Jaki smok jest, każdy widzi...literackie gadziny


 Smoki. Majestatyczne. Mądre. Niezależne. Pojawiają się literaturze od dawna i każdy podziwia te fantastyczne istoty. Przewijając się w wielu mitologiach od wieków frapują ludzi swoją fizjologią i pochodzeniem. Możemy spotkać je chociażby w mitologii greckiej, nordyckiej czy chińskiej. Zazwyczaj, pełnią funkcje strażników, towarzyszy czy stworzycieli świata.
Od węży, przez brodate i rogate bestie po najbardziej bliskie naszym upodobaniom gady obdarzone błoniastymi skrzydłami. Te ostatnie najczęściej możemy spotkać w czytanych współcześnie książkach fantasy. Każdy z nas ma na pewno jakiegoś ulubionego przedstawiciela tego gatunku.

Jadowite, zabijające siłą, słowem, magią, ogniem piekielnym. Każda z tych bestii przedstawiana jest różnorodnie. Nie ma jednego uogólnianego opisu wyglądu. Niekiedy skarłowaciałe, innym razem wielkie jak góry, w każdym możliwym znanym przez nas kolorze i fakturze łusek. Z rogami czy bez, zawsze budzą w nas respekt i postrach. Nawet te zabawne, w książeczkach dla dzieci, zazwyczaj przewyższają nasz gatunek inteligencją i sprytem. Przed Wami moje top 10 książkowych smoków!
10.Saphira
[Źródło]
Smoczyca z cyklu książek napisanych przez dziewiętnastoletniego Christophera Paolini nie każdemu przypada do gustu. U mnie nie jest inaczej, znajduje się w zestawieniu z jednego ważnego powodu, Eragon był bardzo mocno natchniony jeźdźcami smoków z mojego ulubionego cyklu pernieńskiego. Saphira ma bardzo głęboką osobowość. Wysuwa trafne i mądre wnioski z przebytych doświadczeń.


9. Smaug
[Źródło]
Śródziemie Tolkiena przedstawia nam ogromne i niebezpieczne smoki! Jednym z nich jest oczywiście Smaug – złocistoczerwony smok, pochodzący ze Zwiędłych Wrzosowisk, nie wypada on jednak tak groźnie na tle innych olbrzymich gadów zamieszkujących Śródziemie w przeszłości. Smaug jest bardzo podstępny i inteligentny stanowiąc tym samym bardzo wymagającego przeciwnika.

8. Filippon
[Źródło]

Karłowaty smok z twórczości Romualda Pawlaka jest raczej zabawniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Nie grzeszy on urodą, jednak nadrabia wszystko ciętym językiem. Z nieudolnym magiem Rosselinem tworzą raczej osobliwą parę. Książki z cyklu „Czarem i smokiem” są literaturą bardzo lekką, polecam wam więc zapoznanie się tym gderliwym jegomościem.

7. Neret
[Źródło]
Smok bojowy występujący w serii "Dziewiąty Mag" autorstwa polskiej pisarki fantasy pod pseudonimem Alice Rosalie Reystone. Po utracie swojej ukochanej i ich niewyklutego jaja stał się agresywną bestią, tak przynajmniej ukazany zostaje nam na początku. Tymczasem przy głównej bohaterce ten bezwzględny osobnik zmieniał się w potulnego baranka.

6. Panna Drake
[Źródło]
Panna Drake mieszka pod posiadłością, którą Winifreda Burton odziedziczyła po zmarłej ciotecznej babce. Panna Drake mimo swojego wieku, jest całkiem rozrywkową smoczycą. Ma jednak swoje zasady i uważa, że dobrze jej idzie wychowywanie swojego pupila. Książka w której smoki obcują z tabletami, SMS-ami i całym elektronicznym tałatajstwem nie tracąc nic ze swojej magii.

5. Canth
[Źródło]

Bestia stworzona przez Królową Smoków - Anne Mccaffrey. Canth jest brązowym smokiem mieszkającym w Weyrze Benden. Jest wierny swojemu jeźdźcowi F'norowi i pomimo jego szaleńczego pomysłu udania się na Czerwoną Gwiazdę wykonuje jego polecenia prawie tracąc przy tym życie.

4. Smok z Banku Gringotta
[Źródło]
Ślepy i wystraszony smok, raniony przez gobliny budził współczucie. Nie stracił jednak nic ze swojej siły. Pomimo chuderlawego wyglądu, po wyrwaniu się na wolność wszyscy zapewne cieszyliśmy się, że Golden Trio utarło nosa tym chciwym złotolubom!


3. Temeraire
[Żródło]


Jajo niezwykle cennego i rzadkiego smoka wywraca zycie kapitana statku do góry nogami. W miarę jak śledzimy losy Laurence'a oraz Temeraire'a, jesteśmy także świadkami rosnącej między nimi zażyłości, co kończy się na bliskiej przyjaźni i wzajemnym przywiązaniu. Relacje między człowiekiem, a smokiem, nie są wszakże pozbawione tarć - chociaż Temeraire jest lojalny wobec swojego ludzkiego partnera, to jednak jego poglądy na wiele spraw są diametralnie różne od tych, jakie wyznaje Laurence
2. Falkor

[Źródło]

Kto nie zna tego puchatego, pociesznego smoka szczęścia! Nie muszę chyba rozwodzić się nad jego mądrością i cierpliwością do głównego bohatera "Neeeeveeer endiiing stooooryyyy" *nuci* To optymistyczne stworzenie sprawiało, mimo przedstawienia go jako skrzyżowania węża z psem, że każdy z nas na pewno chciał polecieć na jego grzebiecie i podrapać go za uchem.

1. Mnementh
[Źródło]

Jest największym i najszybszym ze spiżowych smoków w Pernie podczas Dziewiątego Przejścia. Wyniosły, a jednak leniwie uroczy, zapatrzony w swojego jeźdźca i wyczuwający każde emocje i zagrożenie jego życia. To smok który głęboko wpisał się w moje serce razem z całym cyklem książek Anne McCaffrey - Jeźdźcy smoków z Pern. Bardzo serdecznie polecam wam zapoznanie się z twórczością największej Królowej Smoków.

A Wy? Pochwalcie się waszymi ulubionymi smokami?

~Katarzyna Matlak
wilczeczytanie.pl


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. W "Ziemiomorzu" były cudne smoki, choć to dość specyficzne dzieło :C Z tych konkretnych kojarzę nr 10, 9, 4 i 2, ale w sumie... chyba najfajniejsze były smoki z "Kronik świata wynurzonego" Torsi i z Wiedźmina, jeśli o książki chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Temeraire! Myślałam, że tylko ja czytałam te książki! Jak dla mnie jest za milutki jak na smoka, ale czytałam do tej pory tylko dwie części, więc może "zesmoczeje" w końcu ;) Super fajny post! *mam kompletnego bzika na punkcie tych gadzin* Ja bym tu jeszcze dodała Drogona z "Pieśni Lodu i Ognia", na niego nie ma mocnych :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bardzo polubiłam pyskatą Iskierkę z cyklu Temeraire'a, do tego super smoki są w Baśnioborze, np. Raxtus smok-wróżka. :)

  OdpowiedzUsuń