"Sekrety zwierząt" - Fleur Daugey

Źródło
To książka dla miłośników zwierząt. Nie ważne, czy uwielbiasz psy czy bardziej przepadasz za bardziej dzikimi stworzeniami, tutaj z pewnością znajdziesz dla siebie wiele ciekawostek z ich świata. Jak odróżnić królika od zająca albo wronę od gawrona? Czy homoseksualizm to coś normalnego w świecie zwierząt? Jak głośno ryczy lew? Ile mogą żyć tarantule, kiedy są pozbawione pokarmu? Na te i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć w sposób wyczerpujący autorka tego działa, czyli Fleur Daugey. Zebrała ona tutaj wiele interesujących wiadomości na temat zwierząt i z pewnością nie są to jakieś nudne wyliczenia, np. ile lat żyje dane zwierzę, czy też ile pokarmu dziennie spożywa. Autorka starała się jednak zebrać jak najciekawsze i zdumiewające rzeczy ze świata fauny. Ja, uważając się za stuprocentową miłośniczkę zwierząt, podczas lektury nie raz i nie dwa otwierałam ze zdumienia oczy, że dana rzecz faktycznie ma miejsce w życiu zwierząt i zastanawiałam się cały czas jak to jest w ogóle możliwe. Muszę pochwalić pomysł, by ostateczną wersję książki umieścić w twardej oprawie. Tak wiem, że z jednej strony książka wtedy staje się cięższa, ale z drugiej strony piękniej się prezentuje ona na półce. I plus takiej okładki jest też to, że rogi kartek aż tak się nie zaginają i nie niszczą. Dość często miękka okładka po kilku "miętoszeniach" wygląda jak "psu z gardła wyjęta" zaś twarda dalej prezentuje się okazale i pięknie.

"Waga nie kłamie  Na naszej planecie mrowi się sto tysięcy trylionów mrówek. Wszystkie razem ważą tyle samo, co cała ludzkość."
Ogromny plus autorka powinna otrzymać za różnorodność właśnie - nie zanudzimy się tutaj na śmierć, czytając wyliczenia ile kto żyje, co jadł na obiad, albo ile może bez niego przeżyć, zapoznamy się bowiem z wieloma ciekawostkami z przeróżnych dziedzin, prosto ze świata zwierząt.

Źródło

Jednak dzieło te to także mini przewodnik po sztuce, bowiem autorka prowadzi nas przez szereg powiedzeń, morałów i cytatów, które także dotyczą naszych futrzanych przyjaciół. Znajdziemy tutaj także szereg piosenek i wierszy, które Fleur Daugey wybierała tylko sobie znanym kluczem, jednak nie zmienia to faktu, że każdy kolejny utwór to niezmiennie zaskoczenia dla czytelnika. To wszystko sprawia, że "Sekrety zwierząt" są pozycją bogatą i obszerną, chociaż różnorodną chaotycznie. Trudno bowiem powiedzieć, że ta książka powstała według innego klucza niż ten: "O to dotyczy zwierzęcia, to się nadaje do książki, ooo to jest o jeżu, to też.". Jednym słowem cokolwiek dotyczyło danego gatunku było idealnym elementem do tego zbioru. Bo jest to zlepek wszelkich informacji ze świata fauny. Autorka nie próbowała tych wszystkich ciekawostek nawet w najmniejszym stopniu posegregować w jakieś grupy, co by raczej ułatwiło się jeszcze odbiór całego dzieła. Niektórych może to drażnić, jednak i tak wszystko zależy od tego, czego konkretnie od tej książki przed lekturą się oczekuje. Należy pamiętać, że "Sekrety zwierząt" tworzą coś a la encyklopedia, a więc nie trzeba ich czytać po kolei, wręcz przeciwnie, każdego dnia można sobie otwierać je na dowolnej stronie i zapoznawać się z daną ciekawostką, a to sprawia, że w książce wcale nie muszą pojawiać się konkretnie zatytułowane rozdziały czy grupy dla danych zwierząt, jednak z drugiej strony w większości tego typu pozycji te charakterystyczne rozdziały jednak się pojawiają. Nie jest to może konieczne, ale myślę, że znacznie ułatwiłoby wyszukiwanie konkretnego zwierzęcia, które w danym momencie nas interesuje. 
"Ręka w rękę  Wydry morskie znaczną część czasu spędzają, unosząc się w wodzie na plecach. Żeby prądy morskie nie zniosły ich daleko od siebie, podczas sjesty trzymają za łapki."
Wracając jeszcze do tego ułatwionego wyszukiwania gatunków, to na końcu książki znajdziemy przyjemny dla oka skorowidz, w którym zostały uwzględnione wszystkie zwierzęta z tej pozycji. Ciekawym elementem tutaj są także przepiękne ilustracje naszych milusińskich, które jeszcze bardziej umilają nam czytanie. 
Myślę, że każdy w tej publikacji znajdzie coś dla siebie. Nieważne, czy jest się miłośnikiem dzikich kotów, czy węży, kilka ciekawostek na ich temat z pewnością tutaj wyszukacie dla siebie. Książka ta jest nie tylko dla totalnych miłośników czworonożnych stworzeń, ale także dla tych, którzy wolą je omijać szerokim łukiem. Może po przeczytaniu tego zbioru ciekawostek zmienią oni swoje zdanie na temat sierściuchów i innych łuskowców, że wcale nie są takie złe, wręcz przeciwnie, potrafią nam okazać miłość i ich świat cały czas jest dla nas nie do końca rozwiązaną zagadką i że nigdy nie przestaną nas zaskakiwać ;)

Ocena: 9/10 

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwu Literackiemu

~ Paulina Korek

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Lubię dowiadywać się nowych rzeczy, więc kiedyś z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc gorąco polecam tę pozycję :) Wielu ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć ;)

   Usuń