Andreas Gruber - "48"


„Jeżeli w ciągu czterdziestu ośmiu godzin odgadniesz, dlaczego uprowadziłem tę kobietę, zostanie ona przy życiu. W przeciwnym razie – zginie”.

Takimi słowami zostanie powitany czytelnik, już po jednym zerknięciu na okładkę książki. Muszę przyznać, że do sięgnięcia po tę pozycję nakłonił mnie opis oraz sama okładka, która przedstawia zakrwawioną rękę. Uwielbiam kryminały, thrillery i sensację, dlatego też nie zastanawiałam się długo i od razu, gdy otrzymałam książkę zaczęłam ją czytać.

Głównymi bohaterami książki Andreasa Grubera „48” są policjanta Sabina Nemez oraz profiler Maarten S. Sneijder. Sabina pochodzi z Monachium, jest zwykłą policjantką, która zbytnio się nie wyróżnia. Jest niska, co jest powodem częstych drwin na komendzie. Główna bohaterka traci w tragicznych okolicznościach swoją matkę i postanawia za wszelką cenę odnaleźć sprawcę. Sabina mimo napotykanych trudności, nie daje za wygraną, stara się odnaleźć motyw oraz sprawcę. Z pomocą przychodzi jej holenderski profiler Maarten S. Sneijder. W międzyczasie okazuje się, że co raz więcej zbrodni zaczyna wychodzić na jaw. Z czasem Sabina oraz Maarten stają się prawdziwym duetem i razem starają się poznać motyw oraz schemat działania sprawcy.

"Puścił łańcuch i stanął za Carmen. Światło jego czołówki padło na lusterko wiszące na końcu łańcucha. Promień odbił się i prześlizgnął po ścianie. Czerwona cegła. Brak tynku. Pomieszczenie było puste i niezbyt przestronne - jak mała piwnica na wino. Carmen wydawało się, że na kamiennym suficie widziała haki".


Kim jest sprawca i jaki ma motyw swoich działań? Czy morderstwa i porwania są ze sobą powiązane? Co jest ich przyczyną? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się z książki autorstwa Andreasa Grubera zatytułowanej „48”.Pierwszą ważną kwestią, o której musze wspomnieć jest okładka, która z jednej strony odstrasza i obrzydza, a z drugiej powoduje to, że chce się sięgnąć po tę pozycję i zapoznać się z treścią. Opis znajdujący się z tyłu okładki również pozostawia pewien niedosyt i ciekawość.

Uwielbiam książki kryminalne i thrillery. Bardzo przypadła mi do gustu historia napisana przez Andreasa Grubera. Autor stworzył ciekawych bohaterów. Zostali oni dokładnie opisani, dzięki czemu czytelnik może uruchomić swoją wyobraźnię i stworzyć w głowie ich obraz. Sabina Nemez to zwykła policjantka z Monachium, drobna dziewczyna z wielkimi marzeniami. Muszę przyznać, że momentami mnie irytowała, ale były to dosłownie momenty. Policjantka, gdy traci matkę bardzo angażuje się w rozwiązanie sprawy. Ciekawą postacią jest holender Maarten S. Sneijder. Tego faceta po prostu nie da się nie lubić. To osoba bardzo inteligentna, z lekko czarnym humorem, jednakże należy wspomnieć że nie należy on do osób delikatnych i mówi wszystko co myśli, bez owijania w bawełnę.

Autor również nie każe czytelnikowi zbyt długo czekać na odgadnięcie zagadki kto stoi za zabójstwami. Szybko okazuje się to dość jasne. Jednak to, że czytelnik już w połowie historii dowiaduje się kto jest sprawcą jest jak najbardziej na plus, gdyż autor wplata w treść wiele innych zagadek, które ciężko rozwikłać. Andreas Gruber oprócz zagadek i zbrodni dużo uwagi poświęca psychologii oraz psychoterapii. Czytelnik, aby się w tym wszystkim nie pogubić musi być naprawdę skupiony na treści jednak jak dla mnie jest to na plus dla tej książki. Uważam, że bez tych powiązań psychologicznych to nie byłaby ta sama książka.

Musze również wspomnieć o tym, iż autor nie szczędzi czytelnikowi opisów zbrodni czy porwań, a nawet tortur. Niektóre opisy były naprawdę przerażające i bardzo realne. Dzięki temu zabiegowi całość wydaje się być jeszcze bardziej straszniejsza i mroczniejsza. Andreas Gruber pisze lekko, co przyczynia się do tego, że książkę czyta się bardzo przyjemnie, a przede wszystkim szybko.  


Podsumowując serdecznie polecam wszystkim fanom kryminałów, thrillerów psychologicznych i książek sensacyjnych. Ja bardzo chętnie przeczytałabym drugi tom tej serii. Bardzo również polubiłam bohaterów, chyba najbardziej holendra z czarnym humorem. Jeśli lubicie zagadki, morderstwa i tajemnice to ta książka jest dla Was. 

OCENA: 9/10 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc

Patrycja Cecuła
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

5 komentarze:

 1. Kryminały/thrillery psychologiczne kocham,więc jak najbardziej jest to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uch, już sama okładka kusi :3

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie niestety nie zachwyciła, spodziewałam się po niej czegoś lepszego, a niczym mnie nie zaskoczyła;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama okładka mnie zachęca. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Kupiłam ją w ciemno właśnie ze względu na opis. I po takiej recenzji na pewno ją przeczytam, nie mam co do tego wątpliwości! :)

  OdpowiedzUsuń