"Ostatnich gryzą psy" - NAVAL


[źródło]
Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych, sformowana 13 lipca 1990 w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów 30 marca 1990 w Bejrucie dwóch Polaków, w odwecie za pomoc polskiego rządu w emigracji Żydów z ZSRR do Izraela. JW GROM przygotowana jest do prowadzenia szerokiej gamy operacji specjalnych: działań ratunkowych, akcji bezpośrednich czy działań antyterrorystycznych. Pod względem przeznaczenia, JW GROM można porównać do najbardziej elitarnych sił specjalnych na świecie takich jak: Delta Force, SEALs, SAS czy izraelski Sayeret Matkal. *

W dzieciństwie, chyba nie było chłopca, który nie marzyłby o pracy jako policjant, strażak czy żołnierz. I chociaż życie większości zweryfikowało te plany, sentyment do wspomnień pozostał. W pewnym momencie swojego życia, nawet ja przechodziłam okres w którym marzyła mi się kariera wojskowego lekarza i udział w misjach na Dalekim Wschodzie. Wobec tego, gdy tylko zobaczyłam na półce w księgarni serię NAVAL zapragnęłam ją przeczytać i chociaż w pewnym sensie zrealizować dziecięce marzenie. I tak dziś, do waszych rąk oddaję recenzję pierwszej części serii, Ostatnich gryzą psy, którą recenzuję w współpracy z wydawnictwem Bellona.

Ostatnich gryzą psy, to spisane wspomnienia, jednego z byłych szturmowców GROMU – Navala, który opowiada jak rozpoczęła się jego przygoda z wojskiem oraz o tym, jak wygląda selekcja do tej elitarnej jednostki. Mężczyzna urodził się Raciborzu, gdzie zdobył zawód ślusarz-spawacz. Do wojska zgłosił się na ochotnika i tak przez sześć miesięcy wchodził z skład 1 pułku specjalnego w Lublińcu. Po ukończeniu kursu przyszedł czas na misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie, a następnie morderczą selekcję do elitarnej jednostki GROM. Jednak tydzień w bieszczadzkiej głuszy to dopiero początek na drodze do spełnienia marzeń o pracy operatora GROM.

Naval
Jest to książka, która z pewnością zachwyci wszystkich miłośników militariów i grup specjalnych. Mamy tu szczegółowy opis jednego z najbardziej wymagających i ekstremalnych szkoleń, z jakimi przyszło się spotkać zaprawionym w boju żołnierzom. Jednak wspomnienia Navala to coś więcej niż tylko szkolenia. To naprawdę motywująca historia, która pokazuje, że niemożliwe nie istnieje i przy odpowiedniej dawce zaangażowania i pracy, każdy może spełnić swoje marzenia. Nie zawsze jest łatwo, wielokrotnie trzeba zrobić krok w tył, by za moment posunąć się o dwa kroki naprzód. W całej powieści urzekła mnie właśnie ta autentyczność. Mężczyźnie nikt nic nie dał za darmo, każdy sukces okupiony był nadludzkim wysiłkiem i morzem wyrzeczeń. I jak to w życiu bywa, nie wszystko szło jak po maśle. Mimo pozytywnego ukończenia selekcji, Naval nie od razu dostał się do jednostki, jednak o tym jakie przeszkody zgotował mu los, przeczytacie już sami.

Od strony technicznej książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie. Napisana jest w postaci swojego rodzaju monologu, więc niejednokrotnie miałam wrażenie, że słucham wojskowych wspomnień starego przyjaciela. Miłym dodatkiem były pojawiające się co jakiś czas wojskowe fotografie, w prywatnych zasobów autora. Sprawiają one, że ten czarno biały obraz, który każdy czytelnik ma w głowie podczas lektury, nabiera kolorów i staje się bardziej autentyczny, co jak już wspominałam ogromnie sobie cenię.

Ostatnich gryzą psy to bardzo ciekawa książka, opowiadająca o życiu i karierze jednego z szturmowców GROM-u. Przyjemnie napisana, okraszona fotografiami zrobionymi podczas różnych misji czy szkoleń, to idealny prezent pod choinkę dla każdego czytelnika, który w dzieciństwie marzył o zostaniu zawodowym żołnierzem. Osobiście jestem zachwycona i już nie mogę się doczekać drugiego tomu serii, Przetrwać w Belize

Ocena 10/10

Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu BellonaAnna Pawłowska 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz