Tekst - Dmitry GlukhovskyZnalezione obrazy dla zapytania tekst dmitry"W wagonie metra mógł przyglądać się ludziom bez lęku, nawet tym siedzącym dokładnie naprzeciwko. W wagonie nikogo nie obchodził; wszyscy byli zatopieni w swoich telefonach. Farbowane baby pomalowanymi paznokciami, skośnoocy gastarbeiterzy dłońmi pełnymi odcisków, uczniowie paluszkami jak zapałki, wszyscy rozgrzebują coś w ekranach, wszyscy mają za tymi szybkami jakieś drugie prawdziwsze i ciekawsze życie. Kiedyś smartfony mieli tylko młodzi, ci co awansowali. A kiedy Ilja siedział zrobili i muslimski internet, i coś dla staruszków, i dla smarkaczy"


                                                                                                                      
                                                                                                                                                 Źródło


Głównym bohaterem, które mamy przyjemność poznać jest Ilja Goriunow. Po siedmiu latach odbywania kary w więzieniu nadchodzi czas aby je opuścić. Nasz bohater udaje się do swojego domu, niestety jak się dowiaduje, jego matka z którą miał okazje  rozmawiać wcześniej zmarła.
W dalszych etapach poznajemy nawiązania do przeszłości Ilji, dzięki czemu dowiadujemy się za co odbywał karę. Kto by się spodziewał że będzie mu dane  odwdzięczyć się oprawcy za popełniony karygodny czyn?  Jak myślicie jak zakończy się to spotkanie? 


W dzisiejszym świecie komórka to nasze drugie życie, niestety tak to trzeba określić. W komórkach zapisujemy nasze radosne, smutne chwile, notatki, filmy. Kto by się spodziewał, że kiedyś w telefonie będzie można znaleźć wszystko? - A gdyby tak ktoś zdobył część lub całość naszego przenośnego życia? Czy zastanawialiście się co by się stało? Jeśli jesteście ciekawi jakie konsekwencje może wyrządzić małe urządzenie, którego używamy na co dzień, to koniecznie musicie przeczytać "Tekst". Nurtujące was pytania, znikną. 
Sięgnąłem po tę książę z prostego powodu, nigdy nie czytałem powieści tego autora, jako że napisał on Metro 2033 postanowiłem sprawdzić jego pióro. Decyzja, którą podjąłem okazała się bardzo dobra. Z początku akcja rozkręca się powoli, jednak wszystko jest zaplanowane przez autora. Świat przedstawiony w książce, jest idealnie dopasowany do zawartości w książce, dzięki czemu mogłem przenieść się do zimnej i tajemniczej Rosji. Wykreowane postacie są świetnie zilustrowane, dzięki czemu świetnie komponują się z całą historią. Sam styl autora jest przyjemny, dlatego z lekkim tchem czyta się stronę za stroną. Zamysł jest bardzo prawdziwy i jak najbardziej odpowiedni dla teraźniejszego dwudziestego pierwszego wieku, dzięki czemu Dmitry Glukhovsky wysyła czytelnikowi ostrzeżenie w wersji papierowej, nie ryzykując wiadomości poprzez drogę elektroniczną, a dlaczego akurat w tej formie? Po przeczytaniu książki będziecie wiedzieć.
Osobiście spodziewałem się troszeczkę innej wizji, lecz czy w dobrych książkach nie chodzi o to, aby czytelnik został zaskoczony? Autor poprzez "Tekst" trafia do grona pisarzy, po których będę z chęcią sięgał w miarę możliwości. Polecam przeczytać bo warto!


Podobny obraz

"Myślisz, że pamiętasz swoją przeszłość, a w rzeczywistości pamiętasz zdjęcia, które i tak są zapisane w komórce"
                                                                                            Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki  bardzo dziękuje wydawnictwu:

           Adam Jakubowski 
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze nic tego autora. PO metro jakoś na razie nie sięgam, choć mam na półce, bo narzeczony czytał i mu się bardzo podobały. Ale zaintrygował mnie opis tej książki, i po tę chyba jednak sięgnę :)
  zaczytanamona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałem jak dotąd jedynie "Metro 2033" i mimo że mi się podobało, nie miałem ochoty sięgnąć po inne książki autora - sam nie wiem dlaczego. Widzę, że czas najwyższy to zmienić. :D

  Pozdrawiam jeżowo
  Nikodem z https://zaczytanejeze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń