"Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści"- Michael Bird

Od dziecka uwielbiam historię sztuki. Kiedyś spędzałam namiętne godziny na nauce o technikach malarskich, stylach w architekturze czy różnych przemianach w sztuce. Wiele książek zgłębiających tę tajemną wiedzę zawiera w sobie nudne, szare ilustrację i ogrom tekstu. Myślę,że to nie zachęca młodszych czytelników do lektury. Co więcej może wydać się nudne. Sama pamiętam,że jako dziecko szukałam książek z pięknymi obrazkami, które pozwolą mi zobaczyć jak wyglądają te wszystkie dzieła. Na moje nieszczęście takie książki zaczęły pojawiać się znacznie później, a ta jest jedną z tych, które sama chciałam mieć.


To Michael Bird rozwiązał ten problem w niezwykle artystyczny sposób! Jego Historia sztuki dla dzieci już samą okładką zachęca do przeczytania. Użycie motywu najbardziej znanego obrazu van Gogha sprawia,że obok pozycji nie można przejść obojętnie. Książka w bardzo prosty sposób opowiada o tym co działo się w sztuce na przestrzeni wieków. Dzieli się na kilka rozdziałów. Możemy w niej znaleźć informacje o sztuce ludzi pierwotnych, sztuce sakralnej, filozofii czy notki o artystach.

Ile razy będąc na zagranicznej wycieczce zastanawialiście się jak powstawał dany budynek lub jak długo malowano dany obraz? Co tak naprawdę kierowało artystą, gdy tworzył swoje dzieło?
Narracja prowadzona jest w formie opowieści, która zaciekawi nawet starszych czytelników. Podczas lektury długo miałam wrażenie,że słucham opowieści bardzo zaangażowanego w to przewodnika.Z książki można dowiedzieć się naprawdę wiele. Autor nie skupiał się jedynie na suchych faktach w tok informacji wplątał ciekawe anegdotki z życia artystów. Co jeszcze bardziej angażuje czytelnika. 


Myślę,że niewiele można jeszcze powiedzieć o książce i nie zdradzić szczegółów. Jednak na komentarz zdecydowanie zasługuje oprawa graficzna. Fantastyczne, przyciągające wzrok ilustracje Kate Evans niezaprzeczalnie można nazwać formą sztuki. Oglądanie ich sprawia wielką przyjemność i z pewnością umilą czytanie każdemu, kto zdecyduje się sięgnąć po tę pozycję.Od siebie mogę dodać,że "Gwieździsta noc Vincenta..." będzie doskonałym prezentem z okazji zbliżających się świąt dla każdego czytelnika niezależnie od wieku!


MOJA OCENA 10/10

Za możliwość zapoznania się z tytułem dziękuję 


Dominika Burnagiel

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Ciekawa książką, która na pewno spodoba się młodszym czytelników. Sama też chętnie bym ją przeczytała. ;)

    OdpowiedzUsuń