Najlepsze książki Philippy Gregory[źródło]
                Philippa Gregory jest jedną z najbardziej popularnych autorek powieści z gatunku beletrystyki historycznej. Jej książki przedstawiają historię Anglii prosto z królewskich dworów, i to nie byle jakich. To czasy, w których w kraju toczyły się nieustanne wojny o władzę lub na tronie zasiadał ktoś, kogo rządy nie zawsze należały do udanych i które nierzadko bardziej szkodziły niż budowały. Choć nie czytałam wszystkich powieści tej autorki, to właśnie ona zaszczepiła we mnie miłość do tego gatunku i każdy, kogo interesuje angielska historia jednych z największych rodów w historii, powinien szczerze zainteresować się twórczością Gregory. W dodatku jej książki zawierają w sobie subtelny, często okraszony niemałymi problemami wątek miłosny, zupełnie inny niż w typowych romansach. 

                Jeżeli chodzi o kolejność czytania powieści Gregory, istnieje wiele źródeł podających chronologię zdarzeń w cyklu o żonach Henryka Tudora lub konflikcie Yorków i Lancasterów. Dlatego nie będę zagłębiała się w to z tej strony. Poza tym, książek Philippy Gregory nie trzeba czytać w kolejności. Mimo że czasowo są one ułożone raczej po kolei, każda z nich jest odrębną historią, zupełnie inną od poprzedniej. 


                Dlatego przedstawiam kilka, według mnie, najlepszych powieści tej autorki, które jednocześnie polecam wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z twórczością tej autorki. 

"WIECZNA KSIĘŻNICZKA"

[źródło]
                Pierwsza część tak zwanego "cyklu tudorowskiego" rozpoczyna fascynująca historia Katarzyny Aragońskiej, córki legendarnych hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Katarzyna od małego była nazywana księżną Walii, tytułem, który otrzymuje żona następcy angielskiego tronu. Jej małżeństwo z synem Henryka VII, Arturem, nie zaczęło się szczęśliwie. Młoda dziewczyna nie mogła przyzwyczaić się do zmian, jakie nastąpiły w jej życiu po opuszczeniu rodzinnej Hiszpanii, jednakże z czasem nauczyła się jak być królową Anglii. Jej plany jednak gwałtownie zmienia choroba męża, a ich wizje wspaniałego państwa, które mieli razem stworzyć, muszą zostać znacznie zmienione... Ale czy na pewno?

"KOCHANICE KRÓLA"

[źródło]
                Wydaje mi się, że to najpopularniejszy tytuł pióra Gregory. To historia sióstr, Marii i Anny Boleyn, które trafiają na dwór Henryka VIII Tudora w czasie, kiedy był już mężem Katarzyny Aragońskiej. Kochające się siostry w końcu staną przed szeregiem trudnych wyborów, które w efekcie mogą mieć znaczący wpływ na ich relację. A wiadomo, w tamtych czasach głównym celem kobiety było korzystne małżeństwo i płodzenie synów. Jak wiadomo, Anna Boleyn była drugą żoną angielskiego króla. Jednakże jej walka o władzę doprowadziła do konsekwencji, którym miał przeciwstawić się cały naród... 

"CZERWONA KRÓLOWA"

[źródło]
                Jedna z tych powieści, które w dużym stopniu wyróżniają się na tle innych, głównie ze względu na główną bohaterkę. To już nie kobieta, która w skutek przedziwnych wydarzeń trafia na dwór by szczycić się tytułem królowej Anglii. Małgorzata Beaufort od zawsze wiedziała, jakie jest jej przeznaczenie, sam Bóg utwierdzał ją w tym przekonaniu. Była pewna, że jest matką króla. Jednakże Anglia pogrążona jest w wojnie między Yorkami a Lancasterami. Dodatkowo na tronie zasiada właśnie król ze zdradzieckiego rodu. Małgorzata knuje intrygę, która ciągnie się przez wiele lat i prowadzi ją do tych zakamarków jej duszy, w które nie zawsze chciała się zagłębiać... Czy jej plan w efekcie okaże się sukcesem? Fascynująca historia o bezpośrednim początku dynastii Tudorów. 

"BIAŁA KRÓLOWA"

[źródło]
                Historia niemal... bajkowa. Kiedy to zagubiona kobieta pragnie zwrotu spadku, który należy jej się po zmarłym mężu, a w zamian zostaje żoną przystojnego i pełnego życia młodego króla z rodu Yorków, Edwarda IV. Królowa, która przez wielu uznana została za zdrajczynię i którą wielu "doradców" króla pragnęło usunąć. Jednocześnie początek rodzinnych zawirowań, które w efekcie miały w dużym stopniu zaważyć na szali zwycięstwa w konflikcie, w którym pogrążeni byli przedstawiciele nowej i starej władzy.

                Znacie te tytuły? A może w swojej "topce" książek tej autorki posiadacie inne niż ja? Zdaję sobie sprawę, że Philippa Gregory ma jeszcze mnóstwo niesamowitych książek, których nie miałam okazję poznać, ale... wszystko przede mną. 

~Monika Majorke
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Przeczytałam wszystkie :) CZeść z biblioteki, a kilka mam swoich
    Do tych najlepszych dołożyłabym jeszcze "Dwie królowe" i "Kochanek dziewicy"

    OdpowiedzUsuń