"Niepowszedni. Obława" - Justyna Drzewicka„Niepowszedni. Obława” to trzeci tom epickiej trylogii naszej polskiej pisarki – Justyny Drzewickiej. Jest to kontynuacja przygód grupki nastolatków obdarzonych magicznymi mocami, które zamiast ułatwić, utrudniły im życie. Jak ostatnia część wypada na tle poprzednich? Czy i ona zachwyca? A może wręcz przeciwnie; jest niepotrzebnym przedłużeniem historii?

 Niepowszedni zaczynają mieć dość ciągłego uciekania. Po wydarzeniach rozgrywających się na dworze kniazi, dochodzą do wniosku, że jeżeli chcą wygrać z hersztem Okrutnych Złotników – Walesem – muszą w tej walce przejąć inicjatywę. Są pewni, że to jedyna szansa na odzyskanie wolności i życia bez ciągłego uciekania. Pełni obaw, lecz gotowi do bitwy z wrogiem, wyruszają do Łajdackiego Krańca. Wokół panuje sroga zima, przez co podróż wcale nie jest łatwa. Niemal zamarzają podczas przedzierania się przez step, a w wysokich górach wisi nad nimi widmo lawiny oraz spotkanie z drapieżnikami. Czy ich przyjaźń wystarczy, by pokonać przeciwności losu oraz wspólnego nieprzyjaciela? Co jeszcze czeka niepokonanych nastolatków na drodze do szczęścia? Ile będą musieli jeszcze znieść lub poświęcić?

„Na świecie są dwa typy ludzi: tacy, których strach może zgnieść jak garncarz glinę, i tacy, którzy czując trwogę, będą twardnieć, jak żelazo hartowane przez kowala. Wolnych od strachu nie ma nigdzie, wierz mi.”

 
Trzeci tom „Niepowszednich” jest utrzymany w tym samym klimacie, co dwa poprzednie. Zawiera mnóstwo przygód oraz niebezpieczeństw, które nasi bohaterowie muszą, pokonać. Jednak tym razem nastolatki porzucają rolę ofiar i uciekinierów, a zaczynają sami polować. Podoba mi się ta zmiana, szczególnie, że widać, iż postacie do niej dojrzały. Nie wygląda to tak, jakby dzieci porywały się z motyką na słońce. Wydarzenia z poprzednich tomów zahartowały Niepowszednich, sprawiły, że stali się dojrzalsi i znacznie wytrwalsi. Dzięki temu zyskali realną szansę na pokonanie Walesa, mimo że czasami nawet oni sami wątpią w słuszność swoich decyzji. Ucieczka jednak do nikąd nie prowadzi i cieszę się, że autorka w końcu postanowiła w pewnym sensie odwrócić role.

„- […] Bycie Niepowszednim jest darem, przyznaję, ale da się żyć bez niego. Większość ludzi radzi sobie bez żadnego wyjątkowego talentu.”

W dalszym ciągu mamy także dożo podróży. Szczerze mówiąc, powoli zaczęło mnie to nieco męczyć. Ciągłe przemieszczanie się bohaterów może naprawdę nużyć, jednak wynagradzają nam to bogate opisy krajobrazu, które niemal przenoszą nas do świata opisanego w książce. To pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zatracić się w lekturze. Jest też sporo akcji, co stanowi kolejny plus, dzięki któremu nie będziemy się nudzić, nawet pomimo motywu ciągłej wędrówki. Bohaterowie przeżywają wiele ciekawych przygód, które wymagają od nich odwagi oraz pomysłowości. Muszą zmierzyć się z siłami natury, dzikimi zwierzętami, a w końcu Walesem.

„Rozumieli, że jeśli nie wezmą spraw w swoje ręce i nie wyjdą złu naprzeciw, przyjdzie im tylko czekać w strachu na następną wizytę Welesa.”

Zakończenie książki, a tym samym całej trylogii, było raczej średnie. Niestety nie powaliło mnie na kolana, mimo że właśnie tego się po nim spodziewałam. Wydawało mi się strasznie nijakie i niezapadające długo w pamięci. Trochę się w związku z tym zawiodłam, szczególnie że koniec książki to moim zdaniem najważniejszy jej element.

„Niepowszedni. Obława” napisana jest na trochę niższym poziomie niż dwie poprzednie części. Spodziewałam się na koniec wielkiego „bum” i niestety nie doczekałam się. Niemniej ogólne wrażenie, jakie sprawiła na mnie ta trylogia, jest dobre i myślę, że spokojnie mogę ją Wam mimo wszystko polecić.

OCENA: 7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz