"Tajne akta Obozu Herosów" - Rick Riordan

Jesteście fanami serii książek o Percy Jacksonie? Marzycie o byciu herosem i dostaniu się do ich Obozu? Zżera Was ciekawość, jak wygląda codzienne życie półbogów? Jeżeli odpowiedź na co najmniej dwa pytania brzmi u was “tak”, to koniecznie sięgnijcie po “Tajne akta Obozu Herosów”!

Bóg Apollo postanowił stworzyć film wprowadzający dla wszystkich nowych herosów przybyłych do Obozu. Sam określił go jako “cudowny”, jednak według innych półbogów, w tym Percy'ego”, lepiej określa go słowo “cudaczny”. W związku z tym postanowili stworzyć coś rzeczywiście przydatnego dla nowicjuszy, stąd pomysł opracowania przewodnika pod wcześniej wspomnianym tytułem.

"- Apollinie - wyszeptałam - czy moje słowa będą posyłały ludzi na beznadziejne misje? - Och, Rachel. - Apollo poklepał mnie uspokajająco po dłoni. - Tak."
Narracja w książce prowadzona jest tak, jakby naprawdę była pisana dla nowych uczniów, którzy dopiero co dotarli do Obozu Herosów. Zawiera mnóstwo informacji o tym niezwykłym miejscu, a także wiele ciekawych i zabawnych historyjek związanych z danym elementem. Nawiązują one zarówno do opowieści znanych już z poprzednich serii poświęconych greckiej i rzymskiej mitologii jak i całkiem nowych, o których nigdy wcześniej nie było wzmianki.

Na przykład mamy historię Sosny Thalii, ale także opowieść o przeklętym samochodzie wyprodukowanym przez heroskę należącą do wcześniejszego pokolenia półbogów. Dodatkowo poznajemy okoliczności powstania samego Obozu, rozmieszczenie poszczególnych jego elementów w przestrzeni oraz dowiadujemy się, co na temat tego miejsca myślą ludzcy rodzice przebywających tam dzieci.
Ponadto na samym końcu książki zawarta jest lista imion i nazwisk poszczególnych bohaterów oraz dokładna mapka Obozu, więc nawet jeżeli ktoś nie czytał wszystkich części serii o bogach greckich i rzymskich, z łatwością się we wszystkim połapie.To, co mi się najbardziej podobało, to forma przewodnika oraz sposób, w jaki jest pisany. Otóż nie ma tutaj nudnego, monotonnego schematu. Poszczególne miejsca nie są jedynie wymieniane i dokładnie opisywane. Do każdego z nich owszem jest notka mówiąca, jak wygląda i do czego służy (zrobiona w formie reklamy Pepe), ale prócz tego do większości dodawana jest także krótka i często bardzo zabawna historyjka. Ponadto w przewodniku zawarte są także wywiady, sceny z filmu Apollina urozmaicone złośliwymi komentarzami Percy'ego oraz wiele wiele innych rzeczy. Dzięki temu czytelnik nie nudzi się, a wręcz czyta z zapałem, zastanawiając się, czym książka go jeszcze zachwyci.

Dodatkowym plusem przewodnika jest to, że zawiera bardzo ładne ilustracje, które wpływają na wyobraźnię czytelnika i pomagają mu wszystko dokładnie sobie wyobrazić. Zazwyczaj nie lubię obrazków, bo kłócą się z moim wyobrażeniem tego, co czytam, jednak tutaj są one wręcz wskazane. No i oczywiście nie mogłabym tutaj pominąć cudownej, idealnie oddającej klimat obozu, okładki. Wygląda jakby była oprawiona pomarańczową skórą jakiegoś potwora i miała drewniany grzbiet. Według mnie prezentuje się fenomenalnie.


źródło


Naturalnie nie zabrakło w książce humoru tak charakterystycznego dla twórczości Riordana. Natomiast narracja prowadzona przez wiele postaci, daje czytelnikowi szerokie pole widzenia i umożliwia oglądanie Obozu zarówno z perspektywy magicznych istota jak i samych herosów. To wszystko sprawia, że książkę czyta się zaskakująco dobrze i szybko.

“Tajne akta Obozu Herosów” polecam wszystkim fanom Ricka Riordana. Myślę jednak, że dobrze by było, gdybyście najpierw zapoznali się z seriami poświęconymi greckiej i rzymskiej mitologii, włączając w to najnowszy cykl o Apollinie. Dopiero wtedy w pełni docenicie urok tego przewodnika.

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Galeria Książki!


Sara Chrzanowska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Nawet nie wiesz jak bardzo jestem ci wdzięczna za zrecenzowanie tej książki. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, a uwielbiam twórczość Riordana. Co prawda muszę jeszcze przeczytać kilka książek z serii "Olimpijscy Herosi" i tą najnowszą serię o Apollo, ale i tak wiem, że w przyszłości na pewno sięgnę i po te pozycje. Pozdrawiam ;) https://prostoprzezksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cudownie! Mój przyjaciel też jest wielkim fanem tego pisarza i w sumie od niego dowiedziałam się o tej książce :D

   Usuń