"Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje"

Bardzo rzadko mam okazję sięgać po książki popularnonaukowe, przeczytałam dotychczas dwie czy trzy. Wspominam je bardzo dobrze, dlatego z chęcią podjęłam się recenzji "Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje".

Na sam początek chciałabym napisać wam parę słów na temat autora książki. W końcu, gdy mówimy o badaniach naukowych czy nowych odkryciach, dobrze byłoby znać ludzi, którzy tego dokonali. Carlo Rovelli pochodzi z Włoszech i zajmuje się przede wszystkim fizyką teoretyczną i na tym polu jest znany jako jeden z twórców pętli grawitacji kwantowej, i to o tym zjawisku opowiada nam w swojej książce. Interesuje się także historią i filozofią nauki, jest autorem kilku nagradzanych publikacji popularyzujących fizykę i naukę jako taką. Obecnie jest dyrektorem zespołu badającego grawitację kwantową w Centrum Fizyki Teoretycznej na Universite d'Aix - Marseille. Jest także członkiem Międzynarodowej Akademii Filozofii Nauki.

"Napisałem tę książkę po to, aby pokazać, co w tej przygodzie jest dla mnie cudowne. Miałem na myśli konkretnego czytelnika. Jest to ktoś, kto ma małe (albo zgoła żadne) pojęcie o fizyce współczesnej, lecz jest ciekaw nie tylko tego, co już wiemy o świecie, ale także tego, czego nie rozumiemy - i gdzie tego szukamy. Napisałem ją, aby przekazać zapierające dech w piersiach piękno rzeczywistości oglądanej z tej właśnie perspektywy."

Do wszystkich, którzy wzdrygnęli się, kiedy zdali sobie sprawę, że weszli w recenzję książki dotyczącej fizyki - nie uciekajcie! Długie wzory i skomplikowane definicje, to na szczęście nie ta bajka. Od pierwszych stron widać, że autor jest prawdziwym pasjonatem i chciałby się podzielić swoją pasją z jak największym gronem ludzi. Dlatego też, o badaniach nad grawitacją kwantową pisze bardzo jasno i obrazowo, tak, aby każdy bez problemu zrozumiał owe zagadnienie. I wierzcie mi, udało mu się to. Ja sama asem z fizyki nie jestem, a czerpałam ogromną przyjemność z lektury.

Swój wywód autor zaczyna od korzeni nauki, które odnajdujemy w starożytności. W pierwszym rozdziale poznajemy sposób postrzegania świata przez Greków oraz ich wkład w rozwój nauki, do czego w szczególności przyczynił się Demokryt - m.in. jako pierwszy zauważył, że cały świat składa się z "mniejszych cząstek", które obecnie znamy jako atomy. Trochę zaczepiamy tutaj o tematy z pogranicza nauki i filozofii, ale i one są przedstawione w całkiem ciekawy sposób, pokazując sposób myślenia pierwszych uczonych. To swoiste wprowadzenie do tematy pętlowej grawitacji kwantowej, ale bardzo dobrze komponuje się z resztą - autor wprowadza nas małymi kroczkami, zamiast zarzucić wiedzą, dzięki czemu przekaz jest naprawdę zrozumiały. Następnie przechodzimy do Newtona, Faraday'a i Maxwella.  Druga część skupia się na głównie na dwóch najpopularniejszych współcześnie teoriach - względności oraz mechanice kwantowej, które stanowią obecnie podstawy teorii grawitacji kwantowej.

Źródło

Tym, co osobiście uznaję za ogromny plus, oprócz płynnego sposobu przekazu informacji przez autora, jest zamieszczenie mnóstwa ilustracji i grafik, które pomagają wyobrazić sobie pewne zjawiska, głównie w drugiej części książki, gdzie przechodzimy do tej "poważnej" fizyki. To zdecydowane ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które kojarzą jedynie podstawy mechaniki kwantowej.

"Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje" jest świetną książką popularnonaukową, która w jasny i ciekawy sposób ukazuje aktualny stan wiedzy na temat zjawiska grawitacji kwantowej. Szczerze zachęcam do sięgnięcia po nią - w szczególności, jeżeli nie mieliście dotychczas styczności z tego typu literaturą, a chcielibyście spróbować w niej swoich sił. To pozycja idealna na taką okazję. Oczywiście, pewne podstawy wiedzy trzeba posiadać, ale raczej nikt, kto uważa fizykę za czarną magię, nie będzie zbyt chętny do sięgnięcia po tego typu literaturę - resztę ponownie zachęcam, bo warto!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję księgarni dadada.pl

Weronika Plichta
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz