‘’Tatusiowie z dziećmi”, ‘’Mamusie z dziećmi” – Guido van Genechten

Jestem wielką zwolenniczką książek i uważam, że dzieciom powinno czytać się je jak najwcześniej, nawet jeśli początkowo nie są w stanie cokolwiek zrozumieć. Z pewnością pełnią one rolę dydaktyczną i pozwalają rozwijać wyobraźnie, ale także wzrok. Czarno-białe książki są idealną pozycją dla niemowląt, których oczka nie są jeszcze wykształcone i nie przyzwyczajone do jasności panującej na świecie, bo przed urodzeniem, w brzuchu mamy, żyją w ciemnościach. Te dwa kontrastujące ze sobą kolory, pomagają dzieciom wykształcić wzrok i przy okazji poznawać świat.

Każde dziecko ma mamę i tatę. Małe zwierzątka również mają rodziców, do których są podobni i których bez wątpienia kochają. W tych książeczkach znajdziemy, wraz z pociechami, różne mamusie i tatusiów. Pojawią się tam zwierzęta, które spotkamy na naszym podwórku oraz takie, które żyją w bardziej egzotycznych miejscach.

Już po wstępie można wywnioskować, że jest to pozycja skierowana głównie do niemowląt, które dopiero zaczynają poznawać świat. Jednak mimo wszystko, ta książeczka z pewnością spodoba się także już troszeczkę starszemu maluchowi, który powoli interesuje się zwierzątkami i chce je poznawać. Proste ilustracje są dużą zaletą, dzięki której młody czytelnik nie będzie miał problemu z identyfikacją stworzenia z rysunku.

Książeczki są wykonane z grubego kartonu, więc na pewno są wytrzymałe i wielokrotne użytkowanie nie powinno ich uszkodzić. Nawet jeśli dziecko się do nich dorwie, raczej nie będzie w stanie zrobić większych szkód, a już na pewno nie uda się mu wyrwać stron.

Obie książki są zbudowane podobnie. Na każdej stronie znajdziemy małe zwierzątko i jego mamę albo tatę. Oczywiście autor podpisał wszystkie ilustracje, więc w razie niepewności, wiemy kogo przedstawiają. Obrazki są bardzo proste, a główni bohaterzy, właściwie to ich podobizny, są zbudowani z prostych kształtów. Jednak mimo bardzo łatwej techniki, wszystkie rysunki są bardzo dobrze wykonane i bez wątpienia przypominają zwierzęta, które przedstawiają.


Gdy tło jest białe, to ilustracja czarna z wycieniowanymi szarymi elementami. Gdy tło jest czarne, to ilustracja jest biała z przebłyskami czerni oraz szarości. Taka zależność utrzymuje się w obu książeczkach i bardzo fajnie się to prezentuje.

Oczywiście cały czas piszę o dwóch książeczkach, ponieważ istnieje wersja z tatusiami oraz mamusiami. Obie różnią się od siebie, bo przedstawiają różne zwierzęta, więc spokojnie można je nabyć i nie martwić się duplikacją. Jedyne co je łączy to tematyka oraz przeznaczenie. Jednak w zestawie tworzą taką jedną całość, ponieważ pokazują naprawdę sporo zwierzątek, a maluch z pewnością będzie usatysfakcjonowany różnorodnością.

Istotną zaletą jest również format, ponieważ obie książeczki są stosunkowo małe, dzięki czemu rodzicowi będzie łatwiej je czytać (oczywiście razem ze swoją pociechą). Później już samemu dziecku będzie wygodniej je trzymać w małych rączkach i przekładać strony.

‘’Tatusiowie z dziećmi” i ‘’Mamusie z dziećmi” to bez wątpienia fantastyczne książeczki dla niemowląt, które mają jeszcze ograniczone możliwości wzrokowe. Czarno-białe ilustracje nie są skomplikowane, są oparte głównie na figurach, ale ta prostota z pewnością jest zaletą. Starsze dzieci dzięki nim mogą uczyć się jak wyglądają zwierzątka i razem z rodzicami spędzać miło czas przy tej lekturze.Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: