"Wpływ księżyca 2018" - Witold Czuksanow

Bez względu na to czy mieszkamy na wsi czy w mieście każdy z nas ma nieustannie kontakt z naturą. Rośliny otaczają nas z każdej strony i bez nich nasze prawidłowe funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Czasami sami podejmujemy się ich uprawy czy to w przydomowych ogródkach czy na parapetach. Bez względu na nasze możliwości warto wcześniej zebrać odrobinę informacji na temat pielęgnacji wybranych przez nas gatunków na przestrzeni kolejnych upływających miesięcy. Spory wpływ na nasze działania ma niepozorny księżyc, a właściwie jego oddziaływanie na skuteczność zabiegów. "Wpływ księżyca 2018" to kolejna już publikacja Witolda Czuksanowa ukazująca się na przestrzeni lat.Jak widać autor nadal nie wyczerpał tematu i zaserwował nam kolejną dawkę wiedzy z zakresu ogrodnictwa.

"Marcowe zrównanie dnia z nocą to w kalendarzu druidów taki dzień, któremu patronuje właśnie brzoza, drzewo o wyjątkowo korzystnej energii.Myślę, że warto regularnie sprawdzać jej właściwości i nie tylko tego dnia do drzew choć na krótko się przytulić."Poradnik ogrodniczy podzielony jest według kolejno następujących po sobie miesięcy. Każdy dział zaczyna się od krótkiego opisu działań jakie powinniśmy wykonać. Kolejno trafiamy na "kartkę z kalendarza" na której przy poszczególnych dniach są zamieszczone objaśnione wcześniej symbole. Urozmaicone tło dla poszczególnych dni ma również swoje zastosowanie. W taki sposób autor postanowił pogrupować momenty bytności księżyca na niebie, które jak już wspominałam oddziałują mocno na  podjęte działania. Dzięki temu wiemy kiedy warto zasiać nowe rośliny, przesadzać starsze okazy bądź je przycinać. Dodatkowo w kalendarzu zaznaczono fazy księżyca, a także co praktyczne i znane ze standardowych kalendarzy- imieniny. Następnie trafiamy na niedługie, ale ciekawe pod względem merytorycznym artykuły z których to dowiadujemy się o nowościach pojawiających się w branży czy naturalnych metodach walki ze szkodnikami. Przeplata się to z odpowiedziami na pytania czytelników lub opisami ciekawych w mniemaniu autora roślin. W miesiącach letnich, czyli  wzmożonej pracy w ogrodzie , rozdziały zostały rozszerzone o plan wraz z rozszerzonymi opisami działań.

"(...) różne ziołowe nowinki nietrudno  wyszperać , regularnie odwiedzając stoiska w sklepach ogrodniczych i stragany na kiermaszach.W ubiegłym roku na jednym z nich znalazłem roślinę zachwalaną jako " grzybowe zioło". Wyglądała zachęcająco, smak też był zgodny z napisem na szyldzie, i trzeba przyznać, wyjątkowy.Ileż w końcu roślin smakuje jak borowiki?"
 

pixabay.com
Ogrodnik ze mnie żaden. Z chęcią wzbogacam jednak swój pokój nowymi roślinami, takimi które pozwolą oczyścić atmosferę wokół mnie, a jednocześnie  pozwolą na spokojny sen. Bo nie wiem czy wiecie, ale nie każdy domowy kwiat nada się do sypialni. Są też takie, które eksperci polecają ustawiać w pobliżu urządzeń emitujących energię.Staram się więc tak planować zieleń dookoła siebie, by było to zgodne z zasadami. Nie spodziewałam się, że poradniku " Wpływ księżyca 2018" znajdę coś dla siebie. Liczyłam bardziej na to, że wesprze on w działaniach moją mamę, mocno zaangażowaną w ogród i grządki. Okazało się jednak, że obie możemy śmiało czerpać z informacji zawartych w książce, chociaż nasz poziom wiedzy jest zupełnie różny. Mamę zainteresowały konkretne daty i działania, mnie zdecydowanie ciekawe rośliny o których wspomina autor, chociażby jak to wspomniane w cytacie  " grzybowe zioło", za którym kryje się Rungia. W moim odczuciu zdecydowanym plusem tej publikacji jest fakt, że została ona wzbogacona o nietypowe przepisy kulinarne. Znajdziecie tu m.in podpowiedzi dotyczące tego jak przygotować bezglutenowy biszkopt z płatkami malwy czy dżem z zielonych orzechów włoskich. Ten drugi mocno mnie zaintrygował, ale w tym roku niestety już za późno na takie kuchenne eksperymenty  Sam poradnik czyta się szybko. Można traktować go jako spójną lekturę lub czytać wybiórczo skupiając się na konkretnych miesiącach. Całość napisana została przystępnym językiem, zrozumiałym nawet dla amatorów. Ja oceniam całość pozytywnie i uważam, że poradnik ten może być ciekawym elementem prezentu dla osób zafascynowanych ogrodnictwem jak i tych które dopiero zaczynają swoją przygodę. 


Ocena 9/10


Dziękuję za możliwość przeczytania:  Wydawnictwo Zysk i S-KA


~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz