rozdziale znajdziemy także legendę  stosowanych oznaczeń, jak również kilka stron poświęconych na omówienie poszczególnych produktów oraz witamin i minerałów w nich zawartych. Tak przygotowani możemy kontynuować podróż w głąb książki, gdzie znajdziemy mnóstwo przepisów zarówno na soki i koktajle, jak również na shoty, toniki czy zdrowe śniadania i płynne lunche.

Byłam szczerze zaskoczona, gdy otrzymałam swój egzemplarz Juicemana, ponieważ w większości książek tego typu liczba przepisów zwykle nie spełniała moich oczekiwań. Owszem książki były pokaźnych rozmiarów, jednak treści w nich zawartych było niewiele. W Juicemanie natomiast mamy pełno tekstu, a każdy przepis został wzbogacony krótką adnotacją oraz legendą, dzięki której dowiemy się, czy jest to napój mający dodać energii lub czy zawiera małą ilość cukru. Bardzo spodobały mi się również wskazówki, w których to Andrew Cooper, przytacza ciekawe fakty lub proponuje niekonwencjonalne połączenia smaków.

Andrew Cooper
Proponowane przez Juicemana przepisy można podzielić na dwie kategorie: proste i bardzo proste. W książce znajdziemy przepisy na dobrze nam znane soki i koktajle, jednak im dalej tym autor stara się zapoznać czytelnika z bardziej skomplikowanymi kompozycjami. Jednak przygotowanie zarówno tych standardowych, jak i tych złożonych nie nastręcza większych trudności. Jedynym przyrządem, który jest niezbędny to sokowirówka lub wyciskarka, a w przypadku koktajli blender. Całą resztę możemy znaleźć w standardowym wyposażeniu każdej kuchni. Podobnie jest ze składnikami, autor stawia na dobrze znane i łatwo dostępne produkty. Niekiedy wzbogaca przepis o kilka nowych składników, jednak są one tylko dodatkiem i w razie konieczności spokojnie można obyć się bez nich. I co najważniejsze, proponowane przez autora soki są naprawdę smaczne. Do niektórych połączeń podchodziłam z pewną rezerwą, jednak po spróbowaniu pokochałam te kompozycje i stały się jednymi z moich ulubionych.

Podobno, każdy posiłek jemy również oczami.  Tę zasadę wyznaje także Andrew Cooper i swoją książkę wzbogacił w mnóstwo, kolorowych i soczystych zdjęć. Już samo patrzenie na te kuszące fotografię wywołuję nieopartą chęć wypróbowania poszczególnych przepisów. Bardzo podobało mi się również, że autor nie ograniczył się tylko do przepisów na soki i koktajle, ale także uwzględnił receptury na owocowe, napoje alkoholowe. Są to idealne propozycje na letnie spotkanie w gronie przyjaciół. Z pewnością tak przygotowane drinki staną się hitem nie jednej  imprezy.

Juiceman to zbiór łatwych i przystępnych przepisów na płynne posiłki, pełne witamin i minerałów. Andrew Cooper, przypomina tradycyjne smaki, ale również proponuje nowe, niekonwencjonalne połączenia. Jego przepisy opierają się wyłączenie na naturalnych i nieprzetworzonych produktach. Autor radzi również jak zrobić sokowy detoks, czy przygotować wysokobiałkowe koktajle energetyczne. Jest to pozycja obowiązkowa, dla wszystkich sokomaniaków, ale również dla tych, który pragną włączyć owoce i warzywa w skład swojej codziennej diety. Juiceman to niezbędny drogowskaz pozwalający, obrać kurs na nowe zdrowsze życie. 

Ocena 9/10

Za egzemplarz, serdecznie dziękuję wydawnictwu Buchmann


~Anna Pawłowska 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz