‘’Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” – Yvette Żółtowska – Darska

Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się książką o Wojtku Szczęsnym. Była naprawdę świetna, więc długo się nie zastanawiałam i postanowiłam podjąć się zrecenzowania biografii Roberta Lewandowskiego. Fanką piłki nożnej nie jestem, ale kto nie zna tego piłkarza? Chciałam go trochę lepiej poznać i przy okazji zobaczyć, jak długą drogę musiał przejść, aby osiągnąć sukces, bo spodziewałam się, że z pewnością musiał włożyć wiele pracy w swój rozwój.

Jego historia zaczęła się jak każda inna. Od marzeń. Dzięki ambicjom, wsparciu rodziców i talencie, osiągnął sukces, o którym zapewne marzy niejeden chłopiec. Jednak Robert od najmłodszych lat trenował, stawiał piłkę nożną na pierwszym miejscu i nie zniechęcał się po porażkach. Nic nie mogło stanąć mu na drodze, a los wiele razy płatał mu figle. Bywało tak, że klub piłkarski nie posiadał drużyny w jego przedziale wiekowym i musiał ćwiczyć ze starszymi od siebie albo po kontuzji nie został przedłużony z nim kontrakt. Jednak on się nie poddawał i dzięki ciężkiej pracy osiągnął sukces.

,,Wiedzcie, że to, co spotkało Roberta, to normalna rzecz.
Adaptacja w zupełnie nowym miejscu, w nowym zespole, kiedy nie zna się języka, kiedy nie ma się swojego domu i kiedy – w dodatku – trzeba pracować na pełnych obrotach ZAWSZE jest wyzwaniem.
Co zrobić w takich sytuacjach?
Trzeba sobie mocno powtarzać, że każdy cel jest do zdobycia dzięki własnej sile, pomocy przyjaciół i… szczęśliwym zbiegom okoliczności.”

Ta książka powstała z myślą o dzieciach, więc i tekst jest pisany adekwatnie do grupy wiekowej. Autorka używa bardzo prostego języka, stara się omijać trudniejsze wyrażenia oraz terminy, w razie potrzeby wyjaśnia bardziej fachowe słownictwo i całość jest naprawdę przystępna oraz zrozumiała. Przy zagranicznych nazwach przeważnie w nawiasie znajduje się polska wymowa, więc dzieci nie popełniają błędów i jednocześnie uczą się innych języków. 


Całość jest dopracowana graficznie i to po prostu cieszyło moje oko. Tak kolorowa książka na pewno przyciągnie uwagę wielu młodych czytelników i zatrzyma ich przy sobie przez długi czas. Jej podział jest podobny, jak w książce o Wojtku Szczęsnym. Znajdują się w niej tematyczne rozdziały, każdy z nich opowiada o innym etapie w życiu naszego bohatera. Do każdej części są kolorowe strony, na których znajdziemy masę zdjęć Roberta, jego rodziny, bliskich i osób, które odegrały ważną rolę w jego karierze. Wszystkie są opisane, więc wiemy w jakich okolicznościach zostały wykonane. Rozdziały są bardzo krótkie i zawierają najistotniejsze informacje, więc nie nudzą.

Na kolorowych stronach znajdziemy także kilka informacji na inne tematy niż kariera Roberta. Na przykład kilka słów o jakimś miejscu. Jednak są to tylko takie ciekawostki, nie jest ich dużo, a jednak młody czytelnik ma okazję poznać trochę świata.

,,Emocje – te radosne i te smutne – pojawiają się, kiedy jakieś zdarzenie ma na nas wpływ. Nasza reakcja mówi wtedy światu, co czujemy. Kiedy Robert miał na twarzy maskę, nikt nie mógł się domyślić, czy jest szczęśliwy, czy obojętny.
,,Pokaż swoje emocje, a ludzie będą cię lepiej rozumieć” – zdawał się mówić mu trener.
I miał rację.”

Książka jest świetnie skonstruowana i przemyślana. Zawiera dużo ciekawych informacji i pozwala poznać historię piłkarza, o którym mówi prawie cały świat. Wszystkie rzeczy są zebrane w jednym miejscu i bardzo przystępnie opisane. Autorka sama jest matką małego kibica, więc doskonale wie jak porozumiewać się z młodymi ludźmi. Warto dodać, że jest to nowe wydanie, uzupełnione o nowe fakty z życia, bo przecież Robert jest w szczycie formy i jego kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie.

,,Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” to biografia Roberta Lewandowskiego w pigułce. Jest ona idealną pozycją dla młodego fana piłki nożnej, ponieważ zawiera istotne informacje, jest napisana prostym językiem, więc jej czytanie nikomu nie przysporzy trudności. Liczne zdjęcia oraz cudowna szata graficzna, przyciągają wzrok i pozwalają lepiej poznać głównego bohatera. Nie opisuje ona tylko i wyłącznie dobrych chwil oraz sukcesów, a mówi także o porażkach czy trudnych momentach, nie idealizuje życia. Istotny faktem jest również to, że całość jest autoryzowana, więc nie ma w niej informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.  Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Burda Książki
Patrycja Bomba 
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Książka na pewno świetna, ale faceta nie trawię jako jego, nie jako piłkarza (tu mu oddam honor, bo jest naprawdę świetny, a piłkę nożną oglądam bardzo często, więc coś tam wiem ;) ) - nie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam raczej neutralne podejście do piłkarzy, bo nie interesuje mnie ta dyscyplina, więc mogłabym o każdym z nich czytać ;)

   Usuń