"Adaś Mickiewicz: Łobuz i mistrz" - Jakub Skworz


Źródło
     Postać Adama Mickiewicza w dzisiejszych czasach jest różnie postrzegana. Jedni go nienawidzą (głównie uczniowie), a drudzy kochają, choć nie trzeba go nikomu przedstawiać, gdyż każdy wie, kim był. Niestety jego imię i nazwisko zazwyczaj kojarzy się z przykrym, szkolnym obowiązkiem, co dodatkowo wzmaga niechęć do jego osoby. Nie wszyscy muszą też lubić poezję, a już tym bardziej napisaną dość trudnym językiem, jakim posługiwał się Mickiewicz. Można nie lubić "Pana Tadeusza", nie rozumieć "Dziadów", ale bez wątpienia są to wybitne dzieła, które trzeba szanować. Nie będę ukrywać, że sama należę do grona osób ubóstwiających jego twórczość, dlatego też sięgnęłam po tę książkę. Niemniej jednak, osoby zbytnio nieprzepadające za tym poetą, po przeczytaniu tej książki, (być może!) zmienią zdanie. Od razu zaznaczę, że nie jest to zwyczajna książka biograficzna. Uwierzcie lub nie, ale Adam był kiedyś niezłym urwisem. Zapraszam na przygodę śladami Adasia Mickiewicza :) 
                                                   "Schody prowadzące na poddasze
   skrzypiały przy każdym kroku.
- przecież dziadek zabronił nam
 wchodzić do gabinetu - wyszeptała Ola
  - właśnie dlatego chcę się tam dostać - odparł Eryk"
     Ola i Eryk są rodzeństwem i jak na dzieci przystało, są ciekawi dosłownie wszystkiego. Mimo zakazu dziadka, udają się do jego gabinetu, gdzie znajduje się mnóstwo książek. Jeszcze nie wiedzą, że to nie są zwykłe książki, ale WCIĄGAJĄCE książki! I w ten oto sposób zostają porwani przez książkę o Adamie Mickiewiczu. Dziadek oprowadza ich po rozdziałach życia Adama, opowiadając jego historię. 


     Poznajemy go już jako małego chłopca, który cudem uniknął śmierci, wypadając z okna. Cała historia napisana jest chronologicznie, bez zbędnych dat i nużących opisów. Dowiadujemy się o życiu jakie wiódł, kilku romansach, przykrych wydarzeniach i niezapomnianych chwilach. Wątki historyczne przeplatają się z przygodami rodzeństwa i dziadka, tworząc przy tym magiczną aurę. Wydarzenia przedstawione w książce są jak najbardziej realne i autentyczne, a czytając ją, mamy wrażenie, że jest istną fikcją. 

    Jakub Skworz zabiera nas w podróż do niezwykłego świata, gdzie niemożliwe nie istnieje.Wyobrażacie sobie, że jednego dnia znajdujecie się na mroźnej Syberii, a następnie na Krymie, gdzie otacza nas piękna i egzotyczna przyroda? Albo co lepsze - siedzicie w szafie Mickiewicza i podglądacie go, gdy właśnie pisze jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł? Taką możliwość mieli bohaterowie książki Skworza, czego z całego serca im zazdroszczę!

    Książka ta w szczególności nadaje się dla młodych czytelników, którzy nie poznali jeszcze dzieł tego wybitnego poety. Pozwoli to im spojrzeń na niego przychylniejszym okiem. Spora część młodzieży, która nocami musi czytać jego dzieła, uważa zapewne Adasia za sadystę i gdyby żył, z chęcią by go zamordowali. Bardzo żałuję, że nie mogli wcześniej przeczytać tej książki, która z pewnością sprawiłaby, że zmieniliby zdanie. Adam Mickiewicz bez wątpienia był człowiekiem wielu talentów. Oprócz bycia polskim wieszczem, był także tłumaczem, nauczycielem, publicystą, działaczem politycznym i co najważniejsze - wielkim patriotą. 

    Okładka książki jest bardzo zmysłowa i egzotyczna, podobnie jak rysunki, które przeplatają się z treścią. W bardzo pomysłowy sposób został napisany spis treści, który wygląda jak zwariowany kalendarz, dzięki któremu wiemy, w jakim miejscu znajdował się Mickiewicz w danym rozdziale. 

    Jedyne czego mi zabrakło w tej książce, to samego Mickiewicza. Sięgając po tę pozycję, liczyłam, że będzie ona zabawną biografią poety, aczkolwiek się zbytnio nie zawiodłam. Dowiemy się w niej wystarczająco dużo faktów o jego życiu, lecz mi - zagorzałemu fanowi - troszkę ich zabrakło, choć to tylko szczegół.
   
    Książki jest naprawdę warta uwagi. Przedstawia ciekawe dzieje nikogo innego, jak Adama Mickiewicza, który pomimo bycia (dla  co niektórych) "nudnym pisarzem", wiódł intrygujące życie. Mam nadzieję, że Jakub Skworz napisze więcej podobnych biografii o innych wielkich Polakach. Oby więcej takich książek, napisanych w tak nowatorski sposób!

Ocena: 7/10
Za przeczytanie książki dziękuję wydawnictwu - ZYSK I S-KA


Paulina Mocka


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Zwięźle i na temat, crème de la crème istoty recenzji. Inni recenzenci mogliby się od Pani uczyć! Książka na pewno warta przeczytania, intrygująca szczególnie dla wielbicieli twórczości naszego narodowego wieszcza. Myślę, iż po takiej recenzji, po tę pozycję sięgnęliby nawet miłośnicy Słowackiego!

    OdpowiedzUsuń