„Lisek i przyjaciele” – autor wierszy: Zbigniew Dmitroca, autor ilustracji: Antonella Abbatiello

[źródło]
         „Lisek i przyjaciele” to kolejna odsłona z serii Akademia Mądrego Dziecka. Po częściach (np. „Kto robi hu-hu”) raczej nie mających wątku fabularnego, autorzy przedstawili prostą historię małego liska, który wyrusza w świat, aby poznać krokodyla. Jest to klasyczna opowieść drogi, gdyż autorzy skupili się głównie na tym, iż w trakcie podróży młody bohater spotyka licznych przedstawicieli fauny, z którymi nawiązuje znajomość i dobrze się bawi. Te relacje są często dość nietypowe: lisek zaprzyjaźnia się z kameleonem, królikiem, motylem, nietoperzem, tukanami, słoniem, a nawet z lwem. Główny bohater z każdą z tych postaci bawi się inaczej, lecz wszystkie te zabawy sprawiają obojgu wielką przyjemność. Czy lisek spotka krokodyla? I jaką refleksję poweźmie w związku z tym czego doświadczył w trakcie swojej wyprawy?


                Mimo, iż fabuła książki nie jest bardzo rozbudowana to możliwości interpretacyjne morału płynącego z historii mogą być przeróżne. Osobiście interpretuję tę historię tak, że wszędzie możemy poznać kogoś z kim ciekawie spędzimy czas, więc powinniśmy być otwarci na różnych ludzi oraz na nowe znajomości. Z uwagi na to, że nie chcę opisywać finału opowiadania, powstrzymam się przed podrzuceniem kilku innych pomysłów w tej kwestii, jedynie tylko dodam, że w przypadku czytania młodszemu dziecku wystarczy się skupić na tym, co robi lisek wraz ze swoimi znajomymi; młody czytelnik z pewnością będzie miał radość z samego faktu odkrywania coraz to nowego zwierzątka.                Co do formy książki to prezentuje ona znajomy dla tej serii schemat. Jest to kartonówka z wyciętymi kołami, które zastępują oczy zwierzątkom w niej występującym. Gdy moja córka była młodsza, była tymi otworami bardzo zafascynowana, dlatego polecam tę książkę dzieciom w wieku około roku, gdyż osobiście wiem jaką radość mogą dostarczać. Dziecko może wkładać paluszki do dziurek, przewlekać przez nie różne sznurki lub tasiemki. Warto podkreślić, iż taka aktywność stanowi idealne ćwiczenie małej motoryki. Nadto może oglądać świat przez nie lub też bawić się w swoistą wariację „a kuku”.

                Ilustracje umieszczone w książeczce są w stonowanej kolorystyce, a lisek sprawia sympatyczne wrażenie. Natomiast jeśli chodzi o innych bohaterów to z uwagi na ich wycięte oczy wywołują one u mnie… gęsią skórkę. Dodatkowo ilustratorka na końcu książki umieściła rysunek przedstawiający rodziców liska, którzy zamiast oczu mają parę czarnych, wielkich kropek. W tle, zza wysokich traw wyłaniają się postaci zwierząt z wytrzeszczonymi oczami, co potęguje mój niepokój. Kolorystyka tej sceny jest ciemniejsza niż na pozostałych stronach, co również nie ułatwia pozytywnego odbioru. Na szczęście moje dziecko nie podzieliło moich emocji, a podejrzewam, że młodsze dzieci będą zbyt zafascynowane dziurkami, aby skupić się na tym dość mrocznym rysunku. Szukając pozytywów, spodobały nam się ilustracje z królikiem i kameleonem. Mi pierwsza, z uwagi na pozytywny wydźwięk tej sceny (przyjaźń lisa i królika to bez wątpienia relacja ponad dość istotnymi podziałami), a druga mojej córce, bo lubi kameleony.                Książka jest adresowana do dzieci w wieku od 1 do 3 lat, lecz z uwagi na reakcje mojej córki, sugerowałabym jednak obniżenie obu granic wiekowych. Jeśli chodzi o jakość wykonania zapewniam, że jest bardzo solidna, odporna na rzucanie, gryzienie i wtykanie różnych przedmiotów w dziurki. Mam w domu kilka części z tej serii i z własnego doświadczenia wiem, że mimo intensywnej eksploatacji przez niespełna roczne dziecko książka wygląda świetnie, biorąc pod uwagę to co można z nią zrobić. A można wiele.                Podsumowując, mimo, iż osobiście nie jestem fanką tej serii, polecam „Liska i przyjaciół”, gdyż wiem, że książka ta (jak zresztą i inne z serii Akademia Mądrego Dziecka) podobają się dzieciom. Doceniam również fakt, iż jest to książka nie tylko do czytania, ale do zabawy i ćwiczenia zdolności manualnych.

Ocena 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Egmont.Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: