"Kastor naprawia rower" - Lars Klinting„Kastor naprawia rower” to książka dla dzieci autorstwa Larsa Klintinga wydana nakładem wydawnictwa Media rodzina. Jest to piąta pozycja z serii o zręcznym bobrze tego autora.
Mały bóbr Maciuś dostał pod choinkę nowy, czerwony rower i całą zimę czekał, aż w końcu będzie mógł się nim przejechać. Kiedy w końcu nastała wiosna, on i Kastor spakowali piknikowy kosz i wyruszyli w drogę. Niestety już kilka minut później okazuje się, że Maciuś ma przebita oponę, przez co muszą zawrócić. Po powrocie Kastor postanawia od razu naprawić koło.
Książeczka skupia się na tym, by wytłumaczyć czytelnikowi sposób, w jaki należy naprawić przebitą dętkę. Robi to bardzo drobiazgowo. Wypisuje potrzebne rzeczy, prezentuje ilustracje je przedstawiające oraz tłumaczy cały proces. Kastor prezentuje poszczególne czynności Maciusiowi w bardzo czytelny dla młodego odbiorcy sposób, dzięki czemu książeczka staje się pewnego rodzaju poradnikiem dla dzieci.
Nie ma tutaj zawiłej akcji, tekst ograniczony jest do minimum. Za to w książeczce możemy znaleźć piękne, czytelne, kolorowe obrazki, które zdecydowanie zdominowały całość. Dzięki nim dziecko lepiej wyobrazi sobie to, co dzieje się w książeczce oraz zrozumie proces naprawy przebitej dętki.
Czytając „Kastor naprawia rower”, przypomniałam sobie, jak to mnie pokazywano, co należy zrobić w sytuacji przebicia koła. Moim nauczycielem był dziadek, który cierpliwie kierował moimi ruchami tak jak Kastor pomagał Maciusiowi. To chyba jest najlepszy dowód, iż książeczka jest bardzo dobrze napisana, a przede wszystkim czegoś uczy, a to chyba w tego typach pozycji jest najważniejsze.

  
OCENA: 7/10
 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Media Rodzina!

Sara Chrzanowska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz