"Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna Królowa" - Demet Altınyeleklioğlu

"Ludzie pytają: "Co jest gorsze od śmierci?", a ja mam gotową odpowiedź. Strach. Nie ma gorszej rzeczy niż strach. Pożera człowieka, wykańcza. Doprowadza do szaleństwa. Gdy umierasz, to jeden raz się dzieje, i koniec. Możesz nawet nie poczuć śmierci. Czy to nie oddech? Patrzą, a twój oddech nie zdmuchuje świecy. Jej płomień nie drży. Powiadają, że dusza odchodzi właśnie w tym momencie. Ale czy ze strachem jest tak samo? Nie jeden raz zabija człowieka, ale milion razy."

Powracamy do historii Anastazji, tytułowej Kösem. Jej życie zmieniło się i to drastycznie. Już nie jest zwyczajną nałożnicą, stała się ukochaną sułtana, jego wspaniałą żoną. To właśnie ona zachwyciła Ahmeda I i porwała go w wir namiętności. Zakochani starają się o syna, bo każdy sułtan musi mieć swojego następcę tronu, ale niestety, los płata figle. Za każdym razem rodzi się córka, a dodatkowo poddani buntują się. Życie Kösem jest zagrożone, bo władza to nic dobrego.
Marzenie Anastazji spełniło się, ale co z tego, kiedy nie osiągnęła pełni szczęścia? Po co komu władza, kiedy państwo osmańskie chyli się ku upadkowi?
Marzenia okazały się otchłanią pełną wrogów.

Historia Kösem zafascynowała mnie, gdy usłyszałam o niej w serialu emitowanym w telewizji. To właśnie ten moment zdecydował o tym, że sięgnęłam po książki związane z jej historią. I nie zawiodłam się. Zaintrygowana jej losami pochłonęłam zarówno pierwszy, jak i drugi tom bardzo szybko.

"Nawet skała dusząca wszystko w sobie mięknie, a ocean wysycha..."

źródło


Muszę przyznać, iż historia sułtanki totalnie podbiła moje serce. Uwielbiam czytać o życiu kobiet w innych sferach, a więc jestem zadowolona z możliwości poznania Kösem. Jej życie nie było usłane różami. Dookoła niej wiły się węże, które tylko czekały na jej potknięcie, aby móc zacisnąć pętle na jej szyi i wbić się w nią swoimi kłami. Autorka przedstawiła brutalną rzeczywistość, dawne obyczaje oraz wzajemną nienawiść i walkę o władzę.

"Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna Królowa" to książka, która od samego początku wciąga w wir wydarzeń i zachwyca. Historia w niej ukazana obrazuje codzienność, z jaką musieli mierzyć się wysoko postawieni. Bardzo dobrze zostały nakreślone ludzkie emocje. Każdy z nich przepełniony był pychą, chęcią posiadania władzy. Nawet w rodzinie trwały zacięte walki.
Z każdą stroną powieści pozwałam coraz to brutalniejszą rzeczywistość. Tam nie liczyła się miłość, brat był w stanie zabić swoje rodzeństwo, ojciec syna, matka teściową. Wszystko było możliwe, bo liczyły się pieniądze i status społeczny.

Powieść zachwyciła mnie od początku i z przyjemnością sięgnę po kolejne książki Demet. Jej pióro jest przyjemne w odbiorze, chociaż książka należy do tych "cięższych". Swoimi barwnym językiem kreowała wszystko w sposób, od którego nie mogłam oderwać oczu. Zostałam pochłonięta. I chociaż nie jest to książka przepełniona akcją, to mimo wszystko jest to wspaniała i wartościowa lektura, która potrafi zachwycić.

Jeśli więc pragniecie poznać dawną kulturę, zwyczaje, codzienne, brutalne życie, to zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. Gwarantuję wam, że jeśli lubicie takie powieści, to będziecie dobrze bawić się podczas czytania. Z całą pewnością zaczerpniecie mnóstwo wiedzy.

OCENA: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Wielka Litera!

Natalia Zaczkiewicz
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Serialowe wersje losów kolejnych sułtanów jakoś mnie nie przykuły na długo do telewizora, ale zastanawiam się, czy przypadkiem nie udałoby się to książkom. Bo akurat temat Turcji jest mi bardzo bliski... A skoro tak podobała Ci się ta książka, to może dam szansę właśnie Kosem ;)

  Pozdrawiam,
  Ewelina z "Gry w Bibliotece"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię taki klimat w powieściach, a losy sułtanki niesamowicie mocno zaintrygowały mnie w serialu. Musiała po nią sięgnąć.

   Usuń
 2. Wydaje się ciekawa. Kiedyś może do niej zajrzę.
  Kochane książki

  OdpowiedzUsuń