„Paddington 2” – Anna Wilson

               Dziś mam przyjemność przestawić pewną uroczą, choć mocno infantylną opowieść o bardzo uprzejmym i miłym niedźwiadku, któremu przytrafiają się czasami małe katastrofy. Miś jest ubrany w charakterystyczny czerwony kapelusz (nie wiem czemu przypominający mi rybackie nakrycie głowy) i niebieski płaszcz. Zapewne już po samym opisie ubioru głównego bohatera można się domyślić, że chodzi o Paddingtona.

                Wydawnictwo Jaguar wyposażyło mnie w cały pakiet Paddingtonowych nowości. Są to: nieduża, około dwustustronicowa „Nowela filmowa”, „Opowieść filmowa” zawierająca liczne fotografie z filmu „Paddington 2”, „Księga gier i zabaw z naklejkami” oraz „Historyjki naklejkowe”. Wszystkie te pozycje oscylują wokół fabuły ww. filmu, który jakiś czas temu gościł na ekranach kin.


                Główny bohater mieszka wraz z rodziną Brownów w Londynie. Prowadzi przyjemne życie, które wzbogacają udane relacje sąsiedzkie. Pewnego razu mały miś wybiera się z ważną misją: postanawia kupić wyjątkowy prezent dla swojej ciotki. Na taki trafia w sklepie swojego znajomego; jest to trójwymiarowa książeczka prezentująca zabytki stolicy Zjednoczonego Królestwa, autorstwa woltyżerki madame Kozlovej. Niestety zakup przerasta możliwości finansowe Paddingtona, więc postanawia zarobić całą sumę wykonując proste prace. W wyniku pechowego zbiegu okoliczności miś wplątuje się w poważne tarapaty…


                Historia jest słodko-niewinna. Niekiedy czasem aż zbyt przesłodzona, w kontekście tego, co się działo w więzieniu, do którego trafił niedźwiadek. Jednak nie zapominajmy, iż Paddington to historia dla dzieci, która ma do nich przemawiać i to z pewnością ma miejsce. Dodatkowym walorem książki jest to, że przedstawia ona niektóre z zabytków Londynu. Oczywiście nie jest to szczegółowy opis, lecz jedynie wzmianka, że coś takiego jest i ciekawostka na temat danego miejsca. Kolejnym plusem książki jest jej przesłanie: dobro zwycięża, warto być uprzejmym i miłym, a rodzina i przyjaciele to prawdziwy skarb. Należy również podkreślić to, że mały miś sam próbuje zarobić na prezent, więc jest tu także taki motyw, że jeśli czegoś bardzo się chce, powinno się na to samemu zapracować.


                Książeczka „Paddington 2. Nowela filmowa” jest zgrabnie napisana i szybko się ją czyta. Nie czepiam się dziur fabularnych – jest tu ich więcej niż w serze szwajcarskim i praktycznie cała akcja się rwie. Trudno wymagać jednak żelaznej logiki w książce o gadającym niedźwiedziu. Wszystkie postaci, nawet pozornie czarne charaktery, budzą sympatię, a opisy zbiegów okoliczności czy wpadek misia są zabawne. Finał historii chwyta za serce, tak więc mamy w tej książce trochę śmiechu i trochę łez.

                „Paddington 2. Opowieść filmowa” to skrócona wersja tekstowa noweli, lecz wzbogacona o liczne fotografię. Myślę, że o ile nowelę przeczyta starszy fan Paddingtona, to opowieścią będzie zainteresowany już najmłodszy czytelnik. Fotografie zostały umieszczone w różnym układzie, formacie, a nawet w różnych obramowaniach, co niewątpliwie nadaje wrażenia, iż cała akcja przebiega bardzo dynamiczne. Z drugiej strony ten chaos graficzny może być zbyt trudny do samodzielnego oglądania przez np. trzylatka i będzie on wymagał pomocy rodzica, który pokaże obrazki w chronologicznym porządku.                „Paddington. Historyjki naklejkowe” to kilkudziesięciostronicowa książka w formacie A4. Składa się ona głównie ze zdjęć lokalizacji, na które dziecko ma możliwość umieszczenia naklejek. A jest ich naprawdę mnóstwo i przedstawiają one głównie postaci i przedmioty codziennego użytku w ich rzeczywistym wyglądzie. Warto podkreślić, że o ile naklejki są przypisane do określonej strony, to jednak dziecko samo może decydować, w którym miejscu je przyklei. To według mnie ukłon w kierunku rozwijania kreatywności, a nie tylko małej motoryki, co mnie osobiście bardzo cieszy.

„Paddington 2. Księga gier i zabaw z naklejkami” to zbiór ponad pięćdziesięciu stron różnego typu zabaw. Mały czytelnik ma całe spektrum możliwości: może zaprojektować plakat czy kostium kąpielowy, przejść labirynt w poszukiwaniu zaginionych kluczyków, odnaleźć różnice w obrazkach, pokolorować je, przykleić naklejki, rozwiązać krzyżówkę, zagrać w grę planszową, wyciąć szablony i złożyć z nich chorągiewki, a nawet przygotować maskę z gotowego szablonu oraz wyciąć i ozdobić własne pocztówki. Wszystkie te zabawy nawiązują do historii opisanej w noweli, są bardzo zróżnicowane i z pewnością zajmą dziecko na dłuższą chwilę.Myślę, że otrzymując którąkolwiek z ww. pozycji każdy fan Paddingtona będzie zadowolony, zaś cały zestaw wprawi go w niemały zachwyt.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Jaguar.Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: