"Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem" - Yvette Żółtowska – Darska

Nie jestem fanką piłki nożnej, nie orientuję się jakie kluby istnieją w Polsce czy na świecie. Znam z nazwiska kilku zawodników, ale głównie dzięki mediom albo znajomym. Oglądanie meczów nie sprawia mi większej przyjemności i raczej tego nie robię. Więc dlaczego przeczytałam ,,Szczęsnego"? Bo po prostu uwielbiam biografie i trudno mi przejść obok jakiejś obojętnie. Wojtek Szczęsny jest jednym z piłkarzy, których kojarzę, więc przynajmniej wiedziałam, o kim będę czytać. Musze przyznać, że kiedyś nie miałam zielonego pojęcia o tej dziedzinie sportu, nie kojarzyłam żadnego nazwiska, ale w pewnym momencie, na swojej drodze spotkałam moją przyjaciółkę - wielka fankę piłki nożnej i to dzięki niej i po części dla niej, postanowiłam zapoznać się z tą pozycją.

,,Szczęsny" to przepiękna biografia jednego z sławniejszych polskich piłkarzy. Możemy dowiedzieć się z niej o tym jak wyglądało dzieciństwo Wojtka, jak to się stało, że zaczął grać w piłkę i ile pracy oraz musiał włożyć w to, aby stać się najlepszym. Wojtek od samego początku wiedział, czego chce i już jako młody chłopiec zdecydował się na przeprowadzkę do innego państwa, gdzie musiał się usamodzielnić i żyć wśród obcych ludzi, ale to właśnie w tym momencie dostał szanse na światową karierę.  Nie ukrywa również,  że miał swoje wzloty i upadki, więc przekonujemy się, że życie sławnego piłkarza to nie tylko pieniądze, prestiż, imprezy i łatwe życie. 

Książka już od samego początku zachwyca, przede wszystkim dzięki przepięknej szacie graficznej. Dawno nie widziałam tak dopracowanej w każdym calu biografii. W tym miejscu warto wspomnieć, że jest ona skierowana głównie dla młodych czytelników, a przynajmniej była tworzona z myślą o nich. Jednak starsza osoba również znajdzie coś dla siebie i z pewnością będzie zadowolona.

Nie ukrywam, że całość jest napisana bardzo prostym językiem, bo jednak jest kierowana do młodszych osób i ma ich zachęcić do przeczytania, a nie zniechęcić. Rozdziały są krótkie, ale treściwe i nie ma w nich zbędnego filozofowania, barwnych metafor oraz porównań, są tylko i wyłącznie konkrety. Jest też dużo zabawnych historii, ale znajdzie się również kilka smutniejszych.

,,Niektóre historie zaczynają się dobrze i kończą się dobrze. Niektóre zaczynają się źle i kończą się źle. Jeszcze inne zaczynają się źle i kończą dobrze. Nigdy też nie należy zapominać, że w każdej historii, która dzieje się w naszym życiu, jest element magii, choć czasem pewnie trudno nam w to uwierzyć.

Książka jest również zaopatrzona w bardzo dużo zdjęć Wojtka, jego brata, rodziny czy takich, które obrazują najważniejsze momenty jego życia oraz kariery. Wszystkie są podpisane, więc wiemy, gdzie i kiedy zostały zrobione. Na wielu z nich mogą znajdować się nieznane nam postacie, ale one również zostały nam przedstawione. Na stronach z fotografiami znajduje się dużo ciekawostek, które są naprawdę interesujące i muszę przyznać, że ja byłam wielokrotnie zaskoczona.


Po kilkunastu stronach z zdjęciami, znajdują się odrobinę dłuższe rozdziały, które są ubarwione subtelnymi grafikami. Możemy dowiedzieć się z nich o losach Wojtka i jego kariery. Jednak jest również kilka fragmentów o jego rodzinie, bo to istotna sprawa, w końcu każdy młody człowiek potrzebuje wsparcia i akceptacji, aby móc spełniać marzenia.

Całość została podzielona na tematyczne rozdziały, a autorka zachowała chronologię wydarzeń. Dzięki temu wszystko jest bardzo przejrzyste i nie ma możliwości, aby się zagubić. Lubię jak mogę czytać i nie muszę zatrzymywać się co dziesięć stron, aby pookładać sobie w głowie wszystkie informacje.

Biografia Wojtka Szczęsnego może stanowić naprawdę świetny prezent dla młodego fana piłki nożnej. Jest ciekawie napisana, bardzo przystępnie, zawiera same istotne informacje oraz dużo zdjęć. Na dodatek jej cena jest naprawdę niska i aż się zdziwiłam, gdy to zobaczyłam. Stworzenie takiej książki wymaga sporo pracy grafika, ale także autorka musiała włożyć w to dużo czasu i wysiłku.

Z czystym sercem mogę polecić biografię Wojtka Szczęsnego wszystkim, którzy są jego fanami, interesują się piłkarzami albo po prostu lubią poznawać ciekawostki z życia sławnych ludzi. Książka ta z pewnością jest dobrą pozycją dla młodych ludzi, a liczne zdjęcia oraz grafiki, tylko zachęcają do przeczytania. Znajdziemy w niej dużo informacji, które są przekazane w bardzo przystępny sposób, w krótkich rozdziałach, dzięki czemu na pewno nie znudzą czytelnika.

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Burda Książki


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. są to książki bardzo chętnie czytane przez chłopców w szkole podstawowej. Mnie piłka nożna również mało interesuje, i raczej po taką literaturę sięgać nie będę, ale warto znać takie książki, by właśnie zachęcić chłopaków do książek, bo to oni często uważają, że książki są nudne i nie mają nic do zaoferowania.
    zaczytanamona.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń