"Ocalona" - Alexandra Duncan

Źródło
Ziemia w przyszłości. Zmiany klimatyczne były już na tyle duże, że wiele miejsc zostało zniszczonych. Załoga statku kosmicznego Parastrata egzystuje niczym jakieś plemię w kosmosie. Zasady i prawo jest bardzo proste: to mężczyźni dowodzą i wydają rozkazy, kobiety zaś muszą się ich bezwzględnie słuchać, bez najmniejszego sprzeciwu. Co trochę przyprawiające o dreszcze na ciele, wielożeństwo jest tu normą, a jeżeli ktoś złamie dane prawo od razu jest zabijany. Według panujących wśród tych ludzi wierzeń Ziemia jest planetą, która kojarzy się z czymś przeklętym oraz zabijającym duszę i tylko mężczyźni są na tyle silni, by odwiedzać te miejsce.
Ava to szesnastoletnia córka kapitana Parastraty, która nie cieszy akceptacją wśród pozostałych członków załogi. Jej dziadek zamieszkiwał Ziemię, zaś matka zmarła, gdy dziewczyna miała kilka lat - niektórzy uważają nawet, że ciąży na niej jakaś potężna klątwa. W pewnym momencie Ava zakochuje się i łamie tym wszelkie zasady i reguły. Zostaje wyrzucona z pokładu. Od tego momentu zaczyna się jej wielka przygoda. Czy dziewczyna poradzi sobie sama w zupełnie obcym świecie? Czy jest choć nikła szansa na to, by wróciła do domu? Co stanie na drodze do jej szczęścia?

"Kiedy nadeszła moja kolej, wpatrzyłam się, mrużąc oczy, w linie splątane ze sobą jak druty. Jedna z nich błyskała niebieskim napisem: NIECZYNNE. Czy to trasa, na którą miałyśmy się przesiąść? Linia numer sto pięć? Przebiegłam wzrokiem tablicę, ale było tam tyle rozmaitych liczb, słów i linii."
Na skutek zbiegu okoliczności i pechu Ava zostaje nakryta w dość dwuznacznej sytuacji z Luckiem, w którym jest zakochana od kiedy pamięta. Jednak nie na tym koniec nieszczęść. Okazuje się bowiem, że został już zaplanowane małżeństwo Avy, lecz nie z jej wybrankiem, a jego ojcem. Sprzeciwienie się tej decyzji może grozić tylko jednym - śmiercią. Na szczęście, bohaterce pomaga jej bliska przyjaciółką, jedyną drogą ucieczki pozostaje Ziemia. Planeta, która do tej pory dla dziewczyny stanowiła istną tajemnicę, przecież mogli na nią latać jedynie mężczyźni. Czy Ava poradzi sobie w tej wyprawie i wyjdzie z niej cało?

Źródło
Główna bohaterka z początku mnie irytowała. Nie wiem w sumie dlaczego, ale na każdą o niej wzmiankę miałam odruch wymiotny. Może było to spowodowane tym, że dziewczyna była bardzo niepewna i niezdecydowana. Jednak z czasem zaczęłam ją tolerować, a nawet polubiłam ją. Zaczęłam jej kibicować i współczułam, że musiała tyle przejść. Pragnęłabym by historia miała szczęśliwe zakończenie, by Ava odnalazła swego ukochanego.
Powieść naprawdę wciąga i choć ma prawie 500 stron, co poniektórych może odstraszać, nie zwraca się na to uwagi i nie zauważa się przesuwających się pomiędzy palcami stron. Autorka pióro ma lekkie i tym, że to jest jej debiut jestem pod wrażeniem, że stworzyła powieść o tak rozbudowanej fabule i tak wyraziście zarysowanych postaciach. Należy pamiętać, że debiuty są zawsze trudne, nigdy nie wiadomo, czy uda się podbić serca czytelników albo co jest aktualnie na topie. Tej autorce to się udało i to z naprawdę dobrym skutkiem!
"Jak się okazało, Akademia Revati mieściła się starym kamiennym budynku w pobliżu college'u, w którym wykładała Soraya. Miyole i ja stanęłyśmy obok siebie przed rozsuwanymi drzwiami głównego wejścia. Pociłam się pomimo ubioru z inteligentnych włókien."
Ocalona to niby powieść młodzieżowa, ale sądzę, że nie jednemu dorosłemu by się spodobała. Akcja jest wciągająca, ciężko się oderwać od fabuły, z niecierpliwością przerzuca się kolejne strony ;) W książce chyba najbardziej irytujące były nowe twory, zlepek dwóch wyrazów, który dawał trzecie o zupełnie innym znaczeniu, jak np.: staredziewczyny czy też koniecrejsów. Poza tym książka jest naprawdę dobra, to naprawdę udany debiut!

Ocena: 7/10 

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwu YA!

~ Paulina Korek
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Czytałam i również mi się podobała! Do tego stopnia, że już czekam na kontynuację :)

    OdpowiedzUsuń