"Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki" - Sylwia Chutnik

Bohaterki tej książki wiele razy były pytane o uprawianie sportu przez modę, która ogarnęła teraz internet. One chyba też zauważyły, że w pewnym momencie coraz więcej ludzi podejmuję decyzję o rozpoczęciu zdrowego stylu życia i nie zawsze robią to tylko dla siebie, bo często zależy im na lajkach i fejmie. Jednak czy jest w tym coś złego? Ważne, że coraz więcej ludzi chcę się ruszać, być zdrowszym i jeśli przy okazji zrobią sobie kilka zdjęć, to raczej nie powinno nas interesować i wzbudzać lawiny komentarzy, głównie negatywnych. Czasem zwykła pasja, spontaniczne zainteresowanie, może przerodzić się w coś poważniejszego i zostać sposobem na życie.

Sylwia Chutnik interesuje się historiami kobiet oraz sportami walki. Jej książka ma kilka bohaterek, wojowniczek, które opowiadają swoje historie. Czytamy o Iwonie Guzowskiej, Agnieszce Rylik, Gabrieli Kuzawińskiej, Sylwii Kusiak, Agnieszce Niedźwiedź, Iwonie Działa – Ćwiek, Sylwii Zaczkiweicz, Ewie Brodnickiej, Joannie Jędrzejczyk, Hannie Gujwan, Jolancie Żełobowskiej, Jolancie Wasilewskiej i Joannie Piotrkowskiej. Ich opowieści są niezwykle inspirujące, bo poza wzlotami, są w nich również upadki. 

Uwielbiam książki tego typu, ponieważ mogę dowiedzieć się z nich naprawdę wielu mądrych rzeczy, bo ich bohaterowie przeważnie są naznaczeni doświadczeniem życiowym. Tym razem miałam okazję zapoznać się z zawodniczkami sportów walki. Nie orientuję się zbytnio w temacie, czasem tylko oglądnę kilka walk w telewizji i znałam może trzy lub cztery kobiety, z którymi rozmawiała Sylwia Chutnik.

Podobała mi się forma tej książki, ponieważ na początku każdego rozdziału, autorka przedstawiała bohaterkę, której wypowiedzi mogliśmy później czytać.  Dzięki temu miałam pojęcie o jej osiągnięciach czy chociażby stylu, w którym walczy. Sylwia Chutnik zadawała pytania, a one po prostu na nie odpowiadały. Każda z nich ma inne doświadczenia, podejście do swojego zajęcia, ambicje i zasady. Co ciekawe, niezmiernie rzadko była mowa o życiu prywatnym, jeśli już to w kontekście do historii o rozpoczęciu treningów lub wpływie kariery zawodowej na rodzinę. Cieszę się, że jednak ta książka była konkretna, a rozmowy dość krótkie, ale rzeczowe i odnoszące się do jednego tematu.


,,Upadnij siedem razy, a powstań osiem. – Sylwia Zaczkiewicz”

Myślę, że możemy naprawdę wiele nauczyć się od tych wszystkich kobiet. Każda z nich musi codziennie walczyć z własnymi słabościami, zmęczeniem czy psychiką. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że aby cokolwiek osiągnąć w tym sporcie, trzeba poświęcić wiele czasu na treningi, które z pewnością nie są godzinnym waleniem w worek, z przerwami na zdjęcie w lustrze. Na dodatek muszą one walczyć ze stereotypami i dyskryminacją kobiet w tym sporcie. Niestety nadal są osoby, którym nie do końca odpowiada rola kobiety wojowniczki. Na szczęście zmiany w tej kwestii już zachodzą, powolne, ale jednak świat ogarnia fala równouprawnienia. 

Do gustu na pewno przypadły mi w ogóle pytania autorki, ponieważ zachęcały one do głębszej refleksji oraz dłuższego rozważenia problemu. Przeważnie dotyczyły w dużym stopniu emocji towarzyszących osobie, która wykonuje tak ciężki zawód. Wszystkie bohaterki wypowiadały się wyczerpująco, ale każda z nich była inna. Mimo wszystko można dostrzec pewne wspólne cechy i rzeczy które je łączą (oczywiście poza tymi samymi zainteresowaniami).

Na samym końcu książki znajduje się słowniczek, w którym znajduje się kilka skrótów oraz nazw użytych w niektórych rozdziałach. Dla mnie to było wielkie ułatwienie, ponieważ nie orientuję się w tych wszystkich organizacjach, sztukach walki i innych takich. Dzięki temu miałam pojęcie o czym czytam i zrozumiałam, że świat sportów walki jest naprawdę wielki, a KSW to nie jedyne show organizujące tego typu wydarzenia.

Myślę, że ta książka to świetna dawka informacji na temat kobiet, które postanowiły zająć się sportami walki. Całość jest na pewno rzetelna, ponieważ to same wojowniczki opowiadają o swoich karierach, przeżyciach oraz emocjach. Możemy się również dowiedzieć trochę o sprawach organizacyjnych czy stylach walki. Polecam szczególnie tym osobom, które interesują się tą tematyką, ale inni również mogą znaleźć w tej pozycji coś dla siebie.


Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu W.A.B.Patrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: