"Kochaj" - Regina Brett

O książkach Reginy Brett słyszał chyba każdy, nawet jeżeli nie do końca wie, o co w nich chodzi, ani jakie tematy poruszają. Autorka ma dotychczas na swoim koncie pięć pozycji, które zbierają prawie same pozytywne opinie. Osobiście miałam okazję przeczytać jedynie "Bóg nigdy nie mruga" oraz "Jesteś cudem", i byłam naprawdę zachwycona lekturą. "Kochaj", czyli 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół, okazało się równie fantastyczne.

Ci, którzy nigdy nie wylądowali na bocznym torze życia, twierdzą, że można się z tego otrząsnąć. Mówią, że przeszłość jest już za nami. Ale to nieprawda - przeszłość jest w nas. Uczyniła nas tym, kim jesteśmy dziś. Ukształtowała i przeniknęła wszystkie komórki i tkanki naszego organizmu. Istnieje w każdym pociągnięciu pędzla na twoim obrazie samego siebie. Przeszłość to część arcydzieła, którym jesteś pod warstwami opinii innych ludzi i własnych ocen. Warstwy te skrywają wytrzymałe, oryginalne i piękne płótno, ukazujące wielką, wspaniałą prawdę ludzkiego istnienia, o której zapomniało tak wielu z nas:
Rodzimy się  godni miłości.

Autorce trzeba przyznać, że pisze swoje felietony szczerze i bardzo odważnie. Nie boi się wracać do trudnych chwil, które przeżyła i dzielić się nimi z czytelnikami. Ukazuje w ten sposób, że sama doświadczyła licznych problemów, ale udało jej się z nimi uporać i tego samego chce dla każdego czytelnika. Całkowicie otwiera się na odbiorców, przez co intensywniej odbieramy opowiedziane przez nią historie. W 50 lekcjach przekazuje nam, jak zmienić swoje życie na lepsze, pełne szczerej i prawdziwej miłości. Nie egoistycznego czy złudnego uczucia, ale prawdziwego pokochania samego siebie i innych wokół. Porusza temat relacji z rodziną i bliskimi, przyjaciółmi, Bogiem, mówi nawet o naszym stosunku do całkiem obcych ludzi. I zdecydowanie nie zachęca w tym do postrzegania świata jedynie w kolorowych barwach. Sekret tkwi w tym, aby obdarzyć kogoś miłością pomimo wszelkich trudności, wad i problemów.

Osobiście, gdybym miała porównać "Kochaj" z pozostałym, znanym mi dorobkiem Brett, postawiłabym ją na drugim miejscu. Mimo wszystko "Bóg nigdy nie mruga" pozostanie moim ulubionym zbiorem felietonów tej autorki - zapewne dlatego, że to od tej książki zaczęłam. Jednak "Kochaj" również jest wspaniałą lekturą odpowiednią dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy problemy z jakimi się boryka. To historie uniwersalne i dające się interpretować na różny sposób. Każdy powinien odnaleźć pewne odniesienie do jego własnych problemów życiowych, nawet jeżeli autorka nie podaje nam wprost sposobu na ich rozwiązanie.

Niezależnie od tego, co ci się przytrafiło, nie świadczy to w żaden sposób o tobie. Potworne przeżycie nie czyni cię potworem. To, co się wydarzyło, mogło być obrzydliwe i złe, ale ty taki nie jesteś. Jesteś niewinny.

Warto zwrócić uwagę na sposób pisania autorki. Regina Brett porusza tematy niewątpliwie trudne, o których nie jest łatwo pisać otwarcie. Często towarzyszą im dość wyświechtane, poetyckie frazesy, mające nadać całości bardziej podniosły wydźwięk. Tutaj autorka raczej unika tego typu zabiegów, pisze prosto i z serca, przez co te opowieści odbieramy w wyjątkowy i bardzo osobisty sposób. Podoba mi się również, że często odnosi się do wypowiedzi czy utworów innych ludzi, które ona sama odbiera w wyjątkowy sposób. Dzięki temu książka jest nie tylko ciekawsza, ale my również otrzymujemy ogromne źródło inspiracji.

Żródło

Szczerze polecam sięgnąć po tę pozycję, oraz inne książki z dotychczasowego dorobku autorki, nawet jeżeli sądzicie, że nie potrzebujecie tego typu porad. Po prostu felietony Brett są na naprawdę wysokim poziomie i warto się z nimi zapoznać. A kto wie, może okaże się, że jedna z jej myśli trafiła do was akurat wtedy, gdy tego najbardziej potrzebowaliście?

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję wydawnictwu Insignis

Weronika Plichta
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

3 komentarze:

  1. Często jej książki rzucają mi się w oczy :) jak widać warto

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznaję, że nie znam autorki. Nie czytuję felietonów. Może czas to zmienić:)

    OdpowiedzUsuń