Moje ulubione lektury szkolne

Może niektórym wyda się to dziwne, ale tak, mam ulubione lektury! Muszę przyznać, że z natury jestem buntowniczką i dla reguły, nie czytam całości książek, tylko ograniczam się do streszczeń (nie polecam, nie bierzcie ze mnie przykładu). Jednak po jakimś czasie żałuję, że nie zapoznałam się z treścią i wracam do pozycji, które mnie zainteresowały, ale ich nie przeczytałam. 

Oczywiście jestem wielką zwolenniczką reformy programu nauczania, zwłaszcza w kwestii obowiązkowych lektur (tak, była teraz zmiana, ale jest chyba jeszcze gorzej). Większość książek jest po prostu odpychająca i większość osób i tak sięgnie po streszczenie, bo po co się męczyć z takim ,,Panem Tadeuszem"? Przejdźmy jednak do lektur, które przypadły mi do gustu. 1. Aleksander Kamieński - Kamienie na szaniec
Źródło

Każda lektura, która jest związana z drugą wojną światową, jest dla mnie bardzo ważna. Takie książki to świadectwo dramatu, który rozgrywał się w tych czasach. Większość z nas miało to szczęście, że urodziło się, gdy Polska była wolna, więc warto wiedzieć, komu to zawdzięczamy. 

,,Kamienie na szaniec" to książka pisana podczas wojny, jej bohaterowie są autentyczni, a sam autor, doskonale ich znał. Widział jak dorastali w szarej rzeczywistości, jak walczyli i poświęcili się dla dobra ojczyzny. 


2. Adam Mickiewicz - Dziady

Źródło
Nie przepadam za twórczością Mickiewicza. Może być sobie wieszczem narodowym, ale ja nigdy nie docenię jego twórczości, przynajmniej nie w tym stopniu, co inni. Dla mnie jest on tylko bardzo memicznym mężczyzną, który zwiał z kraju, gdy powinien walczyć. 

Jednak ,,Dziady" mają w sobie coś, co mnie przyciągnęło. Szczególnie jestem fanką drugiej części i chyba nikogo nie zdziwię, gdy napiszę, że pociąga mnie ten mroczny klimat, cmentarze, duchy i tym podobne. Swego czasu naprawdę wciągnęłam się w tę lekturę i nie potrafiłam zostawić jej w spokoju.
3. Stanisław Wyspiański - Wesele

Źródło
Nie mam pojęcia, dlaczego ta książka tak przypadła mi do gustu. Muszę przyznać, że początkowo śmieszyły mnie te wszystkie wydarzenia, a fabuła jakoś nie zachwycała. 

Moją największą uwagę zwróciły wszystkie zjawy i ich symbolika. Sama geneza tego utworu też jest dość ciekawa. Dobrze jest znać informacje na temat bohaterów i tytułowego wesela, bo właśnie dzięki nim zwróciłam uwagę na tą książkę. 
4. Tadeusz Borowski - Opowiadania

Kolejna lektura, w której królują tematy wojenne. Tym razem są to głównie historie o obozowej rzeczywistości. Są one naprawdę dramatyczne i warte uwagi. Czytając opowiadanie ,,Proszę państwa do gazu" miałam przed oczami wszystko, co autor opisał. Byłam w Oświęcimiu, więc mogłam sobie wyobrazić, w którym miejscu rozgrywała się akcja. 

Wszystkie opowiadania są wstrząsające i pokazują jak wyglądała praca w obozach, jak byli traktowani więźniowie i jak wszyscy musieli walczyć o przeżycie. 

5. Dante Alighieri - Boska komedia
Źródło

O ,,Boskiej komedii" słyszałam już dawno, dawno temu, ale nigdy nie czułam potrzeby poznania jej treści. Jest ona obowiązkową lekturą na rozszerzonym polskim, a ja na szczęście uczę się tylko na poziomie podstawowym. Jednak przy okazji czytania ,,Piekła Gabriela", a właściwie całej serii, przekonałam się o wyjątkowości tej książki. Tak, erotyk zachęcił mnie do przestudiowania naprawdę ciężkiego poematu. 

Opisy wędrówki Dantego po czyśćcu, raju i piekle to niezwykłe obrazy. Autor jest również bohaterem, a ,,Boska komedia" to jego dzieło życia, które miało bardzo duży wpływ na kulturę. 
A Wy macie swoje ulubione lektury? 
Patrycja Bomba
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz