"Rosyjska namiętność" - Reyes Monforte

Tematyka wojenna występuje w wielu książkach i z pewnością każda z nich na swój sposób jest wzruszająca oraz pouczająca. Jestem wielką fanką takiego gatunku, ponieważ mogę poznawać przeróżne fakty historyczne i przy okazji zapoznać się z jakąś fajną fabułą. Sama nauka podręcznikowych tematów jest strasznie nudna i monotonna, a na dodatek trudna, przynajmniej dla mnie. Do tej porty konsekwentnie przebierałam w powieściach i  wybierałam głównie te, które dotyczyły sytuacji Polaków w latach 1939-1945 i nie czułam potrzeby wchodzenia głębiej. Jednak Reyes Monforte jest jedną z pisarek, która z każdą książką zachwyca mnie coraz bardziej. Dlatego nie wahałam się ani chwili i wzięłam w swoje ręce ,,Rosyjską namiętność”, która nie opowiada o losie żadnego Polaka na wojnie, a bierze pod lupę ludzi innych narodowości.

Lina jest młodą i piękną kobietą, która zakochuje się w wielkim kompozytorze – Siergieju Prokofiewie. Akcja rozgrywa się w najbardziej dramatycznych czasach w historii, bo po pierwszej wojnie, w trakcie drugiej oraz zaraz po jej zakończeniu. Początkowo dwójka artystów jeździ po świecie, spotykają się z wielkimi sławami, takimi jak Coco Chanel, Picasso czy Hemingway. Kariera Siergieja nabiera tempa, ale Lina również powoli rozwija swoją karierę śpiewaczki. Ich życie zmienia się, gdy wyjeżdżają do Związku Radzieckiego, ojczyzny Siergieja. Lina zostaje oskarżona o szpiegostwo, przewieziona na Łubiankę, torturowana, a później skazana na ciężkie prace w łagrze. Czy uda jej się przetrwać ciężkie lata? A co stanie się z mężem, którego nadal kocha nad życie, chociaż doznała z jego strony naprawdę wiele krzywd? 

,,Coco Chanel miała rację: to właśnie w spojrzeniu kryją się największe tajemnice.”

Książka już na wstępie zrobiła na mnie ogromne wrażenie, zresztą jak każda tej autorki. Reyes Monforte opowiada historię Liny oraz Siergieja – ludzi, którzy żyli w ciężkich czasach i zostali doświadczeni przez los. Możemy poznać losy nie do końca przypadkowych osób, ponieważ Prokofiew był wielkim kompozytorem i jego muzykę z pewnością kojarzy wielu miłośników tego typu gatunku. Książki oparte na faktach od zawsze były dla mnie wyjątkowe i bardziej emocjonujące, bo mam świadomość, że czytam prawdę i mogę poznać przerażające, motywujące i inspirujące historie.


Czytelnicy różnie reagują na styl pisania autorki i widziałam kilka negatywnych recenzji. Mimo wszystko, mi nie przeszkadza to jak pisze. W jej książkach nie znajdziemy typowej fabuły z dialogami. Większość historii jest po prostu opisywana i tylko czasem zostają wtrącane krótkie rozmowy pomiędzy bohaterami. Dzięki temu czuję, że czytam coś w rodzaju biografii i cały czas mam świadomość realizmu, który zawarty jest w każdym akapicie. 

Reyes Monforte rozpoczyna historię Liny od, można by powiedzieć, decydującego momentu w jej życiu. Możemy śledzić jej losy, czytać o dobrych oraz złych chwilach, które wzbudzają w nas skrajne emocje. W końcu ta kobieta jednego dnia była najszczęśliwszą osobą na świecie, a drugiego dnia została zniewolona i pozbawiona wszelkiej nadziei.

..-Stalin nie dlatego chce, żeby do kraju wracali wielcy rosyjscy muzycy, ponieważ jest melomanem. Chce ich użyć dla wywarcia propagandowego efektu wśród ludu. Chce was znacjonalizować, tak jak znacjonalizował ziemię, prawo i wolność swoich poddanych. Czy ty tego nie widzisz?”

W tej książce możemy poczytać również o wielu artystach, których wspominamy do dziś. Widzimy, że Lina i Siergiej przyjaźnili się z wielkimi światowymi sławami, a jednak nie uchroniło ich to od skutków wojny i komunizmu. Muszę przyznać, że wspomnienie Coco Chanel czy Ernesta Hemingwaya, naprawdę mnie ucieszyły. 

Wspomnienie łagrów i rosyjskiego terroru, stanowiło dla mnie doskonałą okazję do poznania tej części historii, z którą do tej pory nie obcowałam. Przekonałam się, że nie tylko niemieckie obozy koncentracyjne były miejscem śmierci oraz cierpienia milionów ludzi. Na przykładzie historii Liny, mogłam przeczytać o dramatycznych wydarzeniach z Łubianką w roli głównej, brutalnych przesłuchaniach i pokrętnej, bez wątpienia chorej, bezdusznej polityce Stalina.

Autorka nie była częścią tych wydarzeń, a jej książka powstała długo po śmierci opisanych w niej bohaterów. Mimo wszystko w jej słowach jest dużo uczuć, które pozwalają nam poniekąd na własnej skórze, poczuć się jak Lina czy Siergiej. Możemy wejść w nich, być częścią tej historii i uświadomić sobie jak ciężkie było życie w tych czasach.

,,Rosyjska namiętność” to wspaniała historia opowiadająca o losach Liny oraz Siergieja – kochanków, których miłość została wystawiona na ogromną próbę. Reyes Monforte ponownie stworzyła powieść pełną skrajnych emocji, poruszającą trudne tematy, ale także dzięki niej mamy okazję poznać lepiej tego sławnego kompozytora oraz jego muzę. Polecam wszystkim, którzy interesują się tematyką wojenną, a także lubią tego typu historie.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WAM
Patrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: