"Wesoła rozwódka" Iwona Czarkowska


[źródło]

Gdy Alicja Kalicka poznała Pawła sądziła, że wygrała los na loterii. Młody, przystojny, dobrze sytuowany, a na dodatek niezwykle zabawny i czarujący. Nic więc dziwnego, że dziewczyna oszalała na punkcie tego charyzmatycznego mężczyzny, który już kilkanaście miesięcy później miał stać się jej mężem. Zwieńczeniem tego słodkiego okresu tuż po ślubie była przeprowadzka do nowo postawionego domu na przedmieściach Zabrzeźna. I wszystko układało się jak w bajce, dopóki w drzwiach nie stanęła ona. Długonoga piękność o wielkich oczach i świetlistej cerze, która zabrała Alicji i męża i dom i perspektywę na dalsze szczęśliwe życie. Jednak kobieta nie zamierza się poddawać. Postanawia wykorzystać własne doświadczenia i pomóc innym zdradzonym i porzuconym kobietom, udowadniając światu, ze rozwódka wcale nie musi być nieszczęśliwą kobietą, a życiem można cieszyć się nawet po rozwodzie.
Wesoła rozwódka Iwony Czarkowskiej to niezwykle pozytywna powieść, opowiadająca o losach pewnej zdeterminowanej i obalającej stereotypy rozwódce. To powieść pełna humoru, przedstawiająca w zupełnie nowym świetle perspektywę rozwodu, który mimo swojego przykrego wydźwięku może okazać się początkiem czegoś zdecydowanie lepszego.


"O nie! - pomyślała i ruszyła ostro po schodach, jakby goniło ją stado wściekłych psów. - Żadnych facetów! Zwłaszcza przystojnych, uśmiechniętych, a przede wszystkim żadnych wysportowanych. Tacy są najgorsi. (...)"
Alicja to postać, której wręcz nie sposób nie lubić. Mimo właściwie beznadziejnej sytuacji zarówno finansowej jak i osobistej kobieta stara się nie poddawać i pozytywnie patrzeć w przyszłość. Pomagają jej w tym zwariowane przyjaciółki - Ewa, Łucja i Karolina, niezbyt lojalny pies „Pasztet” oraz najlepszy współlokator pod słońcem – gipsowy krasnal. Autorka postawiła na bardzo wyrazistych bohaterów zarówno tych głównych jak i drugoplanowych. Każda z postaci została wyposażona w pewne unikalne cechy, dzięki którym stała się wyjątkowa i niepowtarzalna. Moją ulubienicą została babcia Agata i jej znakomity sernik oraz uroczy Pan Wiesio z rusztowania. Oczywiście w każdej powieści musi znaleźć się też czarna owca, w tym wypadku nawet dwie a mianowicie Pawełek i jego słodka Tania. W przeciwieństwie do Alicji tej dwójki nie sposób polubić. On pantoflarz, a ona tyran w za krótkiej spódniczce. I chociaż bohaterom można zarzucić przerysowanie, to w mojej ocenie tak właśnie ma być. Ma być ironicznie, wesoło a przede wszystkim z humorem.

[źródło]
A skoro mówimy o humorze, to jest on zdecydowanie najmocniejszą stroną powieści. Autorka bardzo zręcznie poprowadziła narracje, tworząc niesamowicie dowcipne dialogi, pełne ironii i komicznych żartów. W tego typu rozrywce zdecydowanie królował Pan Wesio i jego dowcipy o krasnalach, chociaż po piętach deptała mu nasza szalona rozwódka i jej urocze przyjaciółki. Niejednokrotnie uśmiałam się czytając wymiany zdań między koleżankami, szczególnie w trakcie eksperymentów barmańskich Ewy. Co więcej autorka ma bardzo lekki i przyjemny styl, dzięki czemu powieść czyta się naprawdę szybko. O trudnych rzeczach pisze prosto, bez zbędnego ubarwiania i pompatyczności. Jednak, zdecydowanie fabule nie można zarzucić nudy. Bo dzieje się i to ile! Nie zamierzam zdradzać szczegółów historii, ale szalone pomysły i ciekawa mentalność oraz filozofia życiowa głównej bohaterki to połączenie od którego nie sposób się oderwać.

"Ciekawe swoją drogą, dlaczego w żadnej bajce nie spotkali się Tomcio Paluch i Alicja z Krainy Czarów?". 
Wesoła rozwódka to niezwykle przyjemna lektura, idealna na jeden z nadchodzących jesiennych wieczorów. To historia uroczo zwariowanej kobiety, która znalazła się na życiowym zakręcie,a mimo to stara się pozytywnie patrzeć w przyszłość. Jest to idealny pocieszacz i polecam ją wszystkim czytelnikom, którzy poszukują niezobowiązującej historii i świetnej zabawy.  

Ocena 8/10 

Za powieść serdecznie dziękuje wydawnictwu Replika


Anna Pawłowska 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. "Wesoła rozwódka" mogłaby całkiem nieźle rozweselić :) Z przyjemnością zapoznam się z ta książką :)

    OdpowiedzUsuń