"Taxi frei?" - Niemiecki gamebook z ćwiczeniami

Źródło
To kolejna propozycja dla tych, którzy w prosty i przyjemny sposób chcą utrwalić znajomość języka niemieckiego. Tym razem książka ta skierowana jest do bardziej zaawansowanych czytelników. Ja sięgnęłam po nią z czystej ciekawości, czy poradzę sobie z wyższym poziomem niż A2.

Ogólnie książka opowiada o Felixie, który jest taksówkarzem w Monachium. Pewnego dnia dostanie dość niespodziewaną i zaskakującą propozycję pracy w IT. Z początku wydaje się być to spełnieniem wszystkich marzeń naszego bohatera, jednak po pewnym czasie zaczyna się dziać wiele dziwnych i nieprzewidywalnych wydarzeń. Jak się zachowa w tej sytuacji Felix? Co zrobi? Wszystko tak naprawdę zależy od czytelnika, bo to on wybiera pod koniec każdego rozdziału jego zakończenie. A tych istnieje aż 12!


Lektura składa się z dwudziestu trzech krótkich rozdziałów. Tak jak już wyżej wspominałam, na każdego z nich decyduje się np. o tym, czy Felix przyjmie nową pracę czy też odrzuci tę propozycję albo czy zadzwoni na policję. Następnie czytelnik natrafia na ćwiczenia, które mogą np. utrwalić słownictwo (np. do podanych czasowników trzeba dopisać do nich wyrazy o przeciwstawnym znaczeniu bądź też dopasować do nich odpowiednie synonimy albo też uzupełnić zdania brakującymi wyrazami lub przyimkami).
"Felix folgte seinem Vermieter zum Ende des Raumes und dann eine Treppe hinauf, die bei jedem Schritt laut quietschte. "Wir sind da", sagte Herr Schwarz endlich. Der Raum im ersten Stock war komplett dunkel."
 Na samym końcu książki znajdują się odpowiedzi do wszystkich zadań oraz słowniczek. Na każdej stronie, na marginesach wypisano trudniejsze słówka czy też wyrażenia. Myślę, że zostały dobrze dobrane, bowiem faktycznie nie każdy musi je wszystkie znać.

Książka pod względem fabularnym może wydawać się dość słaba, ale mnie naprawdę wciągnęła. Tym bardziej, że na końcu poszczególnego rozdziału mogłam sama zadecydować, co faktycznie zrobi Felix. To było naprawdę fajne. Opisy są uproszczone, co można w łatwy sposób wyjaśnić tym, że książka ta ma przede wszystkim służyć do utrwalania znajomości języka niemieckiego. Utwór czyta się naprawdę szybko i płynnie, choć ja z początku miałam niemały problem, by się przyzwyczaić do tego, że to w cudzysłowie są umieszczane dialogi. Ale dałam radę!
"Es kliengelte. Felix ging vor dem Taxi auf und ab, aber niemand antwortete. Er fluchte, schloss das Auto ab und rannte ins Hotel. Zimmer 216 hatte Madame Martin gesagt. Dort sollte er eine Chantal treffen."
Jestem bardzo zadowolona z lektury. Dzięki niej poznałam wiele nieznanych mi do tej pory słówek i wyrażeń, które z pewnością teraz zapamiętam. Muszę przyznać, że to była moja druga książka, napisana w obcym języku. I chyba będę po takowe sięgać częściej. Moim zdaniem, w taki sposób szybciej można przyswoić wiedzę na temat danego języka obcego niż ucząc się z podręczników szkolnych, gdzie jednak zdania są trochę inaczej zbudowane i na pewno nie tak potocznie, jak ma to miejsce w książkach. Polecam gorąco wszystkim, którzy chcą nauczyć się czegoś nowego z niemieckiego lub chce utrwalić pewne wiadomości.
Ocena: 8,5/10 

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwu Edgar.
~ Paulina Korek

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz