"ABC 3 gotowania" - Marieta Marecka„ABC gotowania 3” to już trzecia książka Mariety Mareckiej, którą wiele osób zainteresowanych gotowaniem może kojarzyć z programu telewizyjnego Kuchnia+. W dziele kucharki znajdziecie wiele pysznych przepisów na zupy, przekąski, sałatki, dania główne czy desery.  Do tego wszystkie potrawy możecie obejrzeć na fotografiach Anety Flis. Przeglądając tę książkę, można zgłodnieć!

„ABC gotowania 3” podzielone jest na kilka części. Pierwsza zatytułowana jest „Organizacja pracy, czyli jak przetrwać w kuchni”. W niej dowiecie się jak wszystko zaplanować, by w jednej chwili jedno nie kipiało, drugie nie paliło się, a trzecie nie rozsypywało po całym pomieszczeniu. Poznacie także znaczenie wyrażenia „mise en place”, dowiecie się, jak zaplanować pracę oraz co może wam ją ułatwić. Kolejna część to „Sztuczki magiczne, czyli jak ułatwić sobie pracę w kuchni”. Znajdziecie tu mnóstwo trików, które naprawdę mogą Wam pomóc zapanować nad swoimi kulinarnymi wyczynami. Dowiecie się na przykład, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki lub łatwo obrać orzecha laskowego. Reszta książki poświęcona została w całości przepisom. Tutaj też jest podział na: zupy, przekąski, dania główne, dodatki do dań, desery oraz koktajle. Wszystko więc jest ładnie posegregowane i nie ma problemu w szukaniu konkretnych przepisów dzięki przejrzystemu spisowi treści oraz wstążeczce przyczepionej do grzbiety publikacji.

 Danemu przepisowi poświęcone zostały średnio dwie strony. Na pierwszej znajduje się wielka fotografia gotowego dania, natomiast na drugiej jest już gotowy przepis. Na samej górze, obok nazwy potrawy znajduje się każdorazowo informacja dotycząca ilości porcji, przewidywalnego czasu wykonywania całości oraz stopień trudności charakterystyczny dla konkretnego przepisu. Pod spodem mamy szary pasek zawierający podpisane ilustracje informujące nas, jakich składników będziemy potrzebować i w jakiej ilości. Dalej znajduje się krótki opis potrawy, zawierający wskazówki, co do jej wykonania lub informujący, z czym najlepiej ją podać. Niżej autorka opisała krok po kroku, jak przygotować dany posiłek. Do każdego etapu zostały także dołączone zdjęcia, dzięki czemu możemy porównać swoje dzieła, z tymi autorki. Na końcu znajdziemy garść informacji o tym, jak przechowywać potrawę oraz kilka wzmianek o osobistych preferencjach pani Mareckiej.
W książce znajdziemy wiele bardzo prostych przepisów na co dzień, dowiemy się, jak w łatwy sposób zrobić coś, czego nazwa brzmi niczym wyjęta z menu ekskluzywnej restauracji, a także poznamy wiele smacznych i bardziej wyszukanych potraw. Wszystko jest bardzo dobrze uporządkowane i przejrzyste, dzięki czemu bez problemu odnajdziemy się w tym, o czym pisze autorka. Myślę, że jest to coś zarówno dla tych początkujących, jak i tych zaprawionych w kulinarnych bojach.
Sądzę, że fani pani Mariety Mareckiej nie pożałują nabycia jej nowej książki. Wszyscy pozostali mają szansę poznać kuchnię wspomnianej pani i być może dzięki niej w końcu polubić gotowanie.Polecam serdecznie!

OCENA: 9/10


Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Egmont

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz