„Elmer. Kolorowe Przygody” – David McKee

[źródło]
„Elmer. Kolorowe Przygody”to zbiór czterech zupełnie nowych opowiadań, których bohaterem jest
ulubieniec dzieci – słoń Elmer. Pierwsze z nich pod tytułem „Elmer i Super El” było poświęcone kwestii empatii i pomocy drugiej osobie. Moja trzyletnia córka najbardziej polubiła właśnie tę historię. Główny bohater spotkał latającego słonia, który rozerwał sobie ubranko. Elmer postanowił mu pomóc dotrzeć niepostrzeżenie do cioci Zeldy, która potrafi naprawić strój. Następna historia to „Elmer i wielki ptak”. Przyznaję, iż była to moja ulubiona część tego zbioru. W niej, podobnie jak w poprzedniej historyjce, istotna jest pomoc drugiej osobie, lecz ten temat został ujęty w kontekście solidarności i walki przeciwko wspólnemu prześladowcy. Pewnego dnia z dżungli, w której mieszka słoń w kratkę zniknęły wszystkie ptaki. Okazało się, że za ich tajemniczym zaginięciem stoi bardzo nieuprzejme ptaszysko. „Elmer i Słonięty Mikołaj” to trzecia opowieść i jak sama nazwa wskazuje dotyczy ona grudniowych świąt. Dodam tylko, że przedstawione w książce święto zostało nazwane jako „coroczna wizyta Słoniętego Mikołaja”, a więc jest ono pozbawione charakteru święta religijnego. Ostatnia propozycja to „Elmer i melodia” – prosta historyjka, która może sprowokować rozmowy na temat tego, czym jest kłamstwo w dobrej wierze. Wszyscy mieszkańcy dżungli śpiewali tę samą piosenkę. Dziwne? Jeszcze dziwniejsze jest to, że Elmer i reszta jego przyjaciół nie mogli przestać jej nucić. Jak pozbyli się tego problemu- o tym dowiesz się po lekturze książki.                Jak widać z powyższego zarysu tematyka opowiadań została potraktowana bardzo szeroko. Myślę, że każdy znajdzie tam swój ulubiony fragment. Były to historyjki jak zawsze proste, pełne humoru i pozytywnej atmosfery, jednakże nie stanowiące jedynie rozrywki. Ich lektura może prowadzić do głębszej refleksji i wciągającej rozmowy. Moja trzylatka rozumiała kontekst tych opowiadań, tak więc nawet tak małe dzieci nie powinny mieć problemu ze zrozumieniem tematu.

                Jedyne na co pragnę zwrócić szczególną uwagę to treść opowiadania „Elmer i Słonięty Mikołaj”. Przed przeczytaniem go dziecku warto zapoznać się z tą historią wcześniej i przemyśleć kwestię odpowiedzi na pytania, które mogą się zrodzić w główce młodego czytelnika, a które dotyczą kwestii istnienia św. Mikołaja. Zapewniam, że sama historia, nie neguje istnienia takiej postaci, a wręcz przeciwnie, prezentuje jego sylwetkę, tyle tylko że w wersji dla… słoni.W książce pojawiły się również nowe postaci takie jak potrafiący latać superbohater słoń Super El oraz wspomniany wyżej Słonięty Mikołaj – „słoniowy” odpowiednik św. Mikołaja. Co ciekawe, ta druga postać została przedstawiona z brodą, czapką i z saniami zaprzęgniętymi w renifery. Ponownie możemy poczytać o losach drugoplanowych bohaterów z wcześniej wydanych opowiadań, takich jak ciocia Zelda, Wilbur czy Róża.

Pod względem graficznym książka jak zwykle stoi na bardzo wysokim poziomie. Ilustracje są kolorowe, a przedstawione na nich postaci sprawiają niezwykle sympatyczne wrażenie. Mojej córce najbardziej spodobał się wizerunek złego ptaka, który prześladował małe ptaszki. Natomiast mnie spodobały się ilustracje przedstawiające słonie ubierające choinkę (proszę zwrócić uwagę na ozdoby choinkowe!), Elmera stojącego w jaskini, w którym schroniły się małe, niebieskie ptaszki oraz śpiewającego krokodyla. Wszystkie te rysunki są bardzo radosne i nawet widok złego ptaka został złagodzony poprzez dodanie kolorowego Elmera.


Myślę, że ta książka to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Elmera. Bardzo się cieszę, że zeszły rok obfitował w tyle publikacji z tej serii i trzymam kciuki za autora, David’a McKee, aby w tym przygotował nam również tak miłą niespodziankę.

Ocena 
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Papilon.
Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz