"Lustereczko powiedz przecie" - Alek Rogoziński


[źródło]
Alek Rogoziński  to z wykształcenia filolog, z zawodu dziennikarz a z zamiłowania kryminalista, a właściwie autor kryminałów, które od dłuższego czasu nie schodzą z list bestsellerów. Prywatnie Alek  jest pasjonatem historii Imperium Rzymskiego, fanem Madonny i Jima Morrisona, a każdą wolną chwilę poświęca na podróże. Zadebiutował powieścią Ukochany z piekła rodem, która skradła moje serce, a autor na zawsze zagościł w mojej biblioteczce. Lustereczko, powiedz przecie to już piąta komedia kryminalna, a druga w której główną bohaterką jest Róża Krull, najpopularniejsza polska autorka powieści kryminalnych. Jak zwykle Róża zupełnie przypadkowa, pakuje się w nie lada tarapaty, lecz tym razem cała historia może okazać się dużo bardziej niebezpieczna, niż kobieta skłonna jest sądzić.

"Kryminały o wiele lepiej pisać, niż przeżywać w życiu". 

Od tragicznych wydarzeń w Kopielnikach minęło kilka miesięcy, a życie Róży Krull powoli wraca do normalności. Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych, właśnie przeprowadziła się do nowo zakupionego mieszkania i jak zwykle odwleka oddanie wydawcy nowej powieści. Zamiast pisać, kobieta woli obserwować przez lornetkę wyjątkowego przystojniaka pracującego w wieżowcu, sąsiadującego z mieszkaniem Róży. Wszystko zmienia się jednak w dniu, gdy owy przystojniak postanawia przyozdobić swoja piękną twarzą pobliski chodnik i wyskakuje z okna swojego biura. Traf chciał, że świadkiem tego wydarzenia staje się Róża, która „przypadkiem” obserwowała mężczyznę ze swojego balkonu.

Kilka dni później, mieszkanie Róży odwiedza dziewczyna zmarłego, która dzieli się z kobietą przypuszczeniami, że śmierć ukochanego nie była przypadkiem.  Okazuje się, że mężczyzna był murowanym kandydatem do wygranej w popularnym konkursie piękności dla mężczyzn – Mister Polonia. Róża wbrew komisarzowi Darskiemu, przyjaciołom – Betty i Pepe, a nawet wbrew rozsądkowi postanawia przeprowadzić własne śledztwo i samodzielnie wykryć sprawcę morderstwa.

[źródło]
Trop zaprowadza ją na zgrupowanie kandydatów Mister Polonia, gdzie dochodzi do kolejnej zbrodni. Sprawa się komplikuje, jednak kobieta nie zamierza się poddawać i w współpracy z wyjątkowo przystojnym mężczyzną – Rafałem Maślakiem, Róża kontynuuje własne dochodzenia. Autorka nie zdaje sobie jednak sprawy, że w świecie gdzie mężczyźni wiedzą o kosmetykach więcej niż ona sama, wszystkie chwyty są dozwolone, a Róża i jej przyjaciele znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


„- Białko i buraki – wyjaśniła Róża, widząc zdziwione spojrzenie swoich współpracowników. – Pięknie wygładziło mi zmarszczki…
- I przy okazji korę mózgową – mruknął Pepe. O ile było tam jeszcze co wygładzać…”

Lustereczko, powiedz przecie, to niezwykle zabawna komedia kryminalna, w której żart i ironia wylewa się wręcz z kart powieści. Autor ma ogromne poczucie humoru, którym dzieli się z czytelnikami, w wyniku czego człowiek mimowolnie szczerzy się do książki. Nie polecam więc czytać tej historii w wszelkiego rodzaju komunikacji miejskiej, ponieważ w drzwiach mogą nas przywitać mężczyźni  z niezwykle gustownym, białym kaftanikiem. Zagadka jest mocno intrygująca i wciągająca, a rozwiązanie wcale nie tak oczywiste jakby się mogło zdawać. W tej historii, podobnie jak we wszystkich powieściach tego autora, nie ma czasu na nudę, a akcja pędzi jak szalona. Wobec czego, nim się obejrzymy z jednego trupa robią się dwa, a morderca już poluje na trzeciego. Alek Rogoziński ma niezwykle lekki i przyjemny styl, co sprawia, że książka właściwie czyta się sama.

Najnowsza komedia kryminalna Alka Rogozińskiego Lustereczko, powiedz przecie, to doskonała lektura na jeden z nadchodzących zimnych i deszczowych, jesiennych wieczorów. Znalazłam tu wszystko czego szukałam – wciągającą zagadkę, ulubionych bohaterów i ogromne pokłady doskonałego humoru. Serdecznie polecam tę powieść, wszystkim czytelnikom ceniącym sobie dobre żarty i zabawnych bohaterów.

Ocena 10/10 

Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu FILIAAnna Pawłowska 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Czytałam pierwszą część, więc z chęcią się skuszę i na tę. Mam nadzieję, że mi także się spodoba :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Komedii kryminalnych przeczytałam zdecydowanie zbyt mało. Chyba muszę to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń