"Złoczyńcy w uzdrowisku" - Zbiór opowiadań

Opowiadania popełnili: Patryk W. Młynek, Anna Bińkowska, Krzysztof Rejmer, Maciej Gardziejewski, Anna H. Cicha, Andrzej K. Janiszewski oraz Małgorzata Micherda

Dlaczego sięgnęłam po ten krótki zbiorek opowiadań? Co mnie natchnęło, by spędzić choć trochę czasu z nim? Chociażby to, że okazało się, że te dzieła brały w konkursie pod tym samym tytułem co i książka i że należą do tych najlepszych. Drugą kwestię, nie mniej ważną, stanowi fakt, że na okładce wyraźnie było wspomniane, że będą to historie z nutką grozy, czyli jednym słowem kryminały. Od parunastu lat do czytania tego gatunku nie trzeba mnie wcale zachęcać i tak było także i tym razem. Niektórzy jako wadę opowiadań podają to, że są one zbyt krótkie na to, aby akcja mogła się w 100% w nich rozwinąć i że nim się czytelnik wciągnie w czytanie to już dochodzi do końcowych zdań. Jednak ja czasem lubię właśnie krótką formę czytaną. Choć w kryminałach najfajniejsze jest właśnie stopniowe dochodzenie do tego, co się faktycznie stało, prowadzenie własnego śledztwa, tak czasem po prostu i zwyczajnie potrzebuję szybszego dotarcia do sedna sprawy. Co trzeba już teraz wyjaśnić, a co już na początku zasygnalizowano, tytuł tego zbiorku wziął się od tytułu konkursu na najlepsze opowiadanie. A czego one dotyczą? Otóż wydawać by się mogło, że idealnym miejscem na zbrodnię jest właśnie Otwock. To właśnie tu dochodzi każdego dnia do dość dziwnych i do tego kryminalnych wydarzeń, takich jak przemyt tytoniu czy też zemsty za okrutną zdradę. Do wyjaśnienia są także zagadki naszyjnika pewnej tajemniczej ciotki Rutki oraz zapinki, której pochodzenie datuje się aż na tysiące lat  wstecz. Wielu mieszkańców się tutaj wzbogaciło, ale znaczna ich część wszystko jednak utraciła. Fantazja tych ludzi nie zna granic. Jesteś gotowy, aby przemierzyć wraz z nimi uliczki tego urokliwego uzdrowiska? To komu w drogę, temu czas!


„W codziennym życiu nieustannie łączą się i rozdzielają nici jasne i ciemne, szlachetne i podłe, naiwne i wyszukane, wzniosłe i mroczne, niczym owe linie pola magnetycznego po wielokroć zgniecione w objęciach skał molibdenowych i żelasistych, pokruszonych wspólnym wysiłkiem tytanicznym ziemskiej tektoniki i solarnych protuberancji, a pomieszanie rzeczy owych sprawia, że nasza duchowa ewolucja bynajmniej nie kroczy po z góry wytyczonych, choćby i nieprostych liniach (…).”

Powiem szczerze, że wszystkie opowiadania, które znalazłam tutaj podobały mi się bardzo. Lekki styl pisania, przystępny język, co sprawiało, że te dzieła wręcz się pochłanioło. Najbardziej chyba przypadło mi do gustu te, które nosiło tytuł Srebrna zapinka autorstwa Anny Haliny Cichej. Od pierwszych słów do końcowych pokochałam treść, fabułę oraz wszystkich bohaterów, nie znalazłam tam nikogo do kogo mogłabym zapałać ogromną nienawiścią czy niechęcią. Czytałam je z zapartym tchem, pragnąc dowiedzieć się jak najszybciej, jak to wszystko się zakończy. Powiem szczerze, że takich konkursów powinno być o wiele więcej. Nie dość, że to szansa zaistnienia dla młodych i początkujących autorów, to za pośrednictwem tych opowiadań można wielu ludzi zachęcić do odwiedzenia konkretnego regionu Polski czy nawet całego świata.

„-Panno Felicjo, pani słucha – pani Kilianowiczowa pochyliła się nad najnowszym wydaniem „Kuriera Warszawskiego”. - „Wczoraj w nocy w Śródborowie, przy ulicy Narutowicza wybuchł pożar w domu murowanym, należącym do Towarzystwa Miłośników Śródborowa!”.
-W domu towarzystwa?! - Felicja przerwała zwijanie szpulki z fioletową wstążką i popatrzyła na swoją kierowniczkę. - Tam przecież mieli takie piękne zabytki! Och, jaka to musi być szkoda!”

Podsumowując, myślę, że warto sięgnąć po ten cieniutki, bo liczący sobie jedynie 165 stron, zbiór opowiadań i zagłębić się w kryminalną rzeczywistość Otwocka. Na końcu czytelnik znajdzie także kilka słów na temat samego konkursu i kto wie, może sam się skusi na udział w kolejnej jego edycji? ;)Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Oficynka
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz