5 ciekawostek o Agathcie Christie


Agatha Christie 
12 stycznia 1976 roku, zmarła najlepsza autorka powieści kryminalnych, jedyna i niepowtarzalna Agatha Christie. Jej powieści zostały przetłumaczone na ponad 45 języków, co poskutkowało dwoma miliardami sprzedanych egzemplarzy. Dzięki temu autorka nadal plasuje się u szczytu listy najlepiej sprzedawanych powieściopisarzy na świecie. W związku z niedawną premierą nowej wersji Morderstwa w Orient Expressie postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma faktami z życia tej niezwykłej kobiety. 


1. Zaczęła pisać kryminały w odpowiedzi na przyjęty zakład. 

Młoda Agatha Christie 
Agatha od najmłodszych lat interesowała się literaturą, jednak na początku kariery publikowała w gazecie jedynie krótkie formy tj. wiersze, ponieważ jej opowiadania nie spotkały się z entuzjazmem wśród wydawców. Właściwie nigdy nie sądziła, że to właśnie powieść detektywistyczna przyniesie jej nieśmiertelną sławę. Swój pierwszy kryminał Tajemnicza historia w Styles, napisała pod wpływem zakładu, rzuconego przez jej siostrę, która zarzuciła jej, że i tak nie byłaby w stanie napisać nic porządnego. 

2. W 1926 roku zapadła się pod ziemię, po czym została odnaleziona po 11 dniach. 

Rok 1926 nie rozpoczął się dla pisarki szczęśliwie. Jej matka zmarła, a mąż po wielu latach wspólnego małżeństwa postanowił odejść do młodszej kobiety. To wszystko spowodowało, ze 3 marca 1926 autorka opuściła dom i zniknęła na 11 dni, nie wyjawiając nikomu gdzie się udaje. Szukało jej tysiące policjantów, jednak nagrody i apele w prasie nie przyniosły rezultatów. Odnalazła się po 11 dniach w sanatorium w północnej Anglii, jednak zapyta o przyczynę swojego wyjazdu, odparła że cierpi na amnezję i nic nie pamięta. Autorka do końca życia nie wyjawiła, co działo się z nią przez te kilkanaście dni, zabierając ową tajemnicę do grobu. 

Agatha z mężem Maxem, 1950 
3. Królowa kryminałów, była również autorką powieści obyczajowych. 

Mimo że to właśnie powieść detektywistyczna przyniosła jej największą sławę, autorka pisała również książki obyczajowe. Wszystkie sześć wydała pod pseudonimem Mary Westmacott i podobnie jak jej kryminały cieszą się dużą popularnością. 

4. Jej wielką pasją była archeologia

Jedną z jej największych pasji była archeologia i to na jednej z takich wypraw Christie poznała swojego drugiego męża Maxa Mallowana, młodszego od niej o prawie 15 lat. Autorka często żartowała, że żona archeologa powinna być od niego znacznie starsza by go zainteresować. Autorka wielokrotnie towarzyszyła mężowi w wykopaliskach, w trakcie których powstały powieści takie jak: Spotkanie w Bagdadzie, Morderstwo w Orient Expressie czy Karaibska tajemnica

5. Herkules Poirot w New York Timesie. 

Herkules Poirot, najsłynniejszy detektyw z książek Agathy Christie, to jedyna postać fikcyjna, która doczekała się nekrologu w New York Timesie. 

Koniecznie podzielcie się w komentarzu, co sądzicie o twórczości tej niesamowitej kobiety! Ja jestem zachwycona, a jej wszystkie powieści zajmują w mojej bibliotece honorowe miejsce.

Anna Pawłowska 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Akurat czytam "Karaibską tajemnicę" :) Po jej książkach mam wrażenie, że była dość sympatyczną postacią :)

    OdpowiedzUsuń